Üniversite ek yerleştirme kılavuzu indirmek isteyenler ÖSYM'nin yaptığı açıklamaları yakından takip ediyor. Üniversite ek yerleştirme kılavuzu 2018 yayınlanması beklenirken üniversiteye yerleşme hayali kuran öğrenci adayları yapılan son dakika açıklamalrını arama motorlarında takip ediyorlar.Ek kontenjanların açıklanmasını ve ek yerleştirmeler için tercihlerin başlamasını bekleyen öğrenci adayları son gelişmleri ve tüm ayrıntıları yazımızdan takip edebilirsiniz.

Ek kontenjanları ve üniversite ek yerleştirme kılavuzu merak ediliyor. Bu yüzden ÖSYM tarafından yapılacak ek yerleştirme duyurusu için gözler osym.gov.tr sitesinde. Peki ÖSYM ek tercihler ne zaman başlıyor? Ek yerleştirme kılavuzu 2018 ne zaman yayınlayacak? İşte detaylar...

ÜNİVERSİTE EK YERLEŞTİRME KILAVUZU NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Üniversite ek yerleştirme kılvuzu 2018'in bu hafta içi açıklanması bekleniyor. Ek kontenjanlar belli olur olmaz ak yerleştirme kılavuzundan yararlanarak tercik işlemlerini yapabilirsiniz.

ÜNİVERSİTE EK YERLEŞTİRME BAŞVURUSU NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Üniversite yerleştirmeleri YKS 2018 sonuçlarının açıklanmasından sonra 3 ve 7 Eylül tarihleri arasında yapıldı. Bir üniversite programına yerleşen öğrenciler kayıt işlemlerini bitirdikten sonra ise boş kontenjanlar açıklanacak. ÖSYM tarafından ek kontenjanlarının belli olması için üniversite kayıt süresinin sona ermesi gerekiyordu. Sonrasında üniversiteler, kayıt yaptırmayan öğrenciler nedeniyle boş kalan kontenjanlarını ÖSYM'ye bildirecekler. Bu süreç sonunda ise ÖSYM ek yerleştirme 2018 tercihleri başlatacak, hangi üniversitede hangi bölümde ne kadar boş kontenjan kaldığını duyuracak.Üniversite ek yerleştirme kılavuzu indirme ve inceleme olasılığınızda var.Üniversite ek yerleştirme kılavuzu indirme işlemini kılavuz yayınlanır yayınlanmaz yapabilirsiniz

EK YERLEŞTİRME BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır. Ek yerleştirme tercih ücreti 15,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

NE KADAR ÖĞRENCİ ÜNİVERSİTE EK YERLEŞTİRMELERİ İLE YERLEŞECEK?

Yükseköğretim programları için bu sene 839 bin 490 kontenjan tahsis edildi. Yerleşen aday sayısı ise 710 bin 982 oldu. Üniversitelerin doluluk oranı ise yüzde 84.69 olarak belirlendi. Doluluk geçen seneye göre yaklaşık yüzde 9 oranında artış gösterdi.

128 BİN508KONTENJAN BOŞ ALDI

2018 yılında toplam kontenjanın yüzde 15.3'ü boş kaldı. Yani 128 bin 508 kontenjana hiçbir aday yerleşemedi. Boş kalan kontenjanların 38 bin 822'si önlisans programlarında, 89 bin 686'sı lisans programlarında.

ÜNİVERSİTE EK YERLEŞTİRME 2018 NASIL YAPILIYOR?

Üniversite ek yerleştirme 2018 ve ek kontenjanları adım adım yazımızdan öğrenebilirsiniz.ÖSYM, 2018 ek yerleştirme kılavuzunu henüz yayınlamadı.2017 senesinin ek yerleştirmelerine bakarak bu sene yapılacak olan ek yerleştirmeler hakkında bilgi sahibi olunabilinir

İlk olarak ek tercih yapabilmek için 2018 YKS sınavına girmiş olmak ve bir yerleştirme puanının hesaplanmış olması gerekiyor. İkincisi olarak ek tercih yapabilmek için herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleştirilmemiş olmanız gerekir. Fakat özel yetenek sınavı ile bir bölüme yerleştirilmiş iseniz ek yerleştirme için tercih yapabilirsiniz.

Geçen sene ek yerleştirmede öğrencilere tanınan ek tercih miktarı 24 idi. Bu sayıyı geçmemek üzere, adaylar istedikleri kadar tercih yapabilirler.

Ek tercihler, TC kimlik numaranız ve şifreniz ile ÖSYM resmi sitesi üzerinden elektronik olarak yapılacaktır. Bunun dışında posta, fax gibi yapılan tercihler kabul edilmeyecektir.

ÜNİVERSİTE EK YERLEŞTİRMEKILAVUZU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Tablo 3'te yer alan ön lisans programlarını, 2018-TYT’de 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebileceklerdir. Tablo 4'teki yükseköğretim programlarını, 2018-AYT/YDT’de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.
Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2018- YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

Ek yerleştirme tercih ücreti 15,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.