Hasankeyf'te yapımına devam edilen Ilısu Barajı nedeniyleilçedeki tarihi yapıların sular altında kalmaması için Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'ncedaha önce Zeynel Bey Türbesi ve Artuklu Hamamıbölgeden taşınmıştı.

Bu kez deEyyübiler döneminde inşa edilen, 800 tonluk İmam Abdullah Türbesi,yeni yerleşim yerine taşınacak. Tarihi türbenin yarın sabah taşınmasının ardından400 ton ağırlığındaki minaresi ile 200 tonluk müştemilatbölümü de hafta içi yeni yere alınacak.

DSİ Genel Müdürlüğü'nce taşıma çalışmalarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, tarihi yapıların, öncekrikolarla bulunduğu yerden kaldırıldığı daha sonra özel araçla yaklaşık 2,5 kilometrelik alandaki arkeoparka taşındığıbelirtildi.

Açıklamada, "İmam Abdullah Türbesi 800 ton, minare 400 ton, müştemilat bölümü ise 200 ton olup taşıma tertibatı da dikkate alındığında taşınacak yük; türbede 850 ton, minarede 450 ton ve müştemilat bölümünde ise 250 ton olacaktır. İmam Abdullah Zaviyesinin üç ana kütle halinde taşınacağı mesafe, mevcut konumlarındaki başlangıç noktasından yeni konumlarındaki bitiş noktasına kadar 2 bin 400 metredir. Zaviye, 62 metre üst kota taşınacaktır" denildi.

BATMAN/DHA