Koşu ve dayanıklılık sporları ile uğraşanlar için bulunmaz bir nimet olan chia tohumunun kökeni, Latin Amerika’ya kadar dayanıyor. Arjantin, Bolivya ve Meksika’da yetiştirilen chia tohumuna maya, yani ‘enerji’ deniyor. İşte chia tohumunun faydaları ve zararları…

CHİA TOHUMU NEDİR?

Bu bahsedilen bilgilerin dışında chia tohumu doğal ağrı kesici özelliğiyle de ön plana çıkıyor. Eklem ve kas ağrıları başta vücuttaki pek çok ağrıyı dindirmeye yarıyor. Tok tutma özelliğinin yanı sıra hücrelerin de yenilenmesine yarayan chia tohumu, ciltten iç organlara kadar pek çok bölgeyi onarıyor. Protein ve kalsiyum zenginidir. Kemikleri güçlü tutar.

FAYDALARI

28 gram Chia tohumunda 11 gram lif bulunuyor. İçeriğinde omega-3 yağı ve lifler bulunuyor. Bu tohumun bulundurduğu lifler tokluk kan glukoz ve insülini azaltma, kolesterol seviyesini düşürme gibi yararları da içinde barındırır. Triptofan ismindeki aminoasit ki, genelde hindilerde yer alıyor, bu aminoasit Chia tohumunda da var.

DİĞER GELİŞMELER İÇİN TIKLAYIN

Triptofan ismindeki aminoasit doygunluk hissi verir ve rahat bir uyku için birebirdir. Dayanıklılık hissini ve performansı yükseltir. Günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 18’ini karşılayan chia tohumu, diş ve kemik sağlığı için önem arz eder.

Vücudun protein işlemesine ve hücre tamirine yardımcı olan hhia tohumları, vücudun fosfor, manganez ve kalsiyum ihtiyacını karşılarken, gluten içermez…