Çin’de yapılan yeni bir araştırma, hava kirliliğinin zekayı ciddi oranda azalttığına işaret ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 91’i hava kirliliğinin tehlikeli seviyede olduğu bölgelerde yaşıyor.

Çin’de farklı yaş gruplarından 20 bin kişiyle yapılan ve dört yıla yayılan araştırmaya göre havadaki zehirli partiküller sadece insan sağlığını etkilemekle kalmıyor, zeka geriliğine de yol açıyor. Hava kirliliği nedeniyle bir yıllık eğitim boşa gidiyor. Araştırma kapsamında 2010-2014 yılları arasında 10 yaş ve üstü kişiler sınava sokuldu. Bu kişilere 24 matematik ve 34 dil sorusu soruldu. Sonra bu sonuçlar, bu dönemdeki hava kirliliği seviyeleriyle karşılaştırıldı. Sonuçlar, hava kirliliğine daha uzun süre maruz kalanların zekalarının daha fazla zarar gördüğüne işaret ediyor. Hava kirliliğinin erkekleri kadınlardan daha fazla etkilediği görüldü. Sonuçları bilim dergisi ‘Proceedings of The National Academy of Science’ta yayımlanan araştırmaya göre, uzun süre kirli havaya maruz kalmak, kişilerin kavrama yeteneğini zayıflatıyor. Bu durum özellikle eğitimsiz kişilerde yaşla birlikte ilerliyor. Hava kirliliği Alzheimer ve demansın farklı türleri gibi dejeneratif hastalıklara yakalanma riskini de artırıyor.

Geçen mayıs ayında Cenevre’de katıldığı bir toplantıda konuşan Dünya Sağlık ÖrgütüGenel Direktörü Tedros Adhanom,dünya genelinde 10 kişiden 9’unun yüksek oranda zararlı maddeler içeren havayı teneffüs ettiğini açıklamıştı. Adhanom’un verdiği bilgiye göre hava kirliliği her yıl en az 7 milyon insanın ölümüne neden oluyor.

Bu arada Dünya Sağlık Örgütühava kirliliğine ilişkin verilerini güncelledi. Buna göre dünya çapında havası en kirli olan ülke Hindistan olurken, Avrupa’nın en kirli havasına sahip ülke ise Polonya oldu. Yapılan ölçümler Avrupa’da hava kirliliğinin en yoğun olduğu 20 şehirden 16’sının Polonya’da olduğunu ortaya koydu. Türkiye’de ise partikül madde ve kükürt dioksit açısından en kirli illerin İstanbul, Ankara, Adana, Amasya ve Manisa geliyor.