Kuruluş Osman dizisinin ilk tanıtım fragmanı izleyiciyle buluştu. Fragmana haberimizden ulaşabilirsiniz. TRT 1 ekranlarında yayınlanan ve başrolünde Engin Altan Düzyatan'ın olduğu Diriliş Ertuğrul dizisinin devam dizisi niteliğinde olan Kuruluş Osman, birinci bölüm fragmanında beğeni topladı.

"O, kutlu bir hilalin gölgesinde mazluma adalet, nice dert sahibine derman oldu. Cenk meydanında gazi, Oğuz kavlince devlet oldu.Lâ Galibe İllâllah…" sözleri dizinin tanıtımına damga vurdu.

Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun izleneceği Kuruluş Osman dizisi savaş sahneleri ve tarih anlatımı ile izlenme rekorları kırmayı hedefliyor.

HANGİ KANALDA YAYINLANACAK?

ATV ekranlarında yayınlanacak olan Kuruluş Osman dizisinin birinci sezon çekimleri sürüyor. Dizinin Sen Anlat Karadeniz'in final yapmasının ardından yayınlanacağı düşünülüyor.

KURULUŞ OSMAN OYUNCU KADROSU

Burak Özçivit

Ragıp Savaş

Ayşegül Günay

Hazal Subaşı

Saruhan Hünel

Hülya Darcan (Hayme Ana)

Didem Balçın (Selcan Hatun)

Özge Törer (Malhun Hatun)

Batuhan Karacakaya (Dündar Bey)

Kaan Taşaner (Gündoğdu)

KURULUŞ OSMAN NEREDE ÇEKİLİYOR?

Kuruluş Osman dizisinin seti İstanbul ilinin Beykoz ilçesine bağlı Riva'da kurulan platoda çekiliyor. Dizinin çekim yerinde devasa kaleler, hanlar, hamamlar, camiler, kiliseler, en ince ayrıntısına kadar titizlikle inşa edildi.

DİRİLİŞ OSMAN NE ZAMAN BAŞLIYOR

Diriliş Osman (Kuruluş Osman) dizisinin ne zaman yayınlanacağı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Dizinin Kasım ayında ekranlara gelmesi bekleniyor.

KURULUŞ OSMAN KONUSU

Bilindiği üzere Orhan Bey ve Osman Bey’in kabirleri Bursa da bulunan Tophane’de bulunuyor. Osman Bey 1281 – 1326 yılları arasında yaşamıştır. Toplam 45 yıl devletin başında kalmıştır. Osman Bey Selçuklu devletinin önemli beyliklerinden olan ve Kastamonu’da bulunan Çobanoğulları Beyliği’nin yıkılışına kadar onlara bağlı kaldı. Çobanoğulları Beyliği dağılınca Uç beyi olarak Anadolu Selçuklu devletine bağlı devam etti.

Türkiye Selçuklu Sultanı III. Alaeddin Keykubat’ın İlhanlı hükümdarının yanına götürülüp gözaltına alınması üzerine kendi beyliğini kurdu ve bağımsızlığını ilan etti. Sonrasında Ahilerin lideri Şeyh Edebali’nin kızıyla evlenerek bu teşkilatın da desteğini sağladı. Osman Bey Bizans Tekfurları ile savaştı ve onlardan Karacahisar, Yarhisar, İnegöl, Yundhisar ve Yenişehir’i aldı.

Gücünü sonunda gösteren Osman Bey’in İzmit’e kadar ilerleyince Bizans İmparatoru, tekfurlar ile anlaşarak Osman Bey’i durdurmak için bir ordu hazırladı ancak bu ordu Osman Beyin ordusu karşısında üzerine Koyunhisar Savaşı’nda kaybetti.

KURULUŞ OSMAN İLK TANITIM FRAGMANI - VİDEO İZLE