O Ses Türkiye yarışmasında Yıldız Tilbe gitti yerine Seda Sayan mı geldi? O Ses Türkiye'de Yıldız Tilbe'nin yerine kimin geldiği merak ediliyor. Sosyal medyada yer alan iddialara göre Seda Sayan Yıldız Tilbe'nin yerine jüri üyesi oldu. Seda Sayan kimdir? Kaç yaşında ve nerelidir? Tilbe'nin yerine jüri üyesi mi oldu? İşte tüm bu soruların detaylı yanıtı....

O Ses Türkiye yarışmasında bu sezon iki önemli isim olmayacak. Önce 5 yıldır programda olan Gökhan Özoğuz, müzik çalışmaları nedeniyle jüri üyeliğinden ayrıldığını duyurmuştu. Son olarak da Yıldız Tilbe O Ses Türkiye'de artık jüri üyesi olmayacağını duyurmuştu. Peki Yıldız Tilbe'nin yerine Seda Sayan mı geldi?

hurriyet.com.tr'nin edindiği bilgiye göre jürinin yeni ismi Seda Sayan oldu. Seda Sayan'ın Yıldız Tilbe'nin yerine geldiği iddia edildi. Peki Seda Sayan kimdir? ...

SEDA SAYAN KİMDİR?

30 Aralık 1961'de İstanbul'da doğdu. Gerçek adı Aysel Gürsaçer olan sanatçı, müzik dünyasındaki çıkışını 1980li yıllarda yaptı. "Ah Geceler", "Bebeğim", "Ben Sana Demedim mi", "Sensizliğe Yanarım" ve "Var mısın" gibi parçalarla çıkış yaptı. Uzun bir süredir televizyonların sabah kuşağında kadın programı yapmakta olan sanatçı birçok dizide oyuncu olarak yer aldı. Tamer Karadağlı ile birlikte rol aldığı "Fedai" isimli dizinin başarısızlığının ardından müzik çalışmalarına devam etti. Bir dönem televizyonda yayınlanan bir yarışma programında İbrahim Tatlıses ve Muazzez Abacı ile jüri üyeliği yapmıştır.

1987 yılında Rıdvan Kılıç ile evlenen sanatçının bu evliliği 6 ay sürdü. 1990 yılında Sinan Engin ile olan evliliğinden tek oğlu Oğulcan Engin'e sahip olan Seda Sayan, 6 yıl süren bu evliliğin bitmesinden sonra 1998 yılında Soner Yapcacık ile evlendi. Bu evliliği de son bulduktan sonra içinde Mahsun Kırmızıgül'ün de bulunduğu birçok kişi ile ilişkisi olan sanatçının gündemde en uzun kalan ilişkisi Nihat Doğan ile oldu. Nihat Doğan ile nişanını bozduktan kısa bir süre sonra 1 Şubat 2008'de kendinden 23 yaş küçük olan şarkıcı Onur Şan ile evlendi. Sanatçının nikahını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kıydı.

Sanatçının kendi ağızından hayat hikayesi :

"Eyüp'te, 11 ailenin oturduğu, avlusu, tuvaleti ortak gecekondulardan birinde doğup büyüdüm ben. İlkokula giderken, önlük ve çanta parasını çok zor denkleştirmişti babam. Çünkü tembeldi, alkol düşkünüydü. İçer içer olay çıkarır, anneme saldırır, bizi döverdi. Yaşadığımız müthiş bir yoksulluktu. Bazı geceler yiyecek ekmek bulamazdık. Annemin, 'Bakkala ekmek gelmemiş, uyuyun ekmek gelince ben sizi uyandırırım' diyerek bizi kandırıp aç yatırdığı çok olurdu. Ama babamın içki parası her zaman bulunurdu. Öyle kavgacıydı ki, evdekileri dövdüğü yetmez gibi, kirasını ödemediği evsahipleri para konusunda ısrar edince onları da döverdi. Hayatta en çok başkalarının aile fotoğraflarına, siyah beyaz resimlerin olduğu albümlerine özenirim. İçimde hep uktedir. Çünkü, ekmek alacak paramız yokken, fotoğraf çektiremezdik"

"Bakın, yaşanan bir olay, acısı hala yüreğimde olan bir dram var şimdi. Küçük kardeşim Sedat, ağbisi Şahin'i vurdu. Çünkü, Şahin tam bir psikopattı. Uyuşturucu kullanmak onda, kavgacılık, geçimsizlik onda, ne ararsanız var. Ve Şahin'i yaratan, onu bu hale getiren, gerçek suçlu babamdır. Şahin'i psikopat yapan babamdır. Şahin'in bu hale gelmesi hep babamın yüzündendir. Onu döve döve isyankar yaptı. Sedat küçüktü, yırtardı dayaktan. Bana dokununca artistlik yapar, yandım Allah deyince, uzatmazdı. Ama en çok dayağı ablam Nursel'le Şahin yerdi. Bu ibret olsun herkese. Alkolik ve dayakçı babalar çocuklarını düşünmeli. Şahin'in şimdi kanı değişti, tedavisi yapıldı, pırıl pırıl oldu. İnşallah artık uyuşturucu kullanmaz. Allah uyuşturucu satıcılarının belasını versin. Kendi başıma gelen bu felaketi, deprem bölgesine giderek unuttum. Yoksa müthiş bir bunalım içindeydim."


"Daha çok küçüğüm. Eyüp'teki evin avlusunda oynarken 'Maymuncu geldi' dediler. Adamın biri maymuna elbise giydirmiş, sokak aralarında dolaştırıyormuş. Ben maymunu göreceğim diye yıldırım hızıyla koşunca, komşu kadınlardan birinin çamaşır yıkamak için bahçede kaynattığı kazana çarptım. Tabii kazan da üzerime döküldü. Resmen canlı canlı haşlandım. Doktor, anneme 'Hazırlı olun, her an ölebilir' bile demiş. Kocakarı ilaçlarıyla iyileştim. Öldürmeyen Allah öldürmüyor işte. Ama o yanıklardan çektiğim ıstırabı asla unutamam."

"İlkokul öğretmenim Muazzez Karipçin'di. İnşallah yaşıyordur, kulakları çınlasın. Bazen 'Hadi Aysel bir şarkı söyle bakalım' derdi. Bir gün annemi çağırarak müziğe aşırı ilgim olduğunu söyledi. Konservatuvar konusu o zaman gündeme gelmişti ama nerde! Yiyecek ekmek bulamadığımız gün olurdu. Hiç unutmam öğretmenim de, elimden tutup İstanbul Radyosu'ndaki Ses Yarışması'na götürmüştü beni. Ne yazık ki başarılı olamamıştım. Günlerce ağladım, ağlamaktan gözlerimin aklarına kan oturdu. Ama müziğe öylesine sevdalıdır ki Aysel... Bu uğurda her şeyi göze alarak evden bile kaçar. Henüz 15 yaşındaydım. Babamın evde herkesi kırıp döktüğü bir gün Kadırga'daki evden kaçtım. Hiç unutmuyorum, geceyi Fındıkzade'de bir apartman boşluğunda geçirdim. Sokakta yattım açıkçası. Yanımda Ümit adlı bir kız arkadaşım daha vardı. Ertesi gün de Şişli'deki aile dostumuz Şükran ablamın yanına gittim. Polise başvurmuş ailem. Sonra karakola gidip teslim oldum. Bu olay hayatımdaki en büyük risktir. Başıma her şey gelebilirdi çünkü. Bu yüzden kimsecikler evinden kaçmasın, sakın ola bana özenmesinler, benim kadar şanslı olmayabilirler. Kaçış nedenim babamdı. Şarkı söylememe de karşı çıkmıştı."

"Tavernada çalışırken, birisi Turgut Akyüz'e tavsiye etmiş beni. Rahmetli Turgut beni dinleyip beğenince, o zamanın meşhur eğlence yerlerinden olan Stardust'ta üç bin lira yevmiyeyle işe başladım. Silahlı bir saldırı sonunda Turgut ölünce yıkıldım. Ardından sahildeki Kamacı'da çalıştım. Derken, Gülizar Gazinosu'na geçtim ve artık sınıf atlamıştım. Seda Sayın dediler, sonra Seda Sayan oldum. Filmlere başladım ve Fahrettin Aslan keşfetti beni. O ara Zeki Alasya- Metin Akpınar'ın yanında 'Elma Kabare' de çalıştım. Şov gereği Demirel'in, Özal'ın, İnönü'nün fallarına bakmıştım, şarkılar söylemiştim."

"Eyüp'te, Kadırga'da bazen para bulunca sinemaya kaçardık. Ve ben Türk filmlerine bayılırdım. Ordaki aşklara, kızların bir anda şöhreti, parayı bulmasına mest olurdum. Ve mahallede bir marangoz kalfasına aşıktım. İlk aşkımdı o. Ama çocuğun haberi yoktu. Dikkatini çekmek için neler yapmazdım ki! Kafama çoraplar geçirip yatar, sabah ruj sürerdim. Nafile! İlk aşkta hüsran yaşadım."

Şarkıcılığa düğün salonlarında başladı. Sonra uvertür olarak küçük gazinolara geçti. Stardust kulübünde assolist oldu. Sonra da Gülizar'da assolistlik yaptı. Gazinocu Fahrettin Aslan tarafından, Harika Avcı'yla birlikte bir süre ders aldırılıp dönemin en büyük gazinosu Maksim'e assolist olarak çıkarıldı.

Seda Sayan, 1978 yılının Ağustos ayında sahneye çıkabilmek için mahkeme kararıyla yaşını büyüterek doğum tarihini 4 Ocak 1959 olarak değiştirdi.

Reklam filmlerinde de oynayan Seda Sayan, Pepsi’nin ardından Desa reklamlarıyla ekranda sıkça göründü.

Evlilikleri :

1. Evliliği :1987 mayıs ayında Sarıyerli futbolcu Rıdvan Kılıç ile evlendi. 6 ay sonra yine 1987 aralık ayında boşandı.

2. Evliliği :1990 yılında Beşiktaşlı Sinan Engin ile evlendi. 1995 yılında boşandı. Oğulcan Engin adında bir oğlu vardır.

3. Evliliği :25 Ağustos 1998 tarihinde Soner Yapcacık ile evlendi. 1999 Ocak ayında boşandı.

4. Evliliği : 2000 Nisan ayında Tuncay Kıratlı ile evlendi. 2001 Ocak ayında boşandı.

5. Evliliği :2004 yılında Gökhan Şükür ile evlendi. 2005 yılında boşandı.

6. Evliliği : 1 Şubat 2008 tarihinde Onur Şan ile evlendi. 2010 şubat ayında boşandı.

YILDIZ TİLBE KİMDİR?

Yıldız Tilebe, 16 Temmuz 1966 yılında İzmir'de dünyaya gelmiştir. Zaza ve Kürt asıllıdır. Annesinin adı Altun Tilbe, babasının adı ise Ali Tilbe'dir. Yıldız Tilbe'nin babası Ağrı'lı bir Sünni Kürt, annesi ise Tunceli'li bir Alevi Zazadır. 6 kardeşe sahip olan Tilbe evin en küçük çocuğudur.

Yıldız Tilbe, Mustafa Rahmi Balaban ortaokulunda eğitim görürken orta ikinci sınıfta eğitimini yarım bırakarak evlenmiştir. Bu evlilikten Sezen adında bir kız çocuğu sahibi olmuştur. Eşinden ayrılmasının ardından kızına ve ailesine bakabilmek için önce düğün salonlarında sonra gece kulüplerinde şarkı söylemeye başlamıştır. Bir gece çalıştığı kulübe gelen Sezen Aksu ile tanışmış ve onun daveti üzerine İstanbul'a gelerekAksu’nun evine taşınmış ve onun vokalliğini yapmıştır.. Böylelikle müzik dünyasına en büyük adımı atmıştır.İkilinin ayrılmasının ardından İstanbul’un gece kulüplerinde şarkılarını söylemeye devam eden sanatçı, o dönemlerde Cem Özer’in sunduğu “Laf Lafı Açıyor” adlı program için solistlik teklifi aldı ve bir süre programda solistlik yaptı. Bu program sayesinde tanınan bir isim haline geldi ve aldığı albüm tekliflerini değerlendirerek 1994’de Delikanlım adlı ilk albümünü çıkardı.

1996 yılında evine yapılan baskında esrar bulunan sanatçı üç gün süre ile gözaltına alınmıştır. Esrarı bırakmak için Balıklı Rum Hastanesinde tedavi gören Yıldız Tilbe, daha sonra çıkardığı Aşkperest albümü ile beklediği ilgiyi yakalayamadı. Yıldız Tilbe, bu sürecin müziğine yansımalarını "yaşadıklarımla anıldığım için şarkılarım dikkate alınmadı" şeklinde yorumladı.

Yaşadığı her kötü olaydan bir ders çıkarttığını ve müzikle ilgili olan her şeyin kendisine büyük mutluluk verdiğini söyleyen Yıldız, hedefinin ileride de işini iyi yapan bir sanatçı olmak olduğunu ve ömrünün yettiği yere kadar şarkı söyleyeceğini belirtti.

Ünlü şarkıcı 90'lı yılların sonlarına doğru Bursa, Eskişehir ve İstanbul'da gece kulüplerinde çalışmaya başladı. 2001 yılında çıkardığı Gülüm albümü ile yeniden yükselişe geçti ve 2001 yılındaHaberi Olsun albümünü çıkardı.Üst üste gelen albümlerine 2000 yılındaki Yürü Anca Gidersin ile devam eden Tilbe, sanatyaşamı boyunca birçok ödül aldı.

Yıldız Tilbe’nin yazdığı şarkılarda aşk, hüzün ve ayrılık konuları işlenmiştir. Bestelerinin genelinde romantik bir yaklaşım içinde olan Tilbe, güçlü bir dille aşk temasını anlatmıştır.Yıldız Tilbe, Tarkan ve Deniz Seki gibi bir çok ünlü şarkıcıya şarkı sözlerini vermiştir. Müzik piyasasının en üst raflarında olmasına rağmen, bir şekilde farklı durmayı başarmış ve kendine özgü bir yer ve denge tutturmuştur.

Yıldız Tilbe 2004 yılında rahim kanserine yakalandı. Yaşadığı bu rahatsızlık sonucu bir süre tedavi görerek bu hastalıktan kurtuldu.

2010 yılında Kıbrıs Malpas Gazinosuyla bir yıllık anlaşma yapan Yıldız Tilbe, oradan kazandığı para ile Girne yakınlarında Çatalköy mevkiinde bir villa satın almıştır.

Yıldız Tilbe 1984 yılında yani 18 yaşındayken Güngör Karahan ile evlenmiş ve bu evlilikten Sezen Burçin adında bir kız çocuğu olmuştur. Çift 1989 yılında boşanmışlardır.

2012 yılının başlarında TRT Müzik kanalında 5 hafta süren "Şarkıların Yıldızı" adında bir müzik programı yaptı. Program daha sonra TRT'nin maddi imkanlarının yetersizliği sebebi ile yayından kaldırıldı. 28 Ekim 2012 tarihi itibariyle Flash TV'de yayınlanan "Yıldız Tilbe ile" isimli televizyon programıyla ekranlara geri döndü.

Ünlü şarkıcı Yıldız Tilbe, şimdilerde ise TV8 ekranlarında yayınlanan Acun Ilıcalı'nın sunduğu O Ses Türkiye adlı programda Murat Boz, Hadise Açıkgöz ve Gökhan Özoğuz ile birlikte jüri koltuğunu paylaşıyordu.

Yıldız Tilbe'nin Albümleri;

1994 - Delikanlım

1995 - Dillere Destan

1996 - Aşkperest

1998 - Salla Gitsin Dertlerini

2001 - Gülüm

2002 - Haberi Olsun

2003 - Yürü Anca Gidersin

2004 - Yıldız'dan Türküler

2004 - Sevdiğime Hiç Pişman Olmadım

2005 - Papatya Baharı

2006 - Tanıdım Seni

2008 - Güzel

2009 - Aşk İnsanı Değiştirir

2010 - Hastayım Sana

2011 - Oynama

2013 - Yeniden Eskiler Arabesk

2014 - Şivesi Sensin Aşkın

2015 - Yıldız Tilbe 2015

2016 - Oynat

2017 - Sevgililer Günü