Diziriliş Ertuğrul dizisi yeni sezon için hazırlanırken Ögaday Han kimdir, öldü mü öldürüldü mü? Tarihteki rolü nedir? gibi sorularda izleyicilerin gündeminde. Cengiz Han'ın 3 oğlundan biri olan Ögeday Han 13 yıl boyunca hükümdarlık yapmıştır. Ögeday'ın doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Göbi Çölü'nde doğmuştur. Ama ölümüne dair pek çok söylenti vardır. Dizinin izleyicileri için biz de Ögeday Han'ın hayatını araştırdık merak edilenleri derledik. İşte Ögeday Han hayatına dair merak edilen ayrıntılar...

Diriliş Ertuğrul dizisinde bu dönem önemli karakterlerden biri olan Ögeday Han hakkındaki ayrıntılar google gibi arama motorlarında araştırılıyor. Özellikle gerçek tarihte nasıl öldüğü büyük merak konusu olan Ögeday Han hayatı haberimizin detayında.

ÖGEDAY HAN'IN TÜRK TARİHİNDEKİ YERİ

Cengiz Han'ın oğlu olan Ögeday, 13 yıl boyunca hükümdarlık yapmıştır. Döneminde Doğu Avrupa'ya birçok sefer düzenlenmiştir. Ögeday'ın doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Göbi Çölü'nde doğmuştur. Ögeday Han, Cengiz Han'ın yerine geçmesinin ardından özellikle Anadolu topraklarına yönelik seferler düzenlemesi, Türk tarihi içerisinde yer tutmasına olanak sağlamıştır. Cengiz Han'ın eşinden dolayı en sevdiği oğlu olan Ögeday Han, babasının ölümünün ardından kalan mirası aile içerisinde bölüştürmüştür.


ÖGEDAY HAN KİMDİR?

Selçuklu Devleti'nin kendisine il olmasını isteyen Ögeday Han'ın hayatı merak ediliyor. Ögeday Han ya da diğer bir telaffuzla Ögeday Kaan döneminde Moğol egemenliği Güney Çin’den Batı Rusya’ya dek genişlemiştir. Doğum tarihi kesin değildir. Gobi Çölü’nde keçede (çadırda) doğdu, 11 Aralık 1241’de Karakurum yakınlarında öldü. Batı kaynaklarında Occoday, Hocotha, Etheracan, Ectais, Ocuai, Türkçe’de ise Oktay adları ile tanınmıştır.

Cengiz Han'ın üçüncü oğludur. Annesi Borta-Koçin (Börte) bir kabile soylusuydu. Cengiz Han bu eşine çok bağlı olduğu için, Börte'den olan oğlu Ögeday'a ayrı ilgi gösterirdi. Moğol geleneklerine göre Ögeday av ve binicilik eğitimi gördü. Cengiz Han’ın en yetkin subaylarından Borohul, kendisine eğitici atanmıştı.Ögeday ve kardeşleri, gençlik yıllarında Cengiz’in en yakın danışmanları oldular. “Orlük” (Prens-kartal) sanı aldılar. Cuci av başkanlığı, Çağatay yasa başkanlığı, Ögeday başdanışman, Toluy ordunun simgesel komutanlığı gibi görevleri yüklendiler. 1203’te Kereyitler’le yapılan Halahalcit Savaşı’ nda Ögeday ağır yaralandı. Ertesi yıl Merkitler, Moğol egemenliğine girdikten sonra Merkit hanının kızı Töregene ile evlendi. 1206’da deneyimli subaylardan Iluge ve Degoi yanına verildi. 1211-1216 arasındaki Çin seferine katıldı.

Kuzey Çin’in istilasından sonra Cengiz Han, öteki oğullarının da görüşlerini alarak Ögeday’i, yasaları, prokokolü öğrenmesi ve yetişmesi için karargâhta bıraktı. Ögeday 1219’da veliaht oldu. Bundan sonra ağabeyleri Harezm seferlerinde bulundu. Ögeday, Cengiz’in ölümü ile ortaya çıkan çözülmeleri durdurmak, genişlemeyi sürdürmek için önlemler aldı. Yeni yasalar hazırladı.


Cengiz han’ın oğlu Ögeday Han’ın İran ve Anadolu topraklarını fethetmek üzere 1241 yılında görevlendirdiği Baycu Noyan’ın komutasındaki 30 bin kişilik Moğol ordusu birkaç yıl sonra da Erzurum’u yağmalayarak kentte büyük katliamlar yaptılar.

ÖGADAY HAN NASIL ÖLDÜ?

Ögeday. 1240 yılında Tataristan'da geleneksel olarak düzenlenen av partisinde fazla içkiden hastalandı. Uzunca bir süre yönetimde etkisiz kaldı. 1241 yılında ölümünün ardından zehirlendiği şüphesiyle bazı cariyeleri ve devlet adamları öldürüldü.

Ögeday'ın ölümünün ardından ülkeyi beş yıl boyunca eşi Töregene yönetti. Oğlu Güyük Han 1246 yılında Kağan seçildi. 1249'da Güyük ölünce iki yıllık bir aradan sonra Moğol tahtına Toluy'un oğlu Mengü oturdu.

Ögeday, Şaman inancı taşımasına karşın İslamiyet'e de saygı duymuştur. Her dinden insana yeteneklerine göre vazife verirdi. Çinli vezir İli Çütesay'dan bilim ve teknoloji alanlarında bilgiler edinmiştir. Adaleti içtenlikle arzulamasına karşın uzak ülkelerdeki ordularının zulümlerde bulunmasını önleyememiştir. Bunda gevşek politikasının ve olaylardanhabersiz kalışının da etkisi vardır. 13 yıllık hükümdarlığında o dönem bilinen dünyanın yarısına hakim olmuştur.

ÖGEDAY hAN'IN KİŞİLİĞİ

Ögeday, Şaman inancı taşımasına karşın İslamiyet'e de saygı duymuştur. Her dinden insana yeteneklerine göre vazife verirdi. Çinli vezir İli Çütesay'dan bilim ve teknoloji alanlarında bilgiler edinmiştir. Adaleti içtenlikle arzulamasına karşın uzak ülkelerdeki ordularının zulümlerde bulunmasını önleyememiştir. Bunda gevşek politikasının ve olaylardan habersiz kalışının da etkisi vardır. 13 yıllık hükümdarlığında o dönem bilinen dünyanın yarısına hakim olmuştur.

ÖGEDAY HANI OYNAYAN KAAN ÇAKIR KİMDİR?

Kaan Çakır, 1 Şubat 1977 tarihinde İstanbul-Bakırköy’de doğmuştur. Yunanistan-Gümilcine muhaciri olan bir ailenin ikinci oğludur. Ajans Tuba Taçan’da çalışan Çakır; Kova burcudur. 2008 yılından beri Başak Hanım ile evlidir. Ünlü oyuncunun Ali (d.2008) adında bir oğlu vardır. Kaan Çakır, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezundur.

Kaan Çakır, ilkokulu Yeşilköy Hamdullah Tanrıöven ilköğretim okulunda, ortaokulu ve liseyi İstek Vakfı Bilge Kaan Koleji’nde okuyarak 1995 yılında mezun oldu. 1995-1999 yılları arasında ise İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarına devam etmiştir. Konservatuvar okuduğu 1996 yılında, Dormen Tiyatro ile çalışmaya başlamıştır.

İlk kez 1993 yılında “Hastane” ve “Süper Baba” dizilerinde roller alarak TV oyunculuğu kariyerine başlamıştır. 1996 – 1999 yılları arasında “Kara Melek” dizisinde Sanem Çelik, Ece Uslu, Mustafa Alabora ile birlikte rol almış ve bu filmle daha çok tanınmaya başlamıştır. Kaan Çakır’ın en popüler ve en uzun soluklu dizi filmleri “Kara Melek”, “Yılan Hikayesi” ve “Böyle Bitmesin” adlı yapımlar olmuştur.

1999 yılında, yönetmenliğini Zeki Ökten‘in yaptığı “Güle Güle” adlı sinema filminde Metin Akpınar, Zeki Alasya, Yıldız Kenter, Eşref Kolçak gibi usta isimlerle rol alarak ilk kez beyaz perdeye adım atmıştır. 2015 yılında, Gazze’de yaşanan savaş ve dramın anlatıldığı “Muna” adlı sinema filmindeki oyunculuk performansıyla ödül almıştır.

Ünlü oyuncu; 2011 yılında, ailesiyle Bodrum’a yerleşmiş ve halen orada yaşamaktadır. Ayrıca, Bodrum’da ki bir okulun kurucularından birisidir.