Sanayi ve Teknoloji Bakanı MustafaVarank, Süleymaniye Camisi'nde bayram namazını kılmasının ardındanİstanbul İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı İstanbul Kent Güvenlik Yönetim Sistemini (KGYS-MOBESE) veİstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezini (AKOM) ziyaret etti.

AKOM'da basın mensuplarına açıklama yapanVarank, ilk olarakMOBESEİstanbul Kent Güvenlik Yönetim Sistemini ziyaret ettiklerini söyledi.

Varank, orada polislerle ve İstanbul'da görevi başındaki güvenlik güçleri ile bayramlaştığını anlattı. Bakan Varank, ikinci ziyaretini AKOM'a gerçekleştirdi.

YAZILIMDA MİLLİLEŞME ADIMI

BakanVarank, akıllı şehirler konseptinin dünyada trend haline geldiğini ve özellikle elektrikli otomobillerlebirlikte insanların araçlarla şehre entegre olmalarının söz konusu olduğunu söyledi.

Bakanlık olarak bu konularda neler yapabileceği ve Türkiye'nin önünün nasıl açabileceği hususunda çalışmalar yaptıklarını anlatanVarank,"Türkiye'yi bu trendi yakalayan bir ülke haline nasıl getirebilir, bunun çalışmaları için gayret ediyoruz. Bunlar bizim önceliklerimiz arasında. Burada arkadaşlarımızın bir takım şikayetleri oldu. Çok doğru şikayetler.Buralarda kullanılanyazılımların çoğu yabancı yazılımlar. Birçok lisans ücreti bu yazılımlarla birlikte yurt dışına gidiyor. Biz arkadaşlarımıza burada acaba bunlarınmillileştirilmesi, yerlileştirilmesi ile ilgili nasıl destekler verebiliriz, inşallah onların da çalışmalarını yapacağız." değerlendirmesinde bulundu.

İSTANBUL/AA