Çalışmayı gerçekleştiren bilim heyetinden Biyokimya Uzmanı Stephen Withers,Kanada basınına yaptığı açıklamada, farklıkantürlerini genel verici kabul edilenO Rh (-)kangrubuna dönüştürmenin bir yolunu bulduklarını açıkladı.

Withers, insanlardaki dörtkantipini birbirinden ayıran şeyin, kırmızıkanhücrelerinin yüzeyindeki minik şeker molekülleri olduğunu, A, B ve ABgrubukanlarda, bağışıklık sistemi tarafından tanınan farklı şeker molekülleri olmasına karşın O Rh (-)kangrubunun bu şeker moleküllerine sahip olmadıklarını ve bu yüzden O Rh (-)kangrubunun tüm alıcılarla uyumlu olduğunu hatırlattı.

Withers, A, B ve ABgrubukanları O Rh (-)kangrubugibi diğerkanlarlauyumlu hale getirmenin çözümünün, şeker moleküllerini etkin bir şekilde kesebilen moleküler makası bulmak olduğunu belirtti.

Araştırmacıların 1980'lerin başından bu yana bu makas üzerinde çalıştığını, belli bir noktaya kadar başarı sağlandığını ifade eden Withers, aradıkları kaynağı, insan bağırsağındaki bakterilerde bulduklarını söyledi.

Withers, bağırsak duvarlarının, farklı kırmızıkanhücrelerinde bulunan aynı şeker moleküllerine sahip olan müsin adı verilen şeker yapılarıyla kaplı olduğunu belirterek, "Bu yüzden insan bağırsağı mikrobiyomu, aradığımızı bulmak için iyi bir yer gibi görünüyordu." dedi.

İNSAN DIŞKISINDAN 20 BİN DNA ÖRNEĞİ

Withers, bu amaçla insan dışkısından aldıkları bağırsak bakterilerinden 20 bin farklı DNA örneği çıkardıklarını ve onlardan şekerleri parçalamakta iyi olan yeni bir enzim sınıfını keşfettiklerini kaydetti.

Bunun, daha önceki araştırmalarda elde edilenden 30 kat daha hızlı ayrılabilen bir enzim olduğunu söyleyen Withers, bu yüksek verimlilik seviyesinin,kandönüşüm sürecinde daha az enzime ihtiyaç duyması anlamına geleceğini, bunun da daha düşük üretim maliyetleri ve fakat daha da önemlisi transfüzyon sonrası daha az enzimin filtrelenmesi demek olduğuna dikkati çekti.

Withers, yenikandönüştürme tekniğinin hayata geçmesinin biraz zaman alabileceğini ve dönüştürülmüşkanların, transfüzyonlarda kullanılmak üzere onaylanmadan önce kapsamlı güvenlik testlerinin uygulanmasının gerekebileceğini sözlerine ekledi.

TORONTO/AA