Twitter ile Youtube'un diğer sosyal paylaşım sitelerine göretelifkonusunda daha hassas olduğunubelirten uzmanlar,Twitter'da herhangi bir hesabışikayet eden kişiningerçek ya da sahte hesap olmasına bakılmadığını, yaptırım içintelifhakkı ihlaline ilişkin eylemleredikkat edildiğini kaydetti.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi ve Dijital İletişim Uzmanı Ali Murat Kırık, dijital medyanın gelişmesiyle sosyal medyadatelifhaklarınınön plana çıktığınıbelirtti.

İÇERİK KALDIRILIYOR, HESAP KAPATILIYOR

Kırık,telifhaklarının"Youtube", "Twitter", "Facebook" ve "Instagram'da çeşitli şekillerde korunduğuna dikkati çekerek, "Sosyal ağlar küresel ölçekte faaliyet gösterdiği için Türkiye'deki '5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu' yeterli olmamaktadır. Ancak sosyal medya aracılığıyla paylaşılan her türlü ses, görüntü ve veri içeriği 'Dijital BinyılTelifHakkı Yasası'na (DMCA) tabidir. Yerel ülke kanunlarına bakılmaksızın hak ihlalinin tespiti sağlanırsa ilgili içerik kaldırılabiliyor, içeriğe erişim devre dışı bırakılabiliyor hatta hesaplar kapatılabiliyor veya erişim tamamen engellenebiliyor" dedi.

Telifhaklarını ihlal eden bir içerikle ilgili şikayet süreci hakkında da bilgi veren Kırık, şöyle devam etti:

"Telifhaklı bir içeriğin kaldırılabilmesi için mutlak suratletelifhakkına sahip kullanıcı tarafından bildirimin gerçekleştirilmesine gerek yoktur.Herhangi bir kullanıcının da bu şikayeti yapması içeriğin kaldırılmasını sağlamaktadır. Kamuoyunda bu konuda yanlış bir algı söz konusu. Bir anda, birden çok kullanıcının içeriği şikayet etmesi ya da çok fazla takipçiye sahip bir hesabın herhangi bir iletiyeyönelik geri bildirim sağlaması demek o içeriğin kaldırılacağı anlamına gelmez. Her sosyal paylaşım ağının da kendine özgü birtakım yöntemleri bulunuyor.Bu noktada Twitter ve Youtube, diğer sosyal paylaşım ağlarına göre biraz daha ağır şartlara sahip. Twitter olası birtelifhakkı ihlali durumunda, söz konusu içerikleri otomatik olarak silmek yerine hesapları askıya alma yoluna gidiyor hatta kullanıcıya bir bildirim göndermeden doğrudan silebiliyor. Nitekim kullanıcı sözleşmesinde de bu ibareler yer alıyor. Ancak sözleşmeler detaylı bir şekilde okunmadığı için kullanıcıların birçoğu mevcut durumdan haberdar olamıyor."

YOUTUBE OTOMATİK SİLİYOR

Kırık,Youtube'daki görüntü ve ses tanıma özelliği nedeniyle yüklenen içeriklerin, herhangi birtelifhakkına sahipse otomatik olarak silinebileceğini kaydetti.

Bu durumun ihlallerin minimum düzeye indirgenmesini sağladığını aktaran Kırık, "Youtube, müzik eserleri için2016 yılında Amerikan Ulusal Müzik Yayıncıları Derneği ile anlaşarak,telifhaklarına yönelik koruma önlemlerini aldı. Facebook ve Instagram'da bu durumtelifhakları ihlallerindeiçeriğin doğrudan şikayet edilmesi ve çevrim içi ortamda form doldurulmasıyla sağlanıyor." değerlendirmesini yaptı.

ÇOK BÜYÜK CEZALAR VERİLİYOR

Avukat Burçak Ünsal da sosyal medya organlarında,telifnedeniyle içerik kaldırılması ile bir hesabın kısıtlanması veya askıya alınmasının hukuki temelde farklılıklar içerdiğini söyledi.

"Twitter", "Youtube" ve "Google" gibi büyük şirketlerin Dijital BinyılTelifHakkı Yasası'natabi olduğunu dile getiren Ünsal, bu kanun çerçevesindetelifhakkı ihlaline dair bir ihbar geldiğinde konuyla ilgili herhangi bir işlem yapmadan bırakılmadığını kaydetti.

Ünsal, bu konuda çok büyük cezalar verildiğini vurgulayarak, "Dijital BinyılTelifHakkı Yasası'na göretelifhakkı ihlalinde ortak olma gibi bir durum söz konusu. Burada başvuruyu yapanıntelifhakkının gerçek sahibi olup olmadığını anlamaları gerekiyor. Bunun için Youtube'un özel bir sistemi var.Telifhakkı sahipleriyle içerik sözleşmesi yapıyor. Bu sayede içeriğin gerçekten o kişiye ait olup olmadığını teyit edebiliyor fakat Twitter'ın bildiğim kadarıyla böyle bir yöntemi yok" diye konuştu.

İSTANBUL/AA