ABDmerkezkliteknoloji deviApple'ınyayınladığıiOS8.3 güncellemesi ileiPhone'laraTürkçeSiridesteği gelmiş, TürkçeSiri'ye sessanatçısı Yelda Uğurlu hayat vermişti.

Bir anda milyonlarca kişinin telefonunda hayat bulan, TürkçeSiri'yesesini veren Yelda Uğurlu, dijital asistanda sesinin izinsiz kullanıldığı iddiası ile Apple veNuanceCommunications'ımahkemeye vermişti.

YeldaUğurlu'nıniddiasına göre, sanatçı sesinin toplu taşıma anonslarında kullanılacağını düşünerekNuanceCommunications şirketi ile 2011 yılında sözleşme imzaladı.

AncakNuanceCommunications,Apple’ınsanal sesli asistanıSiri’yeTürkçe desteği sunması için teknoloji devine Yelda Uğurlu’nun sesini sattı. Yelda Uğurlu, bilgilendirilmeden ve onayı alınmadan sesininSiri’dekullanıldığı iddiası ileApple’ıveNuanceCommunications’ımahkemeye verdi.

Uğurlu'nun Apple veNuanceCommunications'akarşı açtığı davası nihayet sonuçlandı.

Mahkeme,NuanceCommunications’ınYelda Uğurlu’nun sesinin taraflar arasında imzalanan sözleşmeye uygun şekilde kullanıldığına kanaat getirdi.

Mahkeme Yelda Uğurlu’nun, sesininSiritarafından kullanılmasına son verilmesi ve gazetelerde ilan verilerek kendisinden özür dilenmesi konusundaki davasını reddetti.