Konya'da,Akınsoftisimli yazılım firmasınca kurulan Türkiye'nin ilk insansı robot fabrikası"AkınRobotics"düzenlenen törenle açıldı. Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, açılış töreninde yaptığı konuşmada,2 bin 700metrekaresi kapalı toplam11 bin metrekarealanda kurdukları Türkiye'nin ilk insansı robot fabrikası olan "AkınRobotics"teseri üretimegeçtiklerini söyledi.

Fabrikanın1,5 yıldatamamlandığını belirten Akın,"Dünyada birçok kurum ve kuruluş insansı robotlar için AR-GE çalışması yapmakta. Ancak hiçbir kurum henüz seri ya da yalın üretime geçmemiştir. Bugün burada 'AkınRobotics'inseri ve yalın üretim bantlarınıgöreceksiniz."dedi.

Yeni üretilenAda GH5 serisininbir çocuk tarafından bile çok rahat biçimde programlanabileceğini ifade eden Akın, şöyle konuştu:

"Bu model robotlara,alışveriş merkezlerinde ürün tanıtma, fuarlarda broşür dağıtma, otogarya dahavalimanlarındayol gösterme, mağazalarda tezgahtarlıkgibi işlevler yaptırabilirsiniz. Hastanelerde hasta bakıcılık bile yapabilecek bu robotlar, ev hanımlarına kısmen de olsa yardımcı olabilecek şekilde programlanmıştır.22 yılda tamamlananyeni nesilAda GH5isimli robotumuz, milletimize ve insanlığa hayırlı olsun."

Konya Sanayi Odası BaşkanıMemiş Kütükcüise dünyada insansı robotlar döneminin başladığını anımsatarakAkınsoft'un bu noktada Türkiye'ye öncülük edeceğinikaydetti.

Konuşmalardan sonra fabrikayı gezen davetlilere robotların üretim aşamaları uygulamalı olarak anlatıldı.