FBI’ı telefonlarda güvenlik açığı olsun istiyor

FBI’ı telefonlarda güvenlik açığı olsun istiyor

Akıllı telefonların kırılamayacak şekilde güvenli hale getirilmesinin art niyetli kişilerin işini kolaylaştıracağını savunan FBI eleştirilmeye devam ediyor.

Günümüzde giderek popülerleşen ve herkesin cebine giren akıllı telefonlar, elbette normal kullanıcılar gibi art niyetli kişilerin de işlerini kolaylaştırıyor. Güvenlikten sorumlu devlet birimlerinin suçluları yakalamak için kullandıkları teknolojik yöntemler ise kullanıcıların gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle sivil toplum kuruluşları tarafından sert bir şekilde eleştiriliyor.

Amerika’da patlak veren NSA skandalı sonrasında akıllı telefonlarındaki işletim sistemlerinin güvenlik derecesini devletlerin dahi kişisel bilgilere erişemeyeceği şekilde arttıracaklarını duyuran Apple ve Google, FBI tarafından suçluların işlerini kolaylaştıracakları sebebiyle sert bir şekilde eleştirilmişti. En azından devlet görevlilerinin suçluları takip edebilmeleri ve yakalayabilmeleri için sistemde açıklar bırakılması gerektiğini savunan FBI’a ise bu açıkların kötü niyetli kişiler tarafından da istismar edilebileceği gerekçesiyle karşı çıkılıyor.

ABD’li milletvekillerinden Ted Lieu, güvenlikle donatılan işletim sistemlerine bilerek arka kapı açmanın teknolojik olarak büyük aptallık olacağını savunuyor. Apple ve Google’ın kullanıcıların artan güvenlik talepleri doğrultusunda böyle bir tedbir aldıklarını hatırlatan Lieu, bilgisayar bilimi geçmişine sahip.

Aynı şekilde güvenlik güçlerinin izleme ve denetleme yetenekleri olarak altın çağını yaşadığını belirten ABD milletvekili Jason Chaffetz, hükümetlerin gizlilik ve ulusal güvenlik arasında iyi bir denge oturtması gerektiğini savunuyor. “Eğer hükümetlerin girebileceği bir açık bırakılırsa bunu kötü niyetli kişilerin keşfetmemeleri için hiçbir sebep yok” diye açıklıyor.

FBI ise geçmişte polislerin terörizmden insan kaçakçılığına kadar pek çok suçu akıllı telefon takibi ile ortaya çıkardığını ve bu gücün ellerinden alınmasının kaosa yol açabileceği görüşünde. Teknoloji endüstrisinin mahkemeler izin verdiği takdirde güvenlik güçlerine istenilen verilerin sunulması konusunda bir çözüm bulunması gerektiğini savunan FBI yetkilileri, “kimse kanunların üzerinde olmamalı” açıklaması yapıyor.

FBI güvenlik önlemlerinin tartışılması çağırısı yaparken, gelecekte akıllı telefon kullanıcılarının gizliliği ile ulusal güvenlik arasında nasıl bir denge tutturulacağı henüz kesin değil.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN