Fehmi Koru: AK Parti toplumu İslamlaştırmadı, Ayasofya açıldı diye bu durum değişmez

Gazeteci-yazar Fehmi Koru, 'Özel Röportajlar'da Ahmet Taşgetiren, Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un sorularını cevapladı. Ayasofya'nın ibadete açılmasını yorumlayan Fehmi Koru 'Bizler 'zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın' diyen bir kuşağız. İçeriden bir kararla böyle olacağını hiç düşünmemiştik' dedi. AK Parti'nin 2010'dan itibaren devletin yerine kendini koyan bir strateji ile hareket ettiğini belirten Koru 'Artık devlet biziz' diyor. Toplumu İslamlaştıramadı. Ayasofya'nın açılması da bu durumu değiştirmez' tespitlerinde bulundu.

Fehmi Koru'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle: 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ertelediği siyasi kararlar için adım atıyor. Sanki bir listesi var ve o listeden ilerliyor. Bu ortamda Ayasofya'nın ibadete açılması ilk başta rasyonaliteden uzak bir adım gibi gelmişti...

Devlet ve millet arasındaki sorunların çözümü için yeni adımlar beklemiyorum. Çünkü Ayasofya ve sosyal medya düzenlemesinde olduğu gibi Bahçeli ve Perinçek AK Parti'yi yönlendiriyor.

AK Parti artık 'devlet benim' diyor. Bu süreç 2010'da başladı.

Biz 'zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın' diyen bir kuşağız. Ayasofya'nın içeriden böyle bir çıkışla, Erdoğan'ın yaptığı gibi ibadete açılacağını düşünmemiştik.

İslamileştirilmiş bir Türkiye'den bahsetmek mümkün değil. İHL kitlesinin eğitimde yüzde 20'ye ulaştığı söyleniyor. Buna rağmen İslamcı denecek insan sayısının fazla olduğu kanaatinde değilim.

(Ak Saçlılar Hareketi'nin bildirisi) İlk kez bir bildiriyi geri çevirmedim, imzaladım. Gençleri harekete geçirmeye çalışan bir açıklama oldu. Ak saçlı olmak da doğrusu hoşuma gitti. 

(Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin 2. yılı) Ben Cumhurbaşkanı'nın konuşmasını çok beğendim. Başarılıydı. Yapılmayan şeyleri yapılmış gibi göstermek iktidarın başarısı...