26.03.2020  17:31
KAYNAK: 
KARAR

Ford Otosan koronavirüs nedeniyle tıbbi malzeme üretimine başladı

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, koronavirüs salgını nedeniyle 3D yazıcılarla tıbbi malzeme üretimine başladıklarını açıkladı.

+
-

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede ihtiyaç duyulan tıbbı malzeme üretimine destek olmak amacıyla 3D yazıcı ve basit kalıplarla komponent üretimine başladıklarını duyurdu.

Dünya gazetesinden Aysel Yücel'in haberine göre, Koronavirüs salgınının ardından birçok ülkede üretime ara veren otomotiv üreticileri solunum cihazı ve tıbbi malzeme üretimine destek vermek için harekete geçmişti.

ÇOK SAYIDA MARKA MASKE ÜRETİYOR

Ford, GM, Porsche, Skoda ve BMW gibi markalar solunum cihazı üretime katkı sağlayabileceklerini duyururken, Volkswagen de 3D yazıcılarla medikal malzeme üreteceğini açıklamıştı.

Tesla CEO'su Elon Musk da Koronavirüs salgınıyla mücadele için suni solunum cihazı üretmeye hazır olduklarını açıklamıştı.

"TIBBİ MALZEME ÜRETİMİNE HAZIRIZ"

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, ihtiyaç halinde Türk otomotiv sanayisinin de tıbbı malzeme üretimi için Ar-Ge ve üretim tesislerini devreye sokabileceğini söyledi.

Aynı zamanda Ford Otosan Genel Müdürü olan Haydar Yenigün, bugün sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile ile son iki gündür sanayi ve sağlık bakanlıkları bakan yardımcıları ile irtibatta olduklarını ve maske üretimi konusunda 3D yazıcı ve basit kalıplarla komponent üretimine başladıklarını duyurdu.

DİĞER HABERLER
Kayyum icraatine sert tepki
Sadi Konuk'taki görüntülere açıklama
Cezaevlerinde görüntülü görüşme dönemi
Fatih'te uyuşturucu operasyonu: 2 zanlı tutuklandı
KKTC'ye giriş yasağı 11 Nisan'a uzatıldı
Devir geliri bölüşerek çoğaltma devridir
'Bizim adamımız'