27.05.2020  13:07
SON GÜNCELLEME: 
28.05.2020  01:13

Fransa koronavirüste 'hidroksiklorokin' kullanımını yasakladı

Koronavirüs (Kovid-19) hastalarının tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin, Fransa tarafından yasaklandı. Hidroksiklorokin Türkiye'de de Kovid-19 tedavisinde kullanılıyor.

+
-

Fransa, koronavirüs (Kovid-19) hastalarının tedavisinde kullanılan 'Hidroksiklorokin' kullanımını yasakladı. Hidroksiklorokin, sıtma hastalığına karşı etkili bir ilaç ve koronavirüs tedavilerinde kullanılması çok çeşitli riskler barındırıyor

Sıtma hastalığına karşı etkili olan hidroksiklorokin ilacı, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerde koronavirüs (Corona virüs) tedavisinde de kullanılıyor. Ancak tıp dergisi olan The Lancet’e yayınlanan bir araştırmada, Kovid-19 tedavisinde bu ilacın kullanıldığı hastaların kalbinde ritim bozukluğu görülme sıklığının ve ölüm oranının, kullanılmayanlara kıyasla çok daha yüksek olduğu belirtildi.

Araştırmanın yayınlanmasının ardından DSÖ, 25 Mayıs’ta yaptığı açıklamayla, ilaçla ilgili elde edilen bulguların bilim insanları tarafından incelenmesi için koronavirüs tedavisi ile araştırmalardan geçici olarak çıkartma kararı aldığını bildirdi.

DİĞER HABERLER
Ve tuz koktu
15 Temmuz'un 3 kritik isimi serbest
Vergi kopmuş gitmiş
Kutuplaştırma siyasetine bulaşmayacağız
Çoklu barodan çoklu hukuka geçtik!
Erdoğan'dan Şentop'a tebrik
Fabrika sahibi tutuklandı