07.07.2020  14:26
SON GÜNCELLEME: 
07.07.2020  18:46
KAYNAK: 
GAZİANTEP/AA

Gaziantep'te Kovid-19 vakaları arttı, belediye başkanı isyan etti

Gaziantep'te koronavirüs (corona virüs) vakalarındaki artışın önüne bir türlü geçilememesi üzerine yeni tedbirler alındı. 'Mahalle Pandemi Kurulu'nun oluşturulacağını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin 'Burada okul müdürü, muhtar, cami imamı, o mahalleye dair bütün kanaat önderleri, bir de sivil toplum vereceğiz. Çünkü herkes Validen bekliyor, herkes birinin başına zabıta ve polis koymasını bekliyor. Böyle bir şey yok' dedi.

+
-

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, Mahalle Pandemi Kurulu oluşturma kararı aldıklarını açıkladı.

"MERKEZDE CİDDİ BİR SIKIŞMA VAR"

Şahin, Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen 'Ulaşım ve Vatandaş Odaklı Akıllı Kentler Uygulamaları' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, salgınla mücadelede olağanüstü gayret gösterildiğini söyledi.

Gaziantep'in metrekareye düşen insan yoğunluğunda Moskova ile yarıştığını dile getiren Şahin, açık alanlarla ilgili merkezde ciddi bir sıkışmanın olduğunu belirtti.

"AĞRI DAĞI'NI OYNATMAK KADAR ZOR"

Şahin, ilaç ve aşı bulunana kadar maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Yeni normalin şehrimizde olduğu gibi ülkemizde de her şey normal anlaşıldı. Aşırı sosyal şehrimiz var her şeyi birlikte yapmaya alışmış bir yaşam şeklimiz var. En büyük sorun kafaları, zihinlerin değiştirmek, Ağrı Dağı'nı oynatmak kadar zor. Ben her gün mahallelere gidiyorum. Mazeret olarak 'başkanım maskem yok, maske bulamıyorum, maske pahalı' demesinler diye 15 günde 15 milyon maske diye olağanüstü bir işi tam bir Gaziantep modeliyle başardık.

"HERKES ELİNDEN GELENİ YAPTI"

Bu çok bütçemiz, çok paramız olduğu için değil, insana kıymet verip onların yaşam kalitesini artırıp ve ihtiyacını gidermekti. Kapı kapı da evlerine dağıtıyoruz. Allah için ya çantasında ya kolunda ya çenesinin altında taşınıyor. Ondan sonra 'Bak dikkat etmezseniz yarın çok daha büyük sorun yaşarız' diye örnek verdiğimde başka türlü anlaşılıyor. O yüzden zihinleri düzeltmemiz gerekiyor. Yoksa herkes Allah için bütün belediyeler, sağlık kurulundaki herkes elinden geleni yaptı."

"MAHALLE PANDEMİ KURULU OLUŞTURACAĞIZ"

Kovid-19 ile mücadele noktasında herkesin katılımcı olduğu yeni bir çalışma modelini hayata geçireceklerini belirten Şahin "Şu anda Mahalle Pandemi Kurulu oluşturma kararı aldık. Burada okul müdürü, muhtar, cami imamı, o mahalleye dair bütün kanaat önderleri, bir de sivil toplum vereceğiz. Çünkü herkes validen bekliyor, herkes birinin başına zabıta ve polis koymasını bekliyor. Böyle bir şey yok. Yaşam alışkanlığını bir defa tartması lazım. Bu konuda da gayret gösteriyoruz. Ben, birlikte başaracağımızı düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Şahin, insanlarının toplu şekilde kapalı alanda bulunmaması gerektiğine dikkati çekerek kentin 5 yerinde açık alanlarda nikah kıyılması için çalışma yaptıklarını ve ilk nikahın da cuma günü kıyılacağını söyledi. 

DİĞER HABERLER
Kampanyaya 82 milyon lira destek verdik
Bahçeli'nin danışmanından yazarımıza çirkin tehdit
CHP içinde Atatürk'e dönüşü başlatacak
ÖSYM sınavlarında zorunlu olan HES kodu nasıl alınır?
CHP'lileri tehdit eden kişiye 6 yıl hapis talebi
Galata Kulesi'nde yıkılan duvar yeniden örüldü
İşte en güzel cuma mesajları