Gece boyunca tüfek ve sopalarla avokado nöbetindeler

Antalya'ya bağlı Alanya ilçesinde, halkın büyük bir kısmının geçimini sağladığı avokado bahçeleri hırsızların hedefi oldu. Artan hırsızlık olayları sonrasında harekete geçen üreticiler, tüfek ve sopalarla nöbet tutarak, geceyi bahçelerinde geçiriyor.

Gece boyunca tüfek ve sopalarla avokado nöbetindeler

Türkiye'nin avokado üretiminin yüzde 70'ini oluşturan ve Alanyalı avokado üreticilerinin başı hırsızlar ile dertte. Yüksek fiyatı ve alıcısının kolay bulunması nedeniyle hırsızların ilgisini çeken avokado bahçelerinde, art arda hırsızlık olaylarının yaşanması sonrasında harekkete geçen üreticiler, sabah saatlerine kadar nöbet tutmaya başladı.

Havanın kararması ile ellerine aldıkları sopalar ve tüfeklerle bahçelerinin yolunu tutan çiftçiler, el fenerleri ile bahçelerini kolaçan ederken, en ufak sese karşı harekete geçiyorlar. Birbirleri ile sürekli olarak telefon irtibatı kuran üreticilerin avokado nöbeti sabahın ilk saatlerine kadar devam ediyor.

 

“Bu kişilerde uyku yok ve eve hasret kalıyorlar”

Bahçede nöbet tutan üreticileri ziyarete gelen Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, avokado hırsızlığının artarak devam ettiğini söyledi. Sevilgen, “Şu an Dimçayı Mahallesi’ndeyiz. Avokadonun en güzel ve en bol olduğu bir mahalledeyiz. Burada herkes bahçelerinde hırsızlara karşı nöbet tutuyor. Bu kişilerde uyku yok ve eve hasret kalıyorlar. Sabaha kadar nöbet tutmak zorundalar. Üreticilerin sadece geçim kaynakları avokadodan elde ettiği kazanç olduğu için çaldırmamak zorunda. Mesela az önceki girdiğimiz bahçede köpek var. Üretici köpekle beraber sabaha kadar duruyor. Bazı bahçelerde silahları şu an nöbet tutan arkadaşlarımız var. Hırsızlar gelirse silah sıkacak üreticiler de var” dedi.

0001-001.jpg

“Yüzde 80’ini gençler yapıyor”

Üreticinin çok canının acıdığını aktaran Sevilgen, “Bazı üreticilerin bahçeleri çok küçük, onların geçim kaynağı sadece buradan. Burada arkadaşımız sabaha kadar nöbet tutuyor. Bu bahçedeki avokadoları çaldırdığı anda yarın bu kişi de hırsızlık yapmak zorunda kalacak evini geçindirebilmek için. Avokado hırsızlığının yüzde 80’ini gençler yapıyor. Dolasıyla bu kişiler adliyeden serbest kalıyor. Çünkü 18 yaş altındaki çocuklara bu kapsamda bir cezai işlem yok. Biz şunu da söylüyoruz; hırsızla üretici inşallah karşılaşmazlar. Çünkü karşılaştığı zaman ya hırsız çiftçiye bir darbe vuracak yada tam tersi olacak. İnanın çok kötü bu nöbetler sabah saatlerine kadar devam edecek” diye konuştu.

0002.jpg

Üretici Veli Akın: “Bütün gelirimizi toplamışlar”

Avokado bahçesinde nöbet tutan Veli Akın, bu gece yine hırsızlara karşı nöbet tuttuğunu belirtti. Akın, “Ağaçlarda hiç avokado kalmamış, bütün gelirimizi toplamışlar. Bu nöbet nereye kadar daha devam edecek. Bu konu hakkında yetkililerden yardım istiyoruz. Bu sadece vatandaşın nöbet tutmasıyla olmaz herkesin buna duyarlılık göstermesi lazım. Her günümüz sabaha kadar hırsız beklemekle geçiyor ve uyku yüzü yok” ifadelerini kullandı.

0002-002.jpg

“Her 2 saatte bir devriye atıyoruz”

Yaklaşık 20 dönümlük arazisinde bu gecede nöbet tutan Mehmet Zeybek, avokado hırsızlarını elinde sopayla beklediklerini ifade etti. Her akşam avokadoların çalındığını belirten Zeybek, “Bizim bahçeden yıllık 5-6 bin avokado çalınıyor. Bizim tek geçim kaynağımız avokadodan elde ettiğimiz gelirden oluşuyor. Köpek ile elimizde sopa ve tüfekle bahçeleri geziyoruz. Her 2 saatte bir devriye atıyoruz bu şekilde. Bahçelerimizi kurumak için yetkililerden yardım istiyoruz” şeklinde konuştu.

0005-001.jpg

"Uyuşturucu parası bittiği zaman avokado ve muz hırsızlığına yöneliyorlar"

Sabaha kadar nöbet tuttuklarını söyleyen üretici Mehmet Küçükcoşkun ise şunları söyledi: “Avokado hırsızları son dönemde artış gösterdi. Bu hırsızlığı yapanlar yaşlı değil, genç kesimden oluşuyor. Bunların bazıları uyuşturucu kullanıyor ve artık ailelerinin de bu kişilere sözü geçmiyor. Bu gençler elden gidiyor. Uyuşturucu parası bittiği zaman avokado ve muz hırsızlığına yöneliyorlar. Bizim temennimiz devletimizin bu çocuklara sahip çıkması.”
 

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN