Gençlik gülmek için zapladı

Gençlik gülmek için zapladı

Karantina aylarında TV en iyi seçeneklerden biri haline geldi. Üsküdar Üniversitesi’nin ‘Gençler hangi dizileri izliyor?’ araştırması beyaz camın favorilerini ortaya koydu: Ankete katılanların yüzde 70.2’si ‘Daha çok dizi izlemeye başladım’ dedi. Gençler en çok yabancı yapımları tercih etti. ‘How I Met Your Mother’ rakiplerini geride bıraktı. Yerlide ise ‘Masumlar Apartmanı’ ve ‘Kırmızı Oda’ tercih edildi. İzleyicilerin gözde türü ise komedi oldu.

SALİHA SULTAN | KARAR

Üsküdar Üniversitesi’nin genç nüfusun dizi izleme alışkanlıkları üzerine yaptığı araştırmada salgın sürecinde daha fazla dizi izlediğini söyleyenlerin oranı yüzde 70,2 oldu. Araştırma, üniversite gençliğinin, yabancı dizileri yerli dizilere göre daha başarılı bulduğunu da gözler önüne serdi.

Gençlerin verdiği 67 yabancı ve 37 yerli dizi isminde yabancılarda ‘How I Met Your Mother’, yerlilerde ‘Masumlar Apartmanı’ dizileri birinci oldu. Yerli dizileri 10 üzerinden değerlendiren yüzde 66,9’luk kesim ise 1 ile 4 puan aralığında düşük not verdi. 

Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü, pandemi sürecinde üniversite gençlerinin dizi izleme alışkanlıkları ve gündelik yaşam pratikleri üzerine geniş kapsamlı çevrimiçi bir araştırma gerçekleştirdi.

Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı önderliğinde Türkiye genelinde yürütülen araştırmanın gerçekleşmesinde Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü lisans öğrencileri Feyza Keskin ve Zeynep Cansoy aktif görev aldı.

Araştırmaya Türkiye’nin 73 şehrinde 146 farklı devlet ve vakıf üniversitelerinde öğrenim gören 18-26 yaş arasında toplam 1.865 ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi katıldı. Salgın sürecinde dizi izleme düzeyinde artış olduğunu belirten katılımcıların oranı yüzde 70,2 oldu.

Katılımcıların yüzde 56,7’si 19.00-23.00 arası, yüzde 34,3’ü 23.00-09.00 arası dizi izlediğini belirtti. Araştırma, üniversite gençliğinin, yabancı dizileri yerli dizilere göre daha başarılı bulduğunu da gözler önüne serdi. 

dizi-film.jpg

AİLE YANINDA KALANLAR DAHA AZ OKUYOR 

Araştırmada yer alan“Günde kaç saat kitap okuyorsunuz?” sorusuna gençlerin yüzde 39,1’i 1-2 saat, yüzde 36’sı 1 saatten az, yüzde 17,4’ü 2-4 saat, yüzde 4,9’u 4-6 saat kitap okuduklarını belirtti. 6 saat ve üzeri diyenlerin oranı yüzde  2,5 oldu.  

“Günde kaç saat televizyon izliyorsunuz?” sorusuna cevaben katılımcıların yüzde 60,5’i bir saatten az, yüzde 23’ü 1-2 saat, yüzde 12,2’si 2-4 saat, yüzde 2,9’u 4-6 saat televizyon izlediklerini belirtti. 6 saat ve üzeri diyenlerin oranı yüzde 1,3 oldu.

Katılımcılara günlük kitap okuma süreleriyle alakalı sorunun yanıtlarına göre, kişinin kaldığı yere bağlı olarak okuma süresinde değişiklik olduğu görüldü.

“1 saatten az” seçeneğini işaretleyen toplam katılımcıların yüzde 58,2’si “Aile ile” kalan, yüzde 21,9’u “Yurtta” kalan, yüzde 10,8’i “Arkadaş ile evde” kalan, yüzde 7’si “Tek başına evde” kalan ve yüzde 2,1 oranla “Akraba yanında” katılımcılar olduğu görüldü. 

GÜLDÜREN FİLMLER BİRİNCİ SIRADA 

“Salgın sürecinde dizi izleme düzeyinizde artış oldu mu?” sorusuna gençlerin yüzde 70,2’si ‘evet oldu’, yüzde 29,8’i ise ‘hayır’ yanıtını verdi. “İzlemeyi en çok sevdiğiniz dizi türü hangisidir?” sorusuna yüzde 21,6’sı komedi, yüzde 15, 9’u dram, yüzde 15,9’u aksiyon, yüzde 12,1’i macera, yüzde 6,7’si gerilim, yüzde 6,5 i romantik, , yüzde 2,5’i korku tarzı dizi izlediklerini belirtti.

Katılımcıların yüzde 14,9’u ise hiç dizi izlemediklerini kaydetti. Bu soruya verilen yanıtlar, cinsiyete göre karşılaştırıldığında aksiyon türü dizileri erkeklerin yüzde 8,2’si ve kadınların yüzde 7,2’si, dram türünü kadınların yüzde 10,3’ü ve erkeklerin yüzde 3,5’i, komedi türünü kadınların yüzde 14,2’si ve erkeklerin yüzde 6,9’u, romantik türü kadınların yüzde 7,6’sı ve erkeklerin yüzde 1,2’i, macera türünü kadınların yüzde 6,3’ü ve erkeklerin yüzde 5,4’ü, bilimkurgu türünü kadınların yüzde 2,05’i ve erkeklerin yüzde 1,4’ünün tercih ettikleri görüldü. 

ŞİDDETTEN VE KADIN TEŞHİRİNDEN RAHATSIZLAR 

“Dizi ve filmlerde sizi en çok rahatsız eden unsur nedir?” sorusuna katılımcıların yüzde 33,2’si şiddet içeren sahneler, yüzde 30,9’u kadınların fiziksel olarak öne çıkartılması, yüzde 19,7’si cinsellik içeren sahneler, yüzde 2,8’i alkol ve tütün kullanımı olduğunu belirtti.

Katılımcılara izledikleri yerli ve yabancı olmak üzere en fazla izlenen 3 dizi ismi yazma olanağı veren soruya katılımcıların yüzde 64,5’i yanıt verdi. Bu soruya katılımcılar tarafından 67 yabancı ve 37 yerli dizi ismi belirtildi.  

‘YURT DIŞI İMAJIMIZ YANLIŞ’ 

“Dizi ve filmlerin ülkemizle ilgili yurtdışında doğru imaj oluşturduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna katılımcıların büyük bir çoğunluğu olan yüzde 77,4’ü “hayır düşünmüyorum” yanıtını işaretlerken, yüzde 15,4’ü “evet düşünüyorum” yanıtını işaretledi ve yüzde 7,2’si ise bu hususta kararsız olduklarını belirtti.

“Dizi ve filmlerde görüp satın aldığınız herhangi bir ürün var mı?” sorusuna katılımcıların yüzde 79,7’si “hayır yok” yanıtını işaretlerken, yüzde 20,3’ü “evet var” yanıtını verdi.

“Ülkemizde yayınlanan dizilerden memnuniyet durumunuz nedir?” puanlamasında ise yalnızca yüzde 13,5’i orta düzey memnuniyet ifadesi olan 5 ve yüzde 9, 3’ü 6 puanı verdi. 7 verenlerin oranı yüzde 9,5 oldu. Yüzde 66,9’u ise yerli dizilerden memnuniyet düzeylerini 4 ile 1 puan arasında değerlendirdi. 

EN ÇOK İZLENEN YABANCILAR 

  • HIMYM: 80 (yüzde 6,6) 
  • Queen’s Gambit: 73 (yüzde 6,06) 
  • Breaking Bad: 67 (yüzde 5,56) 
  • Prison Break: 63 (yüzde 5,2) 
  • Dark: 62 (yüzde 5,1) 

EN ÇOK İZLENEN YERLİLER 

  • Masumlar Apartmanı: 146 (yüzde 12,1)    
  • Kırmızı Oda: 124 (yüzde 10,3)    
  • Sadakatsiz: 71 (yüzde 5,9)    
  • Bir Başkadır: 65 (yüzde .4)   
  • Ezel: 39   (yüzde 3,2) 

BUNALIMLI KARAKTER PSİKOLOJİYİ BOZUYOR 

“Daha öncesinde dizi ve filmlerin etkisinde kalarak herhangi bir ruhsal problem yaşadığınızı mı?” sorusuna yüzde 14,4’ü “evet yaşadım” yanıtını verdi. Ayrıca bu grup katılımcıya yöneltilen ne tür bir etkilenmeye maruz kaldıklarını sorusuna çok ilginç yanıtlar geldi.

Nitekim “dizideki karakter bunalımdaydı ve ben de bu etkide kalıp hiçbir sebep olmadan kendimi sürekli mutsuz hissediyordum” veya “Çizgili pijamalı çocuğu izlediğimde savaşta en çok zarar gören kişilerin ve ölümlerin en çok çocuklarda görüldüğünü gördüğümde çok boş bir hayat yaşadığımı anladım ve ona göre hayatımı şekillendirmeye çalıştım” tarzındaki yanıtlarla birlikte “Gözlerimi kapatıp tek başıma uykuya dalamıyordum” tarzında psikolojik bunalıma işaret eden yanıtlar da geldi. 

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN