8 Nisan 2020 Çarşamba
BIST 100
92381.8
%0,34
DOLAR
6,7703
%0,17
EURO
7,4016
%0,33
ALTIN
358.882
%0,08
6°/12°
İSTANBUL
Çoğunlukla güneşli
17.07.2019  19:21
SON GÜNCELLEME: 
17.07.2019  21:02
Güney Kıbrıs ve AB?de akıl tutulması
+
-

Kıbrıs adasında Rumlara ait “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin yanı sıra bir de Türklere ait Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” (KKTC) var mı? Var.

Adanın güneyine hakim olan “Kıbrıs Cumhuriyeti” adanın kuzeyine hakim olan KKTC’yi resmen tanımıyorsa da onun resmî temsilcileriyle resmen müzakerelerde bulunmak suretiyle KKTC’nin kuzeydeki otoritesini kabul etmiş oluyor mu? Oluyor.

Avrupa Birliği (AB) tarafından prensipte bütün Kıbrıs’ın hakimi olarak tanınan “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin aslında sadece Kıbrıs’ın güneyine hakim olduğu ve adanın kuzeyinde KKTC’nin hüküm sürdüğü gerçeğini AB de kabul ediyor mu? Ediyor.

AB Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu başkanları, KKTC’nin cumhurbaşkanını meşru ve muteber muhatap olarak tanıyıp onunla görüştü mü? Görüştü.

Neydi bu görüşmelerin konusu? Kıbrıs’ta güney-kuzey entegrasyonunun temini idi.

AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi’nin 26 Nisan 2004 tarihli beyannamesinde “Kıbrıs’ın yeniden birleştirmesini kolaylaştırmaya” ve “adanın ekonomik entegrasyonu ile iki toplum ve AB arasındaki teması iyileştirmeye özel vurgu” yapılmamış mıydı? Yapılmıştı.

Eee?

Adanın güneyindeki otorite adanın kuzeyindeki otoriteyi hiçe sayıp ada çevresindeki enerji kaynakları üzerinde kendi başına tasarrufta bulunmaya kalkışarak husumeti besliyor, ayrılığı gayrılığı derinleştiriyor, çatışmaya davetiye çıkarıyor, adanın kuzeyindeki otorite ise bu nobranlığa iş birliği teklifiyle karşılık veriyor; ama AB ‘Beraber çalışalım’ diyen Türk tarafının tavrını değil ‘Çatışalım’ diyen Rum tarafının tavrını destekliyor; üstelik, KKTC’nin uzlaşmacı tavrını paylaşan Türkiye’ye karşı yaptırım kararı alıyor…

Ne oldu “adanın ekonomik entegrasyonu ile iki toplum ve AB arasındaki teması iyileştirmeye özel vurgu” muhabbetine?

***

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum mevkidaşı Nikos Anastasiadis’e, ada etrafındaki hidrokarbon kaynaklarının araştırılması ve işletilmesine yönelik -BM ve AB’nin gözetiminde- ortak bir komisyonun kurulmasını teklif etti; “hidrokarbon konusunu bir çatışma alanı olmaktan çıkarıp verimli bir işbirliği alanına dönüştürelim” dedi…

Adanın ekonomik entegrasyonunu ve iki toplum arasındaki teması iyileştirmeyi arzu edip de bu teklife kayıtsız kalmak ne mümkün?

AB, bu teklife kayıtsız kalarak ve Rum tarafının bu teklifi geri çevirmesine çanak tutarak, Kıbrıs’ta esasen entegrasyonu değil Rumların Türklere tahakkümünü hedeflediğini bir kere daha ortaya koymuş oldu.

Kıbrıs’taki garantörlük statüsü uluslararası hukukun teminatı altında olan Türkiye’nin bu statüye dayanarak Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz’deki hakkını hukukunu korumasına AB’nin verdiği yaptırım cevabı da o kötü niyetin bir ifadesi olarak kayıtlara geçmiştir.

***

İki kesimli bir ada ve o adanın etrafındaki sularda enerji kaynakları var…

Adadaki iki kesimin el ele vererek o kaynakları beraberce değerlendirme ve beraberce zenginleşme imkânı var…

Bu gerçeğin gereğini yaparak bu imkânı değerlendirmek dururken çatışmacı siyasette inat eden, herkesin kazanacağı bir yola girmek dururken herkesin kaybedeceği bir yol açmayı tercih eden Güney Kıbrıs yönetimi ve Avrupa Birliği, rasyonalitenin içine tükürüyor.

‘Biz Doğu Akdeniz’de Türklerle ancak bilek güreşi için el ele veririz’ mi diyorlar?

Öyleyse Türkiye’nin bileğine kuvvet!

YORUMLAR
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
SON DAKİKA HABERLERİ
 • Adıyaman'da bir köy karantinaya alındı
  02:32
 • Lübnanlı mahkumlar yangın çıkardı
  02:25
 • Trump'tan DSÖ'ye Çin uyarısı
  02:12
 • İllere göre ölüm ve vaka sayıları belli oldu
  02:02
 • Korona anketi: Evde kalan aileler ne yapıyor?
  01:33
 • 3 yaşındaki çocuk karantinaya alındı
  01:21
 • AB’den geç kaldık itirafı
  01:14
 • Yeni açıklama: Durumu stabil
  01:08
 • Meclis'i maske ile yönetecek
  00:37
 • İnfaz Yasası HDP tarafından protesto edildi 
  23:41
 • Rafael Correa'ya 8 yıl hapis cezası
  23:32
 • Doğum yapan kadın helikopterle hastaneye ulaştırıldı
  23:27
 • Siyasi mahkumlar serbest bırakılsın
  23:09
 • İşçiye ve işverene destekler yetmiyor
  23:04
 • NATO ve Gürcistan'dan ortak deniz tatbikatı
  23:02
YUKARI