100 yıl sonra yeniden ortaya çıktı! Siyah damarlı, kanatları ve tüyleri var, her an karşınıza çıkabilir

100 yıl sonra yeniden ortaya çıktı! Siyah damarlı, kanatları ve tüyleri var, her an karşınıza çıkabilir

Soyunun tükendiği düşünülen canlı türü, 100 yıl aradan sonra yeniden görüntülenince herkes şaşkına döndü. Siyah damarlarıyla dikkat çeken canlı türü, bilim insanlarını şaşkına çevirdi. İşte detaylar...

İngiltere'de 100 yıl önce soyu tükenen türler listesine eklenen siyah damarlı beyaz kelebeklere başkent Londra'nın yakınlarındaki çayırlarda şimdilerde yeniden rastlanıyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, siyah damarlı kelebekler Londra'nın güneydoğusundaki çayırlarda ve çalılık bölgelerde, az sayıda da olsa görülmeye başladı.

siyah-damarli-kelebek-3.jpg

ÇOK UZUN YILLARDIR KİMSE RASTLAMAMIŞTI

Uzman olmayanlar, bu türü kolaylıkla, lahana kelebeği denen, yaz aylarında yaygın şekilde görülen beyaz kelebek türüyle karıştırabilir. Ancak İngiltere'de siyah damarlı beyaz kelebeklere çok uzun yıllardır kimse rastlamadı.

İLK KEZ LİSTELENDİ

Bu kelebek türü, 1660-1685 yılları arasında hüküm süren Kral 2. Charles döneminde, İngiltere'deki türler arasında ilk kez listelendi. 1925'te ise ülkedeki varlığının resmen sona erdiği belirlendi. Son günlerde bu kelebek türü, Londra'nın hemen kıyısında, en sevdiği yaşam alanı olan alıç ve kuş eriği ağaçları çevresinde görülüyor.

siyah-damarli-kelebek-4.jpg

DOĞAYA YENİDEN SALINMIŞ

İsimlerinden anlaşıldığı gibi bu türün üyeleri, kanatlarında belirgin siyah damarlara sahip. İngiltere'deki kelebek türlerini ve popülasyonlarını gözlemleyen "Butterfly Conservation" (Kelebek Koruma) adlı vakıf, bu kelebek türünün doğaya yeniden salınmış olabileceğini belirtiyor.

KELEBEK TÜRLERİ YÜZDE 80 AZALDI

Ancak bunun kim tarafından ve neden yapıldığı bilinmiyor. Vakıf, türün yeniden görülebilmesinin hoş karşılandığını ancak bunun, soyu tükenen bir canlının kendiliğinden yeniden ortaya çıkması anlamına gelmediğini ekliyor. İngiltere'de Kelebek Koruma kuruluşu, 1970’lerden bu yana ülkedeki kelebek türlerinin yüzde 80 azaldığını 3 Şubat 2023'te yayınladığı raporunda açıklamıştı.

siyah-damarli-kelebek-2.jpg

EKOSİSTEMİN AYRILMAZ BİR PARÇASI

Kelebeklerin ekosistemin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayan kuruluş, bu tip ani düşüşlerin, daha geniş biyolojik çeşitlilik krizinin açık bir uyarı sinyali olduğunu ifade etmişti. Kelebek popülasyonunda meydana gelen büyük ölçekteki azalmanın, büyük bir endişe kaynağı olduğunu belirten kuruluş, kelebeklerin çevre sağlığının hassas bir göstergesi olduğu da vurgulanmıştı.

siyah-damarli-kelebek-1.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN