07.09.2019  12:02

1300 hâkim ve savcı alımı başvuruları ne zaman başlayacak? Bakanlıktan son dakika açıklaması

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre; bin 300 hâkim ve savcı alımı yapılacağını duyurdu. Söz konusu hâkim ve savcı alımı başvurularının ne zaman başlayacağı konusu ise henüz netleşmedi. İşte gelişmeler…

+
-

Hâkim ve savcı alımına ilişkin Adalet Bakanlığı, net bir tarih paylaşmadı. Bakan Gül, geçen günlerde gazetecilere yaptığı açıklamasında bin 300 hâkim ve savcı alımı yapılacağını aktardı. Konuyla ilgili detaylar haberimizde…

1300 HÂKİM VE SAVCI ALIMI NE ZAMAN?

1300 hâkim ve savcı alımı için ne bir tarif verilmezken, alımların bu yıl içerisinde yapılacağı bildirildi.

İşte Gül'ün yaptığı o açıklama:

"Hukuk mesleğine giriş sınavı getireceğiz. Bir meslek sınavına girilecek onun ardından mesleğe kabul işlerinde zaman başlamış olacak. Hukukçu yetişmesine faydalı olacak. Hâkim ve savcı yardımcılığı konusunu bir hayli önemsiyoruz. Teori ve pratiği yükseltecek. Hâkim yardımcılığından sonra hâkim olmak için sınava girecek. Tüm bu zamanlardan sonra hâkim ve savcı cübbesini giyip mesleğini yapabilecek."

19-09/07/abdulhamit-gul.jpg

ADLİ İDARİ YARGI HÂKİMLİĞİ ADAYLIĞINDA 70 PUAN ŞARTI

Adli ve idari yargı hâkim adaylığı mülakatına girebilmek için yazılı sınavda 100 üzerinden en az 70 puan alma şartı aranıyor. Başarılı olanların sayısı, paylaşılan kadronun iki katı fazlasının altında kalması durumunda yalnızca başarılı olanlar mülakata çağrılacak.

Hâkim ve savcı adaylığı süresi iki sene olacak. Bu zaman, avukatlık mesleğinden adaylığa alınanlar için bir sene olacak. Adaylık, eğitim ve staj olmak üzere iki dönemden oluşacak.

Adalet Bakanının görevlendireceği bakan yardımcısı başkanlığında Teftiş Kurulu Başkanı, Ceza İşleri, Hukuk İşleri ve Personel Genel Müdürleri olmak üzere toplam 5 üyeden oluşan Mülakat Kurulu kurulacak. Üyelerin hukuki veya fiili sebeplerle katılamamaları halinde, yerine vekalet edenler Mülakat Kuruluna katılacak.

Adaylık süresinin sonunda adaylar, yazılı ve sözlü sınava tabi tutulacak. Bu sınavlar 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek. Yazılı sınavda en az 70 puan alanlar sözlü sınava alınacak. Başarılı sayılmak için yazılı sınav puanının yüzde 60'ı ile sözlü sınav puanının yüzde 40'ının toplamının en az 70 olması gerekecek. Yazılı sınavda başarılı olamayan adaylara iki ay içinde bir sınav hakkı daha tanınacak.

DİĞER DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

DİĞER HABERLER
Bisikletini gösterip, tweet atması sakil bir davranış
Erdoğan’ın avukatlarının ayağına küllük getiren yargıçlar var
İnsan dilinin altında gizlidir
İYİ Parti'den 'liste' iddiasına yalanlama
İstanbul'da yeni taksi sistemi nasıl olacak?
EBA çöktü 'karanlıktaki evler' gün yüzüne çıktı
Görüşmelerin gidişatı Yunanistan'a bağlı