Back To Top
194 ülkede kırmızı bültenle aranan cinsel istismar şüphelisi Türkiye'ye getirildi

194 ülkede kırmızı bültenle aranan cinsel istismar şüphelisi Türkiye'ye getirildi

 - Son Güncelleme: 12.09.2019 Perşembe 16:23
194 ülkede kırmızı bültenle aranan cinsel istismar şüphelisi Türkiye\'ye getirildi
- A +

2009'da Yozgat'ta ormanlık alanda darbettiği çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla hakkında kırmızı bülten çıkarılan ve 194 ülkede aranan şüpheli, Fransa'da yakalanarak Türkiye'ye getirildi. Şüphelinin Türkiye'ye iadesi, Fransa makamlarınca bu yıl kabul edilmesinin ardından operasyonla gerçekleştirildi.

194 ülkede aranan cinsel istismar şüphelisi, Fransa'da yakalanarak Türkiye'ye getirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, A.Ş, 2009'da Yozgat'ın Sorgun ilçesi Burunören köyü mevkisinde ormanlık alana götürdüğü M.Ş'yi darbettikten sonra cinsel istismarda bulundu.

FRANSA'YA EKİP GÖNDERİLDİ

Şüpheli A.Ş. hakkında 'mağdurun beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde çocuğa cinsel istismar', 'kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma' suçlarından soruşturma başlatıldı. Bu süreçte Fransa'ya kaçan A.Ş'nin Türkiye'ye iadesi amacıyla İnterpol-Europol Dairesi Başkanlığınca 194 ülkede uluslararası seviyede kırmızı bültenle arama kararı çıkartıldı. Şüphelinin Türkiye'ye iadesi Fransa makamlarınca bu yıl kabul edildi. Bunun üzerine 9 Eylül 2019'da Fransa'ya ekip gönderildi.

FRANSA POLİSİNE DE ZARAR VERDİ

Şüpheli A.Ş, Türk polisine teslimatı sırasında kolundaki metal kelepçelerle kendisini ve tekmeleyerek refakat eden bir Fransız polisini yaraladı.

Interpol ekiplerince bindirildiği uçakta Türk polisine sert bir şekilde mukavemet gösteren A.Ş, uçuş güvenliğini etkilememesi amacıyla uçaktan alınarak iade görevi ertelendi.

ANESTEZİ UZMANI DEVREYE GİRDİ

A.Ş.'nin teslim alınması için ertesi gün aralarında Sağlık Bakanlığında görevli anestezi uzmanı bir doktorun da bulunduğu özel bir ekip, Türkiye'den Fransa'ya geldi.

Şüpheli A.Ş, yüksek riskli şahısların kendisine ve refakat eden personele zarar vermemesi için Interpol-Europol Daire Başkanlığınca kumaş ve plastik hammaddeden ürettirilen özel bir kelepçe ve ekipman kullanılarak 10 Eylül'de Türkiye'ye getirildi.

Türk adli makamlarına teslim edilen A.Ş'nin işlemleri devam ediyor.
 
ANKARA/AA
 
 
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN