Back To Top
2018-İSG 2. dönem sınav giriş belgesi yayınlandı mı? İSG sınavı ne zaman, saat kaçta yapılacak?

2018-İSG 2. dönem sınav giriş belgesi yayınlandı mı? İSG sınavı ne zaman, saat kaçta yapılacak?

 - Son Güncelleme: 07.11.2018 Çarşamba 11:28
2018-İSG 2. dönem sınav giriş belgesi yayınlandı mı? İSG sınavı ne zaman, saat kaçta yapılacak?
- A +

2018 İSG 2. dönem sınav giriş belgesi yayınlandı mı? İSG sınavı ne zaman ve saat kaçta yapılacak? ÖSYM tarafından yapılacak sınav hakkındaki tüm detayları haberimizde sizlerle paylaşıyoruz.

2018 İSG 2. dönem sınav giriş belgesi yayınlandı mı, ne zaman yayınlanacak? Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 15 Aralık tarihinde yapılacak olan İSG 2. dönem sınavı için adaylar sınav giriş belgelerinin yayınlanıp yayınlanmadığını merak ediyor. ÖSYM İSG sınav giriş belgesi hakkında henüz bir açıklama yapmadı. 2018 İSG sınav giriş belgesi yayınlandığı anda haberimizden görebilirsiniz.

2018 İSG 2. DÖNEM SINAVINA YOĞUN İLGİ

Bu yıl ikinci dönemi 15 Aralık'ta yapılacak İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına (2018-İSG) gerekli şartları karşılayan toplam 139 bin 231 kişi girmeye hak kazandı. Yapılan yasal düzenlemelerle tüm işletmelerin, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini almasının zorunlu hale gelmesiyle işletmelerde iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerine duyulan ihtiyaç her geçen gün artıyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, her yıl iki dönem halinde düzenlenen İSG sınavları aracılığıyla bu ihtiyacın karşılanmasına aracılık ediyor.

2018 İSG SINAV GİRİŞ BELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ (Açıklandığında bu adreste olacak)

Birinci dönemi 20 Mayıs'ta gerçekleştirilen İSG sınavının ikinci dönemi ÖSYM tarafından 15 Aralık'ta Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Van'da yapılacak. Daha önceki dönemlerde ortalama 100 bin kişinin başvurduğu sınava, bu yılın ikinci dönemi için yoğun ilgi gösterildi.

A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için bin 602, B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için 10 bin 640, C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için 83 bin 588, iş yeri hekimliği için 19 bin 3 ve diğer hizmetlerde çalışacak sağlık personeli olmak için 24 bin 398 kişi olmak üzere, gerekli şartları karşılayan toplam 139 bin 231 aday sınava katılmaya hak kazandı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne kayıtlı aktif 7 bin 280 A sınıfı, 11 bin 82 B sınıfı, 14 bin 80 C sınıfı iş güvenliği uzmanı ile 13 bin 343 iş yeri hekimi bulunuyor.

SINAVIN UYGULANMASI

Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için adayların, sınav saatinden en az 1 saat önce sınava girecekleri binanın önünde hazır bulunmaları gerekmektedir. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına, sınavın cevaplama süresi başladıktan sonra sınav salonlarına alınmayacaklardır. Sınava girecek adayın yüzü, kimlik tespitini sağlayacak biçimde açık olmalıdır. Adaylar, sınav salonuna Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportları kontrol edilerek alınacaklar, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturacaklardır. Yerine oturan aday Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportunu sırasının üzerine koyacaktır. Salondaki görevliler ilk iş olarak adayların kimlik kontrollerini yapacaklar ve sınava giriş belgelerini toplayacaklardır.

Gerekli kimlik kontrolleri tamamlandıktan sonra salon başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara okuyacak; üzerinde adayın fotoğrafı, T.C. Kimlik/Y.U. Numarası, adı ve soyadı bulunan cevap kâğıtları (Her aday, sınavda kendi fotoğrafının ve kendi kimlik bilgilerinin bulunduğu, kendisine ait cevap kâğıdını kullanmak zorundadır. Başka bir adaya ait cevap kâğıdını kullanan adayın sınavı geçersiz sayılır.) ile içinde iki adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş ve peçete bulunan kutuların dağıtılmasını sağlayacaktır. Cevap kâğıtlarındaki gerekli yerler adaylarca doldurulduktan sonra soru kitapçıkları dağıtılacaktır.

Adaylar, kendilerine verilen soru kitapçıklarında yer alan sayfaların baskısını hızlıca kontrol ettikten sonra, kitapçığın kapağı üzerindeki T.C. Kimlik/Y.U. Numarası, adı, soyadı, salon no. ile sıra no. bilgilerini dolduracaklar ve soru kitapçık numarasını cevap kâğıdında "Soru Kitapçık Numarası" alanına yazıp kodlayacaklardır. Bu işlemin doğru ve eksiksiz olarak yapıldığı, hem soru kitapçığının hem de cevap kâğıdının ilgili alanında yine aday tarafından onaylanacaktır. Cevap kâğıdı üzerine soru kitapçık numarasının doğru ve eksiksiz kodlanmasından sınav görevlileri değil adayın kendisi sorumludur. Bu işlemler tamamlanınca salon görevlileri, adayın soru kitapçığı üzerinde yer alan soru kitapçığı karekod etiketini, salon aday yoklama listesinde bu soru kitapçığını kullanan adayın adının yer aldığı bölüme yapıştıracaklardır. 13 Sınava giren adayların, kendilerine verilen soru kitapçıkları ve cevap kâğıtlarını kontrol edip kendi durumlarına ve Sınava Giriş Belgelerindeki bilgilere uygun sınav evrakı olduğundan emin olmaları aksi takdirde salon başkanını bilgilendirmeleri zorunludur. Gerekli incelemeyi yapmadan soru kitapçığını ve cevap kâğıdını kabul ederek sınava devam eden adayların, sınav evrakının yanlışlığından oluşacak sorunların tüm sorumluluğu kendilerine aittir. Sınav evrakı dağıtıldıktan sonra adayların, sınav süresi tamamlanmadan sınav salonunu terk etmeleri, sınav sırasında kısa bir süre için bile olsa (tuvalete gitmek dâhil) sınav salonundan çıkmaları yasaktır. Bu durumdaki adaylara kesinlikle izin verilmeyecektir.

Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday, bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınav süresi tamamlanıncaya kadar sınav binasında bekletilecektir. Sınav süresince adayların;  Konuşmaları, kopya çekmeleri veya kopya vermeleri,  Salondaki görevlilere soru sormaları,  Müsvedde kâğıdı kullanmaları veya soru ve cevaplarını başka bir kâğıda yazmaları,  Soru ve cevapları cevap kâğıdının arkasına yazmaları  Birbirlerinden kalem, silgi vb. şeyler alıp vermeleri,  Sınavın cevaplama süresi başlamadan soruları okumaya başlamaları,  Sınav süresi bittiği halde soruları okumaya ve cevap kâğıdında işaretleme yapmaya devam etmeleri,  Sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunmaları yasaktır. Bu yasaklara uymadığı saptanan adayların sınavları geçersiz sayılacaktır.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN