Back To Top
2019 Destekleme ve Yetiştirme Kursu (DYK) başvuruları ne zaman başlıyor? MEB tarihi paylaştı

2019 Destekleme ve Yetiştirme Kursu (DYK) başvuruları ne zaman başlıyor? MEB tarihi paylaştı

2019 Destekleme ve Yetiştirme Kursu (DYK) başvuruları ne zaman başlıyor? MEB tarihi paylaştı
- A +

MEB tarafından hazırlanan mezun ve öğrenciler için ücretsiz Destekleme ve Yetiştirme Kursu’nun (DYK) ne zaman başlayacağı konusu, şu sıralar en çok sorgulananlar listesine girdi. MEB 2019 Destekleme ve Yetiştirme Kursu (DYK) başvurularına dair detaylar karar.com’da…

 

2019-2020 Eğitim-Öğretim döneminin 9 Eylül Pazartesi gününden itibaren başlamasıyla birlikte eğitimle alakalı çeşitli uygulamalar da devreye giriyor. Bunlardan biri olan Destekleme ve Yetiştirme Kursu (DYK) başvuruları ve diğer gelişmeler haberimizde…

DYK BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından (MEB), mezun ve öğrenciler için ücretsiz olarak sağlanacak destekleme ve yetiştirme kurslarına başvurular 19-23 Eylül’de alınacak. 24-29 Eylül 2019'da da kurs sınıfları oluşturulacakken, yıllık açılacak kurslar ise 30 Eylül 2019'da başlayacak ve 7 Haziran 2020'de son bulacak.

GÖREV ALACAK ÖĞRETMENLER

Kurslarda görev yapmak isteyenler, bakanlık tarafından paylaşılan kılavuzda paylaşılan takvime göre e-Kurs Modülü üzerinden ya da millî eğitim müdürlüklerine şahsi olarak başvurabilir. Kurslarda görev alacak öğretmenler, başvuruda bulunan öğretmenler arasından veli ve öğrencilerin tercihleri de dikkate alınarak görev verilir. Kurslarda, paylaşılan nitelikleri taşımaları şartıyla diğer okullarda görevli öğretmenlerden görevlendirme yapılabilir.

Kadrolu/sözleşmeli öğretmenler, iş takviminde paylaşılan başvuru zamanı içerisinde kadrolarının ya da MEBBİS'te görevlendirme kayıtlarının bulunduğu ilçe sınırlarında bulunan kurumlardan birisini seçebilir. Tercihleri hâricinde de görev yapmayı düşünenler e-Kurs Modülü üzerinden ilçedeki öğretmen ihtiyacı olan herhangi bir kurs merkezinde görev yapmayı talep edebilir.

Kadrolu/sözleşmeli öğretmenler, kurs merkezi tarafından belirlenen derslerden Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 9 No'lu Kararı kapsamında; atama branşları ile okutabilecekleri diğer derslerden kurs başvurusunda bulunabilirler.

19-09/10/dykk.jpg

Resmî ve özel örgün eğitim kurumları dâhilindeki Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 32 nci maddesinin dördüncü fıkrasında paylaşılan öğrenciler de imam hatip ortaokulu, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında kaybı bulunan öğrenciler; genel ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları ile mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları öğrencileri, genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim ortaokulu/özel eğitim sınıfı, Resmî ve özel örgün eğitim kurumlarının 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12 nci sınıflarında öğrenim gören öğrenciler ile ortaöğretimden mezun olanlar başvuruda bulunabilir.

DİĞER GELİŞMELER İÇİN TIKLAYIN

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN