Back To Top
2019 Lise tercih sonuçları tıkla öğren | LGS sonuçları e-Okul sorgulama sayfası

2019 Lise tercih sonuçları tıkla öğren | LGS sonuçları e-Okul sorgulama sayfası

 - Son Güncelleme: 05.08.2019 Pazartesi 09:42
2019 Lise tercih sonuçları tıkla öğren | LGS sonuçları e-Okul sorgulama sayfası
- A +

2019 Lise tercih sonuçları sabah saatlerinde açıklandı. Sonuçları bekleyen milyonlarca veli ve öğrencinin gözü kulağı LGS sonuçlarında ve yapılan açıklamalarda. Lise yerleştirme sonuçlarını öğrenebileceğiniz e-Okul sorgulama sayfasını ve lise tercihlerine ilişkin yapılan son dakika açıklamalarını haberimizde bulabilirsiniz.

Haberimizde '2019 Lise tercih sonuçları nı nasıl öğreneceğiniz ve yeni gelişmeleri takip edebilirsiniz.  Ayrıca sayfamızdan LGS sonuçlarını sorgulayabileceğiniz e-Okul sorgulama sayfasına da ulaşabilirsiniz. LGS 1. yerleştirme sonuçları açıklandı. İşte e-Okul'un sorgulama sayfasında açıklanan LGS sonuçları ...

2019 Lise tercih sonuçlarının Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) e-Okul sayfasında açıklandı. Milyonlarca öğrenci ve velinin gözü kulağı lise tercih sonuçlarında.  Lise nakil işlemleri ne zaman başlıyor? Nakil işlemi kaç aşamada olacak? İşte bütün bu soruların yanıtı Milli Eğitim Bakanlığı'nın LGS başvuru kılavuzu üzerinden yayımladığı takvimde. 

2018 LGS TERCİH SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK? 

MEB LGS tercih sonuçlarının e-Okul sorgu sayfası'nda 22 Temmuz 2019'da açıklayacağını duyurmuştu. MEB, geçmiş sınav ve tercih işlemlerine dair sonuçları sabah saatlerinde açıkladı. 

2019 LGS TERCİH SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN 

YERLEŞTİRME SONUÇLARI SORGULAMA SAYFASI MEB VE E-OKUL'DA

Öğrenciler yerleştirme sonuçlarını MEB'in resmi sitesindeki duyuru ile ve E-okul giriş ile öğrenebilecekler. Sonuçlar açıklandığında haberimize yerleştirme sonuçları sorgulama sayfası için direkt bağlantı eklenecektir. 

LGS TERCİH İŞLEMLERİ NASIL GERÇEKLEŞECEK?

Yeni eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8’inci sınıfını tamamlamış veya Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar ve kontenjanları http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır.

NAKİL BAŞVURULARI NEYE GÖRE YAPILACAK?

Yerleştirmeye esas nakillerin her döneminde merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla üç, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla üç, pansiyonlu okullar için de en fazla üç okul tercihi yapılabilecek.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih eden ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacak. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk iki okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla üç okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla iki okul seçilebilecek.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN