Back To Top
2019 MEB AÖL iş takvimi: lise kayıt yenileme harç ödeme işlemleri başladı

2019 MEB AÖL iş takvimi: lise kayıt yenileme harç ödeme işlemleri başladı

2019 MEB AÖL iş takvimi: lise kayıt yenileme harç ödeme işlemleri başladı
- A +

AÖL kayıt yenileme nasıl yapılır? sorusu öğrencilerin gündeminde. MEB AÖL kayıt yenileme 2019 işlemleri ve AÖL iş takvimi haberimizde. 'AÖL kayıt yenileme tarihleri ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Kayıt ücretini yatırarak halk eğitim merkezlerinde kayıt yaptıran öğrencilere kayıt esnasında verilen şifre ile öğrenciler www.aol.meb.gov.tr sitesine giriş yaparak ders seçimlerini yapacaklardır. İşte AÖL kayıt yenileme nasıl yapılacağı, Açık öğretim lise kayıt yenileme 2019 hakkındaki detaylar...

AÖL kayıt yenileme nasıl yapılır? 2019 AÖL kayıt yenileme işlemleri başladı. 15 Ocak Salı günü  MEB AÖL kayıt yenileme 2019 işlemleri son gün. AÖL iş takvimi öğrenciler tarafından araştırılıyor. Açıköğretim Lisesi'nde okuyan öğrencilerin merakla beklediği 'AÖL kayıt yenileme tarihleri ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama geldi. AÖL kayıt yenileme işlemleri nasıl ve nereden yapılır? soruların yanıtları açık lise öğrencileri tarafından merak ediliyor. Öğretim hayatını çeşitli nedenlerle tamamlayamayan vatandaşlar, Milli Eğitim Bakanlığı sayesinde Açık Öğretim Lisesi’ne kaydolup eğitim hayatlarını tamamlayabiliyorlar. AÖL ikinci dönem kayıt yenileme işlemleri başladı. AÖL kayıt yenileme 2019 ve "AÖL kayıt yenileme nasıl yapılır?" sorusunun yanıtı... 

Binlerce kişi Açıköğretim Lisesi sayesinde derslerini alıp, sınavlarını verdikten sonra lise diplomasını edinebiliyor. Açıköğretim Lisesi, ikinci döneme başlıyor. Öğrencilerin kayıtlarını yenilemeleri gerekiyor. 2019 MEB AÖL iş takvimine göre  lise kayıt yenileme harç ödeme işlemleri başladı. 14 Ocak 2019 tarihine kadar kayıt yenileme ve ders seçme işlemleri yapılacak. 

19-01/10/aol-kayit-yenileme-nasil-yapilir.jpg

AÇL KAYIT YENİLEME NASIL YAPILIR 2019

Açık öğretim lise kayıt yenileme 2019  Kayıt ücretini yatırarak halk eğitim merkezlerinde kayıt yaptıran öğrencilere kayıt esnasında verilen şifre ile öğrenciler www.aol.meb.gov.tr sitesine giriş yaparak ders seçimlerini yapacaklardır. AÖL açık lise 2. dönem ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri ile ilgili ayrıntılara bu haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz... İşte 2019 MEB AÖL açık lise öğrenci girişi yeni kayıt işlemleri

AÖL KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

AÖL’de kayıt yaptıracak öğrenciler şu adımları izleyecek. Öğrencilik durumu sistem üzerinde aktif veya donuk olan öğrenciler, katılım ücretini anlaşmalı bankalara yatırdığı günün, mesai saatinin bitmesini bekleyecekler. Öğrencilik durumu sistem üzerinde silik olan öğrenciler Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek kayıt yenilme işlemlerini yaptıracaklardır. Öğrencilik durumu Aktif hâle gelen öğrenciler, sisteme girerek sınava girecekleri dersleri seçerler. Ders seçimindeki tüm sorumluluk öğrenciye aittir.

18 yaşından gün almamış olan Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin yılda 2 dönem, 3. Dönem sınavının ilk günü itibariyle 18 yaşından gün almış olanların ise yılda 3 dönem kayıt yenilemeleri zorunludur. Öğrenciler, sınavlara girebilmek için Kayıt Yenileyerek ders seçimi yapmak zorundadırlar. Kayıt Yenileme tarihleri, Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından belirlenen iş takviminde yayınlanır.

AÖL YENİ İLK KAYIT BAŞVURULARI NEREDEN YAPILACAK?

AÖL yeni kayıt başvuruları il ve ilçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri aracılığıyla gerçekleştirilecek.

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Açık Öğretim Lisesi 2. dönem kayıt işlemleri için tarihler belli oldu. Yakın zaman önce güncellenen AÖL iş takvimine göre; 09/01/2019 - 06/02/2019 arasında AÖL 2. dönem yeni kayıtları alınacak ve kayıt yenileme işlemleri yapılacak. Süreç hakkında açıklama ya da yeni bir gelişme olduğu takdirde haberlerimizde yer vereceğiz.

19-01/10/aol-kayit-yenileme-2019-islemleri.jpg

AÇIK LİSE KAYIT YENİLEME ÜCRETİ KİMLERDEN ALINMAZ?

a) 1974 Kıbrıs Barış Harekâtında şehit olanların eş ve çocuklarından, aynı mücadelede gazi olanlar ile eş ve çocuklarından

b) Şehitlerin eş, çocuk, kardeş, anne ve babasından, gazilerin ise kendisi ile eş, çocuk, anne ve babasından,

c) Vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlananlar ile İstiklal Madalyası verilmiş olanlardan,

d) Mahkeme kararıyla eğitim tedbiri verilenlerden,

e) Cezaevinde tutuklu veya hükümlü olanlardan, durumlarını belgelendirmek şartıyla kayıt yenileme bedeli alınmayacaktır. Söz konusu belgelerin fotokopileri alınacak ve üzerine “aslı gibidir” ibaresi yazılarak sisteme tarandıktan sonra öğrenci dosyasına konulacaktır.

YENİ KAYIT İŞLEMLERİNDE BUNLARA DİKKAT

AÖL başvuruları, İl ve ilçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri tarafından yapılacak. Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, 18 yaşını doldurmamış olanların velileri ile birlikte, 18 yaşını doldurmuş olanların ise zorunlu durumlar dışında bizzat kendilerinin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir. Açık Öğretim Lisesine kayıtlarda yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

AÇIKÖĞRETİM LİSESİ'NE KİMLER BAŞVURABİLİR?

a) İlköğretim okulu/ortaokul mezunu olanlar,

b) Lise ve meslek liselerinden ayrılanlar,

c) Yurt dışında öğrenim görmüş olup, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ya da Yurt Dışındaki Eğitim Müşavirliği/ Eğitim Ataşeliklerinden, yukarıdaki (a) ve (b) maddelerindeki şartlardan birini taşıyan Denklik Belgesi almış olanlar başvurabilir.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN