Back To Top
2019 Yılı KPSS Merkezi Atama Takvimi açıklandı

2019 Yılı KPSS Merkezi Atama Takvimi açıklandı

 - Son Güncelleme: 09.02.2019 Cumartesi 13:01
2019 Yılı KPSS Merkezi Atama Takvimi açıklandı
- A +

KPSS yerleştirme takvimi Devlet Personel Başkanlığı'nca (DPB) 2019 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) yerleştirme takvimi açıklandı. Kamu Personel Seçme Sınavı merkezi atamalarına dair tarihler merak ediliyordu. Kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirme talepleri ile beraber ÖSYM Başkanlığınca tercihlerin alınma tarihleri de aynı takvimde açıklandı.

KPSS Merkezi Atama Takvimi açıklandı. KPSS 1. Yerleştirme Tarihi ile 2. Yerleştirme tarihlerine dair detaylar da belli oldu.  DPB'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, KPSS 1. yerleştirme için Başkanlık tarafından 11 Mart-24 Mayıs 2019 tarihlerinde kamu kurum ve kuruluşlarından yerleştirme talepleri toplanacak. 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca tercihlerin alınması ise 9-18 Temmuz 2019 tarihlerinde yapılacak. 

DPB'nin KPSS 2. yerleştirmeye ilişkin kamu kurum ve kuruluşlarından yerleştirme taleplerini toplama süreci 5 Ağustos ve 18 Ekim 2019 tarihleri arası olarak belirlenirken, ÖSYM Başkanlığınca tercihler 3-12 Aralık 2019'da alınacak.

KPSS 1. Yerleştirme  tarihleri 11 Mart - 24 Mayıs 2019 ile 09 - 18 Temmuz 2019 tarihleri olarak açıklandı.  KPSS 2. Yerleştirme dönemi ise 05 Ağustos - 18 Ekim 2019 ile 03 - 12 Aralık 2019 tarihleri olarak belirtildi.

19-02/09/merkez_1.jpg

ÖSYM takviminde KPSS için DPB tarafından kamu kurum ve kuruluşlarından yerleştirme taleplerinin toplanması ile ÖSYM Başkanlığınca tercihlerin alınma tarihleri de takvimde yayınlandı. Adaylar aşağıdaki grafikten tarihlere dair ayrıntıları görebilirler.

ÖĞRETMENLİK ALAN BİLGİSİ SINAVINA YENİ DÜZENLEME

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sonuçları öğretmenliğe atanmak için kullanılan 2019-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS): Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) uygulanacak 18 alanda konu dağılımları ile sınav sürelerinin yeniden düzenlendiğini açıkladı.  

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Devlet Personel Başkanlığı ve ÖSYM arasında imzalanan protokol kapsamında 2019'da yapılacak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nin (ÖABT) uygulanacağı alanlara ilişkin AA muhabirine bilgi verdi.

ÖABT yapılacak alanlara iki yeni bölüm daha eklendiğini hatırlatan Aygün, bu kapsamda "İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği" ve "Beden Eğitimi Öğretmenliği" branşlarında 2019'da ÖABT'nin ilk defa uygulanacağını belirtti. 

19-02/09/thumbs_b_c_0e955a5702d50a14052db2c9dc39d9cd.jpg

Aygün, 28 Temmuz 2019'da yapılacak toplam 18 ÖABT alanının şöyle olacağını aktardı:

"Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (İngilizce), Rehber Öğretmen, Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği, Beden Eğitimi Öğretmenliği alanları."

Soru sayısı 50'den 75'e çıkarıldı
ÖSYM Başkanı Aygün, "ÖABT uygulanacak 18 alanda soru sayısı, 50'den 75'e çıkarıldı. Buna göre, tüm alanlarda konu dağılımları ile sınav süreleri yeniden düzenlendi." bilgisini verdi. 

Yeni düzenlemelerin ÖSYM'nin web sayfasından adaylara sunulduğunu bildiren Aygün, şunları kaydetti:

"ÖABT'de adaylara, Sınıf Öğretmenliği ve Yabancı Dil (İngilizce) alanlarında alan bilgisi ile ilgili 45 soru, alan eğitimi ile ilgili 30 soru; diğer tüm alanlarda ise alan bilgisi ile ilgili 60 soru, alan eğitimi ile ilgili 15 soru sorulacak ve cevaplama süreleri de sözel alanlar için 120 dakika, sayısal alanlar için ise 150 dakika olacak."

İyi yeni alanın örnek soruları yayımlandı

Prof. Dr. Aygün, 2019 yılında ilk defa ÖABT uygulanacak "İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği" ve "Beden Eğitimi Öğretmenliği" branşları için hazırlanan örnek soruların da ÖSYM'nin internet sayfasında yayınladıklarını sözlerine ekledi.

KPSS yerleştirme takvimi Devlet Personel Başkanlığı'nca (DPB) 2019 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) yerleştirme takvimi açıklandı. Kamu Personel Seçme Sınavı merkezi atamalarına dair tarihler merak ediliyordu. Kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirme talepleri ile beraber ÖSYM Başkanlığınca tercihlerin alınma tarihleri de aynı takvimde açıklandı.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN