Back To Top
2020 MEB İOKBS bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? İOKBS sınavı tarihleri

2020 MEB İOKBS bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? İOKBS sınavı tarihleri

 - Son Güncelleme: 30.11.2019 Cumartesi 13:55
2020 MEB İOKBS bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? İOKBS sınavı tarihleri
- A +

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından her yıl düzenlenen ve 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinin katılabildiği 2020 bursluluk sınavının ne zaman yapılacağı öğrenci ve veliler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Peki 2020 bursluluk sınavı ne zaman? İşte ayrıntılar…

İlköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin heyecanla beklediği İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’nın (İOKBS) 2020 yılında ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Öğrenciler gözünü MEB’in açıklayacağı tarihe çevirdi. İşte 2020 İOKBS’ye ilişkin bilgiler…

SINAV NE ZAMAN YAPILACAK?

2020 yılı için düzenlenecek olan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) tarihi henüz belli olmuş değil.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konu ile ilgili bir açıklaması da mevcut değildir. 2019 yılında 2 Haziran’da yapılan sınavın 2020 yılı için de aynı tarihlere yakın bir zamanda yapılması tahmin ediliyor.

19-11/30/iokbsjpgg.jpg

İOKBS NEDİR?

İlköğretimde 5, 6, 7 ve 8. Sınıfların; Ortaöğretimde hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıfların girebildiği devletten düzenli alabilecekleri burs sınavına verilen isimdir. Tam ismi ise İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’dır.

SINAVLA İLGİLİ TÜM BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN

BAŞVURU ŞARTLARI

• Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC vatandaşı olmak,
• İlk ve ortaöğretimlerin 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. Sınıflarında okuyor olmak,
• Sınavın gerçekleştirildiği yıl içerisinde okul değiştirmeye yönelik ceza almamak,
• Bulunduğu sınıfta sınıf tekrarı yapmamış (sınıfta kalmamış) olmak,
• Mevzuatta belirlenen kayıt ve kabul şartlarını taşımak,
• Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe kanununda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4(dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak.

Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrenciler hariç ailenin fert başına düşen gelir, bu rakamı geçen öğrencilerin İOKBS başvuruları, kontenjan durumlarına bakılmaksızın kabul edilmeyecektir.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN