3 Suriyelinin yakılarak öldürülmesi Meclis gündeminde

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İzmir'de Suriyeli 3 genç işçinin gece uyudukları sırada üzerlerine benzin dökülerek yakıldığını duyurmuştu. DEVA Partili Yeneroğlu, 3 Suriyelinin yakılarak öldürülmesine ilişkin İçişleri Bakanlığı'nın cevaplaması istemiyle, ''3 Suriyelinin yakılarak öldürülmesi olayına ilişkin bir soruşturma başlatıldı mı?’' sorusunu yöneltti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin açıklamasına göre, İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde 3 Suriyeli işçi, bir saldırgan tarafından gece uyku halindeyken üzerlerine benzin dökülerek yakıldı ve yaşamlarını yitirdi.

Olayın 16 Kasım’da yaşandığı belirtilirken saldırganla Suriyeli gençler arasında bir husumet olmadığı ve olayın ırkçı bir saldırı olduğu öne sürüldü.

Gözlemevi olayla ilgili araştırmasının sonucunu henüz yayınlamazken, yaşları 17, 21 ve 23 olan üç gencin fotoğrafları ve kimlik bilgileri sosyal medyadan paylaşıldı.

‘BİR SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?’

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, 3 Suriyeli gencin ırkçı saikle yakılarak öldürüldüğü, katil zanlısına etkin bir soruşturma yapılmadığı ve zanlının bu süreçte 2 Türk vatandaşını da öldürmesi sonrası soruşturma başlatıldığı iddiası üzerine İçişleri Bakanının cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Yeneroğlu, önergesinin gerekçelerini şöyle açıkladı:

‘KATİL ZANLISININ 2 TÜRK VATANDAŞINI DAHA ÖLDÜRDÜKTEN SONRA TUTUKLANDIĞI İDDİA EDİLMEKTE’

“16 Kasım 2021 tarihinde İzmir Güzelbahçe’de 3 Suriyeli gencin ikamet ettikleri odanın benzinle yakılması suretiyle ırkçı saikle öldürüldüklerine dair haberler yapılmıştır. 3 Suriyeli genci yakarak öldürdüğünü itiraf eden şüphelinin bu cinayetten sonra etkin bir soruşturma yapılmadığı ve bu olayın bir cinayet olarak soruşturulmadığı süreçte 2 Türk vatandaşını bıçaklayarak öldürdüğü ve ancak bu olay üzerine soruşturmanın başladığı ve tutuklandığı iddia edilmektedir.”

‘SURİYELİLERİN AİLELERİNİN KARAKOLA ÇAĞRILDIĞI VE SUSMALARI İÇİN UYARILDIKLARI İDDİASI DA MEVCUT’

“Ayrıca, olayın takipçisi olduğunu sosyal medya üzerinden duyuran İzmir İnsan Hakları Derneği’nin, yaşamını yitiren geçici koruma altındaki maktul Suriyelilerin ailelerinin karakola çağrıldığı ve susmaları için uyarıldıkları iddiası da mevcuttur. Resmi merciler tarafından konuyla ilgili olarak bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Söz konusu olayın tüm yönleriyle aydınlatılması elzemdir.”

Yeneroğlu, İçişleri Bakanlığı'na şu soruları yöneltti:

1- Emniyete olaydan önce, “Orası yanacak, o Suriyeliler bugün ölecek” duyumunun iletilmesi üzerine şüphelinin teknik takibe alındığı iddiası doğru mudur? Bu iddia doğru ise söz konusu neticenin meydana gelmesi neden engellenmemiştir? Emniyete bu durum iletilmesine rağmen eğer teknik takip uygulanmamışsa neden ivedi bir şekilde gerekli önleyici tedbirler alınmamıştır?

2- 16.11.2021 tarihindeki yakarak öldürme olayına ilişkin neden derhal etkin bir soruşturma yürütülmemiştir?

3- Geçici koruma altındaki Suriyelileri öldürdüğünü itiraf eden şüpheli nasıl serbestçe dolaşmış ve bu sefer 2 Türk vatandaşını öldürebilmiştir?

4- Şüpheli hakkında 16.11.2021 tarihinden önce herhangi bir suç kaydı ve bu tarih itibarıyla yakalama kararı var mıdır?

5- 3 Suriyelinin yakılarak öldürülmesi olayına ilişkin herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise bu soruşturma ne aşamadadır? Fezleke hazırlanmış mıdır? Soruşturma başlatılmışsa suçun ırkçı saikle işlendiği ile ilgili veriler dikkate alınmış mıdır?

6- 3 Suriyeli gencin kaldığı odanın yakıldığı gece, işyeri görevlilerinin yangının elektrikli sobadan çıktığı ihbarıyla yangını bildirdiği iddiası doğru mudur? Doğru ise olayın üstünün örtülmesine yönelik bir çaba olması ihtimaline binaen bu kişiler hakkında bir soruşturma açılmış mıdır?

7- Suriyeli gençlerin ailelerinin karakola çağırılarak, susmaları için uyarıldıkları iddiası doğru mudur?

İZMİR İHD: TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, sosyal medya hesaplarından konuyla ilgili "16 Kasım'da İzmir Güzelbahçe'de 3 Suriyeli mülteci gencin benzinle yakılarak hayatını kaybettiği duyumunu aldık. Mülteci dernekleri ve hak örgütleriyle beraber yaptığımız ilk araştırmalarda şunlar tespit edildi: Olay 16 Kasım'da gerçekleşmiş. Bir şahsın 3 Suriyeli mülteciyi önce benzinle yakmış ardından aynı şahıs iki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını bıçaklayarak öldürmüş. Aileler karakola çağrılmış ve susmaları için uyarılmışlar. İnsan Hakları Derneği olarak sürecin takipçisi olacağız." açıklamasında bulundu.

İZMİR BAROSU MÜLTECİ KOMİSYONU DA ARAŞTIRIYOR

Öte yandan İzmir Barosu Mülteci Komisyonu ile mülteci dernekleri de konuyla ilgili duyum aldıklarını ancak, araştırmaların devam ettiğini ve netleşmesi halinde açıklamalarda bulunacaklarını belirtti.

Konuya dair Özgürlük için Hukukçular Derneği’ne (ÖHD) başvuruda bulunan Taha Elgazi, 3 Suriyeli gencin de işçi olduğunu aktardı. Gençlerin bulunduğu yeri Kemal adında bir kişinin ateşe verdiğini belirten Elgazi, iki gencin 15 saat içinde bir gencin ise bir hafta sonra yaşamını yitirdiğini aktardı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN