Back To Top
5 yaşa anaokul yolu gözüktü

5 yaşa anaokul yolu gözüktü

 - Son Güncelleme: 04.11.2019 Pazartesi 14:15
5 yaşa anaokul yolu gözüktü
- A +

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na göre 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde 5 yaşında çocuklar zorunlu eğitim kapsamına alınacak. Yine aynı programa göre, belediyelere erken çocukluk eğitim kurumu açabilecek, konuya ilişkin mevzuatlar devam ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nca hazırlanan 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programı yayımlandı.

Resmi Gazete'nin 4 Kasım tarihli mükerrer sayısında yer alan programa göre, eğitimde köklü değişiklikler geliyor. Erken çocukluk eğitiminde 5 yaş zorunlu eğitim kapsamına alınacak, esnek zamanlı ve alternatif erken çocukluk eğitim modelleri oluşturulacak; bu amaçla ihtiyaç duyulan ilave derslikler yapılacak.

Yeni uygulama, fırsat eşitliği temelinde, tüm kademelerde eğitime erişim sağlanması hedefiyle Milli Eğitim Bakanlığı sorumluluğunda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilecek.

BELEDİYELER ERKEN EĞİTİM KURUMU AÇABİLECEK

Okul Öncesi Projesi kapsamında derslik ihtiyacı olan küçük yerleşim yerleri başta olmak üzere ihtiyaç duyulan yerlerde maliyet etkin şekilde ana sınıfı yapılacak. İl, ilçe ve mahalle bazında derslik ihtiyacı belirlenerek yatırım planları oluşturulacak. Bu kapsamda alternatif modellerin giderleri için taşıma mevzuatında düzeltme çalışmaları yapılacak.

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programı'nda belediyelere erken çocukluk eğitim kurumları açması yönünde mevzuat çalışmaları tamamlanacağı duyuruldu.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN