18.01.2020  08:53

AB'den skandal Türkiye kararı: Brüksel yardımı kesti

Alman Die Welt gazetesi, Kuzey Suriye'ye yönelik Barış Pınarı Harekatı ve Doğu Akdeniz'de Yunanistan ile yaşanan ihtilaf nedeniyle Brüksel'in, Türkiye'ye yönelik bazı yardımlarını keseceğini yazdı. Buna göre Türkiye'nin, AB üyeliğini desteklemek için yapılan ödemeler, 2020'de yüzde 75 oranında kesilecek.

+
-

Brüksel'in, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemek için yapılan ödemeleri sert bir şekilde kısma kararı verdiğini yazan Alman Die Welt gazetesi, kararın alınmasının nedenlerini şöyle sıraladı: Ankara'nın Suriye'de sürdürdüğü Barış Pınarı Harekatı ve Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleri nedeniyle Yunanistan ile düşülen ihtilaf.

Haberde ayrıca Brüksel'in bu kararına rağmen AB'nin sığınmacı anlaşması çerçevesinde Türkiye'ye yaptığı ödemelerin kısıtlamalara dahil olmadığı kaydedildi.

ÖDEMELERİN YÜZDE 75'İ KESİLECEK

Buna göre 2020'de Ankara'ya yapılması öngörülen ödemeler yüzde 75 oranında kısıtlanacak. Böylelikle Avrupa Komisyonu'nun (AK) verilerine göre Türkiye'ye bu yıl yalnızca 168 milyon euro ödeme yapılacak. Toplam rakam içindeki 150 milyon euro demokrasi ve hukuk üstünlüğü programı, 18 milyonluk kısım ise kırsal kalkınma programı çerçevesinde tahsis edilecek.

'ÖLÜ NOKTADA' VURGUSU

Brüksel'in aday ülkelerdeki reform süreçlerini desteklemek ve rekabet güçlerini artırmak için AB üyeliğini desteklemek amacıyla fon tahsis ettiğine dikkat çeken Die Welt, bu arada Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki müzakerelerin çoktandır 'ölü noktadan' hareket etmediğini ifade etti.

GÜNÜN VİDEOSU

Esad''a ağır darbe böyle vuruldu

İdlib''deki operasyonlarda 17 günde bin 709 rejim askeri, 55 tank, 3 helikopter, 18 zırhlı araç, 29 obüs etkisiz hale getirildi.

DİĞER HABERLER
Türkiye tek yürek
Rejime gerekli cevap veriliyor
CHP Meclis'i kapalı oturuma çağırdı
Gül: Milletimizin başı sağolsun
Türkiye, Suriye'yi 'hava'dan ve karadan vuruyor
Türkiye şehitlerine ağlıyor
Türkiye'ye Rusya uyarısı