Back To Top
AB'den Türkiye ile 'sürekli diyalog' mesajı

AB'den Türkiye ile 'sürekli diyalog' mesajı

 - Son Güncelleme: 12.01.2020 Pazar 04:16
AB\'den Türkiye ile \'sürekli diyalog\' mesajı
- A +

Avrupa Birliği, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AB Konseyi Başkanı Michel'in ilişkileri geliştirmek için 'sürekli diyaloğu' sürdürme kararı aldığını bildirdi.

Avrupa Birliği Konseyi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunan AB Konseyi Başkanı Charles Michel arasında İstanbul'da Dolmabahçe'deki Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nde gerçekleşen görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, ikilinin Türkiye-AB ilişkilerinin yanı sıra Orta Doğu'da gerginliği azaltmak için ne yapabilecekleri konusunda görüş alışverişinde bulunduğu kaydedildi.

20-01/12/2020-01-12_004836.jpg

"ERDOĞAN İLE PUTİN LİBYA'DA ATEŞKES ÇAĞRISINI MEMNUNİYETLE KARŞILADI"

Tarafların Ortadoğu'da diyalog yoluyla gerginliği azaltarak yeni bir şiddet sarmalının engellenmesi gerektiği konusunda mutabık olduğu aktarılan açıklamada, "Başkan Michel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı (Vladimir) Putin'in Libya'da ateşkes çağrısı ve Berlin sürecini desteklemesini memnuniyetle karşıladı" ifadelerine yer verildi.

"AB, TÜRKİYE'YE ULUSLARARASI HUKUKA UYMA ÇAĞRISINDA BULUNUYOR"

Açıklamada, AB'nin Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna ilişkin güvenlik kaygılarını anladığı belirtilirken "AB, Suriye'de Birleşmiş Milletler nezdindeki siyasi süreci destekliyor ve Türkiye'ye uluslararası hukuka uyma çağrısında bulunuyor" ifadesi kullanıldı.

"İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEKTE MUTABIK KALINDI"

İki liderin Türkiye-AB ilişkilerine dair açık ve faydalı bir görüşme yaptığı aktarılan açıklamada, "Ortak çıkarların bulunduğu konularda iş birliği yapılması kadar görüş ayrılıklarının bulunduğu hususların da açıkça ele alınması önem taşıyor" mesajı verildi. Açıklamada, "İki Başkan da tarafların çıkarına olan ilişkileri geliştirmek için doğrudan ve sürekli irtibat kurma konusunda mutabık kaldı" değerlendirmesi yapıldı.

20-01/12/2020-01-12_004900.jpg

"AB 4 MİLYON MÜLTECİYE EV SAHİPLİĞİ YAPMANIN GETİRDİĞİ ZORLUĞUN FARKINDA"

"Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı göç baskısı çok büyük ve AB 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapmanın getirdiği zorluğun farkında" ifadesi kullanılan açıklamada, AB'nin Türkiye'deki mültecilere yardım sağlamaya devam ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Michel'in Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine ilişkin AB'nin tutumunu tekrar ortaya koyduğu belirtilirken birliğin Kıbrıs Rum kesimiyle "tam dayanışma" içinde olduğunun altı çizildi.

"Kıbrıs müzakereleri ihtilafa neden olan konuları çözmek için büyük önem taşıyor" değerlendirmesi yapılan açıklamada, Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmanın da endişe verice olduğu ileri sürüldü.

 

 

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN