Back To Top
Adana 15 Mayıs iftar saati | Diyanet Adana imsakiyesi

Adana 15 Mayıs iftar saati | Diyanet Adana imsakiyesi

Adana 15 Mayıs iftar saati | Diyanet Adana imsakiyesi
- A +

Adana 15 Mayıs iftar saatinin saat kaçta olduğu en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Ramazan ayının 10’ncu gününde bu günleri oruç tutarak geçiren Adanalılar, 15 Mayıs iftar saatinin kaçta olduğunu araştırıyor. Diyanet’e göre Adana iftar saatlerinin tümüne haberimizden erişebilirsiniz. İşte detaylar…

Adana’da iftara kaç dakika kaldığı anbean sorgulanıyor. Diyanet tarafından belirlenen takvimde Adana için iftar vakti, imsakiyelerde açıkça yer almıştı. Adana’da iftarın 15 Mayıs Çarşamba günü saat kaçta açılacağını sorgulayan Adana halkı, çeşitli mecralardan aramalarına devam ediyor. İşte 15 Mayıs Adana iftar saatine dair aradıklarınız…

Adana 15 Mayıs iftar saati saat kaçta?

Adana için 15 Mayıs Çarşamba günü iftar saati en çok aranan konular arasındaki yerini alıyor. Türkiye’de ve dünyada Müslüman âleminin oruç ibadetini yerine getirerek geçirdiği Ramazan-ı Şerif ayının onuncu gününde Adana 15 Mayıs Çarşamba iftar saati araştırılıyor. Aşağıda belirttiğimiz linke tıklayarak Adana 15 Mayıs iftar saatine erişebilirsiniz.

19-05/15/adanada-oruc-acmaya-kac-dakika-kaldi.jpg

ORUÇ TUTMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Orucun faydaları çoktur. İki hadis-i şerif:

(Allah rızası için bir gün oruç tutan kimseyi Allahü teâlâ, bu bir günlük oruç sebebiyle Cehennem ateşinden 70 yıl uzak tutar.) [Buhârî]

(Oruç, eti eritir ve Cehennem ateşinden uzaklaştırır. Gözlerin görmediği, kulakların işitmediği ve hiç kimsenin hatırına gelmeyen nimetler, ancak oruç tutana nasip olur.) [Taberanî]

Her iyiliğin sevabını Allahü teâlâ verdiği hâlde, orucun sevabı için, (Ben veririm) buyurmasının hikmeti vardır. Yeryüzünün tamamı Allahü teâlânın mülkü olduğu hâlde, Kâbe’ye (Beytullah) yani (Allah’ın evi) denmesi, ona şeref vermek içindir. (Oruç bana mahsustur) demekle de ona özel bir şeref vermiştir. Oruç tutana verilecek sevabın muayyen bir ölçüsü yoktur. Oruçlunun durumuna göre, çok sevab verilecektir. Başkaları oruç yerken oruç tutmak daha sevabdır. Hadis-i şerifte, (Oruçlunun yanında oruçsuzlar yiyince, melekler oruçluya dua eder) buyuruldu. (Tirmizî)

Orucun sevabı diğer ibadetlere göre daha fazladır. Hadis-i kudside, (Her iyiliğe, 10 mislinden 700 misline kadar sevab verilir, fakat oruç bana mahsustur, onun mükâfatını ben veririm, çünkü kulum, benim için şehvetini ve yeme içmesini bırakmıştır) buyuruldu. (Buhârî)

Peygamber Efendimizin iftar duası

Peygamberimizin orucunu açtıktan sonra şöyle dua ederdi; “Susuzluk gitti, damarlar ısındı, inşallah Tealaya sevap kesinleşti.”

İslam alimlerinden Abdullah ibni Ömer Radiyallâhu ise iftar vakti şöyle dua ederdi: “Allah’ım, bütün kâinatı kaplayan rahmetinin hakkı için beni affet, günahlarımı bağışla.”

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed iftarını açarken şu duayı okurdu;

-“Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.”

(Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.)

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN