Aileler dikkat! Çocuğunuz da o uygulamayı kullanıyor! TikTok'ta bu içerikler nedeniyle tam 20 çocuk öldü

Aileler dikkat! Çocuğunuz da o uygulamayı kullanıyor! TikTok'ta bu içerikler nedeniyle tam 20 çocuk öldü

Sosyal medya platformlarından birisi olan TikTok’ta son aylarda ortaya çıkan bir akım can almaya başladı. Özellikle çocukların Blackout Challenge yani ne kadar süre nefessiz kalabilirsin adı verilen meydan okuma oyununa dadandıkları öğrenilirken son 18 ay içinde 20 çocuğun bu oyun yüzünden hayatlarını kaybettikleri bildirildi.

Son 18 ay içerisinde dünyanın en çok kullanıcıya sahip sosyal medya platformlarından birisi olan TikTok'un “Blackout challenge” (Bilinç kaybı meydan okuması) akımı olarak ortaya çıkarılan meydan okuma oyununda 20 çocuğun hayatını kaybettiği yönünde bir bilgi paylaşıldı. Bu meydan okuma oyununda insanlar bilinçsiz hale gelene kadar kendilerini boğmaya teşvik ediliyor.

Akım genellikle genç kullanıcılar tarafından kullanılsa da ancak gençlerin ve orta yaşlı ve yaşlı kişilerin de kullandığı görülmektedir. Bloomberg'in derlemesine göre, çekimler sırasında ölen çocuklardan en az 15'i 12 yaşın altındaydı. Kurbanlardan beşi 13 ila 14 yaşları arasındaydı.

TikTok'ta bu içerikler nedeniyle tam 20 çocuk öldü

TİKTOK DAVALIK OLDU

Tiktok il onun bağlı olduğu ana şirketi ByteDance, çocuklarının platformda akım olarak ilerleyen bilinç kaybına bağlı olarak meydan okuma oyunu sonucunda hayatlarını kaybettiğini öne süren ailelerin mahkemeye başvurmasıyla birlikte davalık oldu.

2021 yılının Şubat ayında 9 yaşındaki Arriana Arroyo'nun Wisconsin, Milwaukee'de Blackout Challenge'ı tamamlamaya çalışırken öldüğü bildirildi. Onu beş yaşındaki erkek kardeşi bulmuş. Ariani oyuncak kutusuna tırmandı ve boynuna dolap kapağının menteşesinden sarkan metal bir köpek tasması taktı.Ariana, çaresizce kaçmaya çalışarak onun yaklaşık iki metre yukarısında havada asılı kaldı. Ancak, ailesi onunla iletişime geçemeden öldü.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN