Back To Top
AK Parti büyükşehirlerde yeniden yapılanma için harekete geçti

AK Parti büyükşehirlerde yeniden yapılanma için harekete geçti

 - Son Güncelleme: 11.09.2019 Çarşamba 14:38
AK Parti büyükşehirlerde yeniden yapılanma için harekete geçti
- A +

Yıllardır yönettiği, İstanbul ve Ankara gibi önemli büyükşehirleri CHP'ye kaptıran AK Parti'de yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılması için düğmeye basıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin Kızılcahamam kampında sinyalini verdiği değişiklik için AK Parti Yerel Yönetimler birimi, Belediye Kanunu’nda değişiklik için taslak çalışmasına başladı.

ÖZHASEKİ ÖNDERLİK EDİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin koordinasyonunda kurulan ekipte Türkiye Belediyeler Birliği’nden de bir ekip de çalışıyor.

Uzmanlardan görüş ve öneriler de alan ekibin yeni yasama yılında kanun değişikliği teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirmesi bekleniyor.

BÜYÜK PROJELERDE İNİSİYATİF ANKARA'YA GEÇİYOR

Teklifle birlikte, özellikle CHP’nin yönettiği belediyeler ile merkezi yönetim arasında yetki tartışmasının başlayacağı yorumları var.

AK Parti’den bir kaynak, bu tasarının belediyelerin öz kaynaklarını arttırmak ve belediyelerin çalışmasının önünde engel teşkil eden bazı yasal prosedürü hafifletmek için yapıldığı görüşünde.

Toplantılarda, ulaşım ve altyapı gibi alanlarda yapılan büyük projelerde belediyelerin yetkisinin azaltılmasına ilişkin bir teklif de gündeme geldi.

Eğer tasarı kabul edilirse bu tür büyük yatırımlarda tek yetkili merkezi idare olacak. Bunun da yetki tartışmasını beraberinde getirmesi bekleniyor.

BORÇLAR YAPILANDIRALACAK

Belediyeler bir süredir ağır borç yükü altında bulunuyor.

Projelerin sağlıklı yürümesine engel olduğu değerlendirilen bu duruma da borç yapılandırmayla çözüm bulunacağı belirtiliyor.

AK Parti ile CHP arasında bu konuda bir temas sağlandı.

CHP’li yetkililer belediyelerin önündeki engellerin kaldırılması halinde tasarıya destek vereceklerini bildirirken büyükşehir belediyelerin yetkilerinin ortadan kaldırılmasını ise kabul etmeyeceklerini belirtti.

CHP: BİZİ ENGELLEMEK İÇİN YAPILIYORSA KARŞI ÇIKARIZ

Gazete Duvar’a konuşan CHP Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Özhaseki ile bu konuda karşılıklı düşüncelerini paylaştıklarını belirterek “Elbette bazı değişiklikler yapılmalı. Bunu gözden geçiririz ama bugün en önemli büyükşehirler bizde. Eğer bunu büyükşehirlerin yetkisini azaltmak onların çalışmalarını engellemek adına yapmak istiyorlarsa tabii ki buna izin vermeyiz” dedi.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN