Back To Top
AK Parti: Termik santral maddesi tekliften çıkarılacak

AK Parti: Termik santral maddesi tekliften çıkarılacak

 - Son Güncelleme: 03.12.2019 Salı 15:07
AK Parti: Termik santral maddesi tekliften çıkarılacak
- A +

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, termik santral düzenlemesini içeren maddenin teklif metninden çıkarılacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen düzenlemeyi veto etmişti.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, termik santral düzenlemesini içeren maddenin teklif metninden çıkarılacağını açıkladı.

Muş, Meclis'te gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, termik santrallerin çevreye uyum için baca filtresi takma zorunluluğunun 2,5 yıl ertelenmesini de içeren yasayı iade ettiğinin hatırlatılması üzerine Muş, söz konusu düzenlemenin yasa metninden çıkarılacağını açıkladı.

Muş "Değerlendirmelerimizi yaptık, termik santrallere filtre takılmasının ertelenmesi düzenlemesi yasa metninden çıkarılacak." dedi.

"MUHALEFETLE DE GÖRÜŞTÜK"

Bugün Meclis'te Danışma Kurulu'na bir tavsiyeleri olacağını söyleyen Muş, "Tavsiye kararı alınırsa yarın Plan ve Bütçe Komisyonu toplanacak. İlgili madde, önergeyle yasa metninden çıkarılacak. Komisyon bunu oyladıktan sonra 5 Aralık Perşembe günü Genel Kurula gelmesini bekliyoruz. Bu şekilde bir takvim işler." diye konuştu.

Muhalefetle de görüştüklerini bildiren Muş "Muhalefetin, düzenlemenin kanun metninden çıkarılması yönünde talepleri söz konusu. Zaten diğer maddeler müzakere edildiği için termik santrallere ilişkin düzenlemeyi kanun metninden çıkardıktan sonra bir sorun kalmayacak. Görüşmelerin uzamasını öngörmüyoruz." ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen düzenlemeyi veto etmişti.

Veto kararını neden verdiği ise NATO Zirvesi'ne gitmeden önce açıklayan Erdoğan şunları kaydetmişti:

"Bir tarafta halkım var, bir tarafta sermaye var. Havayı kirleten firmaları ilanihaye çalıştırmayız, siz daha fazla para kazanacaksınız diye halkımızın zehirlenmesine müsaade edecek değiliz. Derdimiz havanın kirletilmesine ve insanımızın temiz havayı solumasına izin vermeyen kuruluşları çalıştıramayız. Yapılacak olan başta bu filtrenin yapılması kararı var. Ama siz bu karara uymazsanız siz para kazanacaksınız diye halkımızın zehirlenmesine izin veremeyiz. Bu yıl sonuna kadar kendileri ne gibi adımlar atarlar bilemem. Biz 2020 sonuna kadar imkan verelim... Böyle bir şeyi kabul etmem mümkün değildir. Büyük ihtimalle bu yeniden bir ihaleye gider başka bir çıkışı yok."

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN