Back To Top
Alan değişikliği başvuruları ne zaman başlayacak? MEBBİS öğretmen alan değişikliği başvuru sayfası

Alan değişikliği başvuruları ne zaman başlayacak? MEBBİS öğretmen alan değişikliği başvuru sayfası

Alan değişikliği başvuruları ne zaman başlayacak? MEBBİS öğretmen alan değişikliği başvuru sayfası
- A +

Öğretmenlerin merakla beklediği alan değişikliğine ilişkin haberi; MEB Personel Genel Müdürlüğü, internet sitesinde yayınladı. Bu duyurunun ardından tarihler merak konusu oldu. Peki öğretmen alan değişikliği başvuruları ne zaman başlayacak? Ayrıntılar karar.com’da…

 

MEB bünyesinde kadrolu olarak görev yapan ve adaylıkları kaldırılan öğretmenlerin yararlanabileceği alan değişikliği duyuruları MEB Personel Genel Müdürlüğü sayfasında yayınlandı. İşte öğretmen alan değişikliği başvuru sayfası…

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ ÖN BAŞVURU TARİHİ

Öğretmen alan değişikliği için ön başvurular (Birinci aşama), http://mebbis.meb.gov.tr veya http://personel.meb.gov.tr adreslerindeki “Elektronik Ön Başvuru Formu” aracılığıyla yapılacaktır. Başvurular 9-13 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılacak.

Yapılan Ön Başvuruların İncelenerek Eğitim Kurumu, İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerince Sistem Üzerinden Onaylanması veya Reddedilmesi de yine 9-13 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılacak.

TERCİH VE ATAMA TARİHLERİ

Tercih Başvurularının Alınması ve Eğitim Kurumu Müdürlüklerince Onaylanması: 23-26 Aralık 2019 tarihinde,

Atama tarihi: 31 Aralık 2019 tarihinde,

Görevden Ayrılma ve Göreve Başlama İşlemleri ise: 17 Ocak 2020- 3 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

19-12/03/retmen-alan-degisikligijpgg.jpg

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İLE İLGİLİ DUYURU

MEB Personel Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı ilana göre, kadrolu olarak görev yapmak ve aday öğretmenliği kaldırılmış olmak şartı ile;
• Öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atananların,
• Öğrenimleri birden fazla alana kaynak teşkil edenlerin,
• Görev yaptığı alan dışında başka bir alana kaynak olan yükseköğrenim bitirenlerin,
• Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı Kararı eki Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarına göre, mezun oldukları yükseköğrenim programına göre atanacakları alanlara,

• Sınıf Öğretmeni olarak görev yapmakta iken 540 saatlik “Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programı” nı başarıyla tamamlayanların ise Özel Eğitim alanına,
Alan değişikliği yapmak üzere başvuru alınacaktır açıklamasına yer verildi.

BAŞVURU SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

DEĞİŞİKLİK NASIL YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yapılan açıklamaya göre;
• Lisans mezuniyetine bağlı olarak başvuruda bulunacaklar değiştirmek istedikleri alana ilişkin mezuniyet bilgilerini MEBBİS’e işleteceklerdir.
• Ön başvurular öncelikle eğitim kurumu müdürlüğünce alan değişikliğine esas belgeler (lisans diploması, 540 saatlik Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programı Belgesi) dikkate alınarak incelenecek ve uygun olan başvurular onaylanacaktır.
• Onaylanan Elektronik Ön Başvuru Formunun iki adet çıktısı alınarak başvuran ve eğitim kurumu müdürlüğünce imzalanacaktır. Çıktıların bir nüshası başvurana verilecek, bir nüshası eğitim kurumunda muhafaza edilecektir.
• Eğitim kurumu müdürlüğünce onaylanan ön başvurular sırasıyla ilçe ve il millî eğitim müdürlüklerince incelenecek ve uygun olan başvurular sistem üzerinden onaylanacaktır.
• Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil edenler ile birden fazla lisans mezuniyeti olanlar “Ön Başvuru” sürecinde sadece bir alana başvuruda bulunabilecektir.
• Ön başvuruda bulunmayanlar “Tercih ve Atama” sürecinde tercih başvurusunda bulunamayacaklardır.

TERCİH VE ATAMA İŞLEMLERİ

Alan değişikliği ön başvurusu onaylanan ve geçmek istediği alanda görev yaptığı ilde kontenjan belirlenen öğretmen ve eğitim kurumu yöneticileri, Elektronik Tercih Formu aracılığıyla sisteme yansıtılacak eğitim kurumları arasından il içinde en fazla 25 (yirmi beş) eğitim kurumu tercihinde bulunabileceklerdir.
• Yirmi beş (25) eğitim kurumu tercihinde bulunanlar tercih dışı seçenek olarak; “Tercihlerim dışında kadromun bulunduğu ilçe içerisinde atanmayı istiyorum.”, “Tercihlerim dışında il içerisinde atanmayı istiyorum.” , “ Tercihlerim dışında atanmayı istemiyorum.” seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyeceklerdir.
• Tercih başvuruları sadece başvuruda bulunanın kadrosunun bulunduğu eğitim kurumu/kurum müdürlüğünce onaylanacak, Tercih Formunun iki adet çıktısı alınarak başvuran ve eğitim kurumu müdürlüğünce imzalanacaktır. Çıktıların bir nüshası başvurana verilecek, diğer nüshası eğitim kurumunda muhafaza edilecektir.
• Atama işlemleri başvurusu onaylananların tercihleri de dikkate alınmak suretiyle hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacaktır. Hizmet puanlarının hesabında alan değişikliği ön başvurusunun son günü esas alınacaktır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda sırasıyla öğretmenlikteki hizmet süresi fazla olana, öğretmenliğe daha önce başlayana öncelik verilecek, eşitliğin devamı halinde ise atanacak öğretmen bilgisayar kurası ile belirlenecektir.
• Sonuçlar, http://personel.meb.gov.tr adresinde ilan edilecektir.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN