Back To Top
Ali Babacan'ın partisinin adı ne? Ali Babacan'ın partisinin adı belli oldu mu?

Ali Babacan'ın partisinin adı ne? Ali Babacan'ın partisinin adı belli oldu mu?

Ali Babacan\'ın partisinin adı ne? Ali Babacan\'ın partisinin adı belli oldu mu?
- A +

Ali Babacan'ın yeni parti hazırlıkları tüm hızıyla sürerken "Ali Babacan'ın yeni partisinin ismi nedir?" ya da "Ali Babacan'ın yeni partisinin adı belli oldu mu?", "Yeni parti ne zaman kurulacak?" gibi soruların yanıtı sıklıkla araştırılıyor. Akıl ve Bilim Partisi iddiası yalanlanmıştı. Peki parti ile ilgili bilgiler ne zaman açıklanacak? Ali Babacan kimdir? Detaylar haberimizde...

Ali Babacan'ın yeni parti çalışmalarında son durum merak konusu. Özellikle Ali Babacan'ın yeni partisinin ismi ve logosu sıklıkla araştırılıyor. Henüz partinin adı ve logosu açıklanmadı ancak iddiaya göre partinin adı "Akıl ve Bilim Partisi" olacak. Parti ile ilgili detayların 16 Aralık'ta netleşeceği ve yeni partinin ilan edileceği de iddialar arasında...

ALİ BABACAN'IN YENİ PARTİSİNİN ADI NEDİR?

Ali Babacan'ın partisinin adının Akıl ve Bilim Partisi olacağı, kısaltmasının ise AB olacağı ve Avrupa Birliği'ne vurgu yapılacağı iddiası Kemal Özkiraz'dan gelmişti ancak daha sonra bu iddianın herhangi bir gerçekliğe dayandırılmadığı ortaya çıktı. Yani partinin ismi henüz belli değil...

Özkiraz, bu paylaşımı yapmasının ardındaki motivasyonu açıkladı ve “Amaç ‘CHP yalan haberle baş edemiyor’ diyenlerin haksız olduğunu ve ufacık bir Twitter hesabından yazılan bir yalanın bile ne kadar hızlı ve kontrolsüz yayıldığını göstermek” tweetini attı.

BABACAN: 2020'YE KALMADAN PARTİYİ KURACAĞIZ

Yeni bir siyasi hareketin kuruluş hazırlıklarını başlatan Ali Babacan 10 Eylül'de sessizliğini KARAR için bozmuştu. Babacan "2020’ye kalmadan partiyi kuracağız. Ülkenin başarılı yıllarında mutfakta olan ekiple birlikte çalışıyoruz. Kalite çok önemli burada. Ne insan kaynağından ne de yapılacak işin kalitesinden asla taviz vermek istemiyoruz. Takvim konusunu yaklaşık olarak bir takvim olarak ifade etmekte fayda var." demişti.

Ali Babacan'ın Karar Gazetesi'ne röportajının tam metnine bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz

19-12/02/karar-ali-babacan.png

Peki Ali Babacan kimdir? İşte Ali Babacan'ın biyografisi...

ALİ BABACAN KİMDİR?

4 Nisan 1967 tarihinde Ankara’da doğan Ali Babacan, 1985 yılında Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi’ni birincilikle tamamladı. 1989’da Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden üniversite birincisi olarak mezun olan Ali Babacan, 1990’da Fulbright bursunu kazanarak, Yüksek lisansını ABD’de Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management’de İşletme Dalında tamamladı. Yüksek lisans çalışmalarında Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaşan Ali Babacan, 1992-1994 yıllarında ABD’de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette çalıştı. Ali Babacan, 1994-2002 yıllarında Ankara’da özel sektörde iş hayatını sürdürdü.

AK PARTİ KURUCU ÜYESİ OLDU

2001’de AK Parti Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi olan Ali Babacan, 22, 23 ve 24. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. 58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulunan Ali Babacan, 60. Hükümet'te de Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği ile müzakerelerde Başmüzakereci olarak görev yaptı. Egemen Bağış'ın Devlet Bakanı ve Başmüzakereci konumuna getirilmesinin ardından yalnızca Dışişleri Bakanı olarak bir süre görevine devam eden Ali Babacan, 1 Mayıs 2009 yılında yapılan kabine değişikliğinin ardından Dışişleri Bakanlığı'nı Ahmet Davutoğlu'na devretti. 61 ve 62. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine getirilen Ali Babacan, çok iyi derecede İngilizce biliyor. Ali Babacan, evli ve üç çocuk babasıdır.

ALİ BABACAN AK PARTİ'DEN İSTİFA ETTİ

Yeni parti hazırlığında bulunduğu iddia edilen eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan, istifa dilekçesini AK Parti Genel Merkezine verdi

AK Parti kurucu üyeliğinden istifa ettiğine dair dilekçesini AK Parti Genel Merkezine ulaştırdığını duyuran eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, şu 
ifadelere yer verdi:

"Ağustos 2001 tarihinde kurucu üyesi olduğum Adalet ve Kalkınma Partisi’nde 14 yıl MKYK üyeliği yaptım. 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra 13 yıl Bakanlar Kurulu Üyesi oldum. Bu süre içerisinde ülkemizin elde ettiği büyük başarılara katkı vermekten onur duydum. Görevde olduğum dönemlerde partinin kuruluş ilke ve değerlerini hem ülkemizde hem de dünyada inanarak savundum. Türkiye’nin tarihi dönüm noktalarında, doğruları için verilen büyük mücadelelerin bizzat içinde olmak benim için şeref oldu. Son yıllarda ise pek çok alanda yapılan uygulamalar ile inandığım ilke, değer ve fikirler arasında derin farklılıklar oluştu. Aklen ve kalben bir ayrışma yaşadım. Çok çeşitli kesimlerle yaptığımız istişareler de bunu teyit etmektedir. Türkiye’nin bugünü ve geleceği için yeni bir çalışma başlatmak kaçınılmaz hale gelmiştir. Ben ve pek çok arkadaşım, böyle bir çalışma için büyük ve tarihi bir sorumluluk hissetmekteyiz. Bu süreçte aynı ahlaki ve toplumsal sorumluluğu hisseden çok sayıda insanla tanışmış olmak da bizim için çok sevindirici olmuştur. İnanıyorum ki, karşı karşıya olduğumuz sorunların çözümü, ancak, temsil gücü yüksek ve geniş bir kadro çalışmasıyla mümkün olacaktır. Bu gerçekler dikkate alındığında Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyeliğimin devam etmesi maalesef mümkün görünmemektedir. Bugün itibariyle istifa dilekçemi parti genel merkezine ulaştırdım. Hepimizin amacı ülkemizin itibarını yükseltmek, halkımızın refah ve mutluluğunu artırmak, Türkiye’yi hak ettiği güzel bir geleceğe ulaştırmaktır. İnsan hakları, özgürlükler, ileri demokrasi ve hukukun üstünlüğü vazgeçilmez ilkelerimizdir. Siyasete ilk girdiğim günden bu yana bunlar için canla başla çalıştım. Allah sağlık ve ömür verdiği sürece bundan sonra da çalışmaya devam edeceğim.”

19-07/08/o_5758.jpg

ERDOĞAN'LA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Babacan’ın İstanbul’da 23 Haziran’da yenilenen büyükşehir belediye başkanlığı seçiminden birkaç gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede bir de dosya verdiği iddia edilmişti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Ali Babacan doğrudan partiden “istifa” kararını değil, partinin kurucular kurulu üyeliğinden ayrılma isteğini iletmiş, ayrılma gerekçelerini ise deklarasyon niteliğinde sunduğu bir dosya ile Erdoğan’a hem yazılı hem de sözlü aktarmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Babacan’ı dinledikten sonra, geçmiş yıllarda parti hatta parti kuranlar olduğunu ancak sonunun hüsranla sonuçlandığını anlatarak, “gittikleri yolun doğru yol olmadığı” mesajı vermişti. Erdoğan, “Daha evvel de bu tür hadiseler, ayrılmalar oldu. Hatta bırakınız ayrılmayı Meclis’te grup kuranlar oldu. Ama sonra ne oldular, silinip gittiler. Bunlar zor işlerdir. O nedenle, eğer yapacak bir şeyiniz varsa, burada yapın. Ama eğer kalmayacaksınız da yolunuz açık olsun” görüşünü iletmişti.

SAVCILIKTAN ALİ BABACAN KARARI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı eski Bakan Ali Babacan'a FETÖ soruşturması yapılmasına yer olmadığına karar verdi. Eski bir hazine çalışanının FETÖ iddiasıyla ilgili suç duyurusunun ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Ali Babacan ile ilgili soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Ali Çevik adlı eski Hazine çalışanı Ali Babacan hakkında suç duyurusunda bulunup, bakanlık yaptığı dönemlerde bürokratik atamalarda ve İzmir Askeri Casusluk Davası kumpası Hazine Müsteşarlığı'nda hayata geçirilmesinde FETÖ'ye bilerek ve isteyerek yardım ettiğini öne sürmüştü. Babacan'ın yanına danışman olarak aldığı herkesin FETÖ'cü çıktığı iddia edilen başvuruda isimleri İzmir'deki askeri casusluk davasına görevden uzaklaştırılıp, yerlerine FETÖ'cüleri almakla suçlamıştı. Babacan'ın bu şekilde örgüte yardım ettiği iddia edilmiş ve Hazine'de kritik görevlere atadığı isimlerin bir kısmının da Ankara'daki yargılama sonucu mahkum olduğu ifade edilmişti.

DİĞER GELİŞMELER İÇİN TIKLAYIN

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN