Back To Top
Anayasa Mahkemesi başkanlık seçimlerinde ilk turda sonuç çıkmadı

Anayasa Mahkemesi başkanlık seçimlerinde ilk turda sonuç çıkmadı

 - Son Güncelleme: 24.01.2019 Perşembe 13:01
Anayasa Mahkemesi başkanlık seçimlerinde ilk turda sonuç çıkmadı
- A +

Anayasa Mahkemesi'ne yeni başkan seçiminde 3 adaydan hiç biri gerekli çoğunluğun oyunu alamadı. İkinci tur oylama saat 14.00’da yapılacak.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Mahkeme Başkanı Zühtü Arslan'ın görev süresinin dolacak olması nedeniyle başkanlık seçimi gündemiyle toplandı.

Edinilen bilgiye göre, bu sabah gerçekleştirilen ilk tur oylamada hiçbir üye başkanlık için gereken çoğunluğu sağlayamadı. Oylamaya öğleden sonra devam edilecek.

Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'a göre, Arslan'dan boşalacak başkanlık için yapılacak seçimin, görev süresinin sona ereceği 10 Şubat 2019'dan önceki iki ay içerisinde sonuçlandırılması öngörülüyor.

Başkan, Genel Kurul tarafından üyeler arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğuyla dört yıl için seçiliyor. Görev süresi biten başkanlar yeniden aday olabiliyor. 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN