Back To Top
Ankara 15 Mayıs iftar saati kaç? Ankara imsakiye 2019

Ankara 15 Mayıs iftar saati kaç? Ankara imsakiye 2019

 - Son Güncelleme: 15.05.2019 Çarşamba 12:49
Ankara 15 Mayıs iftar saati kaç? Ankara imsakiye 2019
- A +

Ankara’da iftarın saat kaçta okunduğunu merak eden Ankaralılar, 15 Mayıs Çarşamba günü iftar saatini dört gözle bekliyor. Ramazan-ı Şerif’in 10’ncu gününü yaşayan Ankara halkı, iftara ne kadar kaldığını araştırıyor. Akşam namazının okunması ile birlikte iftarını açan Ankaralılar, iftarın saat kaçta okunduğunu sorguluyor. İşte 15 Mayıs Çarşamba Ankara iftar saatleri…

Günden günde daha da artan iftar saatlerinin 15 Mayıs Çarşamba günü saat kaçta okunacağı oruç tutan Ankara halkı tarafından sorgulanıyor. Türkiye’de ve dünyada bu yıl mayıs ayının ilk haftalarından itibaren başlayan oruçta 10’ncu gün de bitiyor. Bugün oruç tutan Ankaralılar, iftara kaç dakika kaldığını sorguluyor. İftar saatini araştıran Ankara’da Müslümanlar, 15 Mayıs Çarşamba iftar saatini aşk ile bekliyor. İşte 15 Mayıs Ankara akşam namazı saatleri…

15 Mayıs Ankara iftar saat kaçta okunuyor?

Akşam namazının okunması ile birlikte iftarını açacak olan Ankaralılar, iftarın bugün saat kaçta olduğunu sorguluyor. İl il ve ilçe ilçe iftar saatlerine aşağıda belirttiğimiz linkten erişebilirsiniz.

19-05/15/istanbulda-oruc-acmaya-kac-dakika-kaldi-1557906641.jpg

PEYGAMBER EFENDİMİZİN SAHUR DUASI

Peygamber Efendimiz mealen buyuruyor ki: “Ey bu gecenin ve biraz sonra olacak sahurun Rabbi oIan Allah’ımız.. Bizi iftarlara ulaştırırıken günahlarımızdan arınmış olarak orucumuzu açmayı nasip eyle… Âmin…”

SAHURDA OKUNACAK DUALAR NELERDİR?

* Azda olsa bir şeyler yemek.
* Resulallah (s.a.a) dedi ki; “Allah ve melekleri sahur vakitlerinde istiğfar eden ve sahur yemeği yiyen kimselere salavat getirirler.”
* Kadir Sûresini okumak.
* Sahurda şu duayı okumak.

“Ya mefzei inde kurbetiy, veya ğavsi inde şiddeti, ileyke fezi’tu ve bike isteğestu, ve bike luztu la eluuzu bi sivake vela etlubu’l ferece illa minke, fe eğisni ve ferric enni, ya men yekbelu’l yesire ve ye’fu eni’l kesiri, ikbel minni’l yesire, ve’fu enni’l kesire, inneke ente’l ğafuru’r Rahim, Allahumme inniy es’eluke iymanen tubaşiru bihi kalbi, ve yakinen hetta a’leme ennehu len yusiybeni illa ma ketebte liy, ve razzini mine’l ayşi bima kasemte li, ya erheme’r rahimin. Ya uddeti fi kurbeti veya sahibi fi şiddeti ve ya veliyyi fi ni’meti ve ya ğayeti fi rağbeti ente’s satiru avreti, ve’l aminu rev’eti ve’l mukiylu asreti, feğfir li ğatieti ya erheme’r rahimin.” “Ey bela ve sıkıntı zamanında sığınağım ve ey zorluk zamanında imdadım! Sana yalvarıp yakarıyorum. Senden imdat diliyor ve Sana sığınıyorum, başkasına değil. Sıkıntı ve zorluklardan çıkışı ancak Senden diliyorum. O halde imdadıma yetiş ve beni sıkıntılardan kurtar. Ey az ameli kabul edip, çok günahı affeden! Benim az amelimi kabul et ve çok günahımı bağışla. Şüphesiz sen bağışlayan ve merhametlisin.Allah’ım! Senden kalbimle birleşen bir iman diliyorum ve birlikteliğinde ancak bana yazdığın şeylerin ulaşacağına kanaat getirebileceğim bir yaqin istiyorum. Ey merhametlilerin en merhametlisi! Hayatımda bana kısmet ettiğin şeylere beni razı kıl. Ey sıkıntılı anımda birikimim, zorluk zamanımda yaverim, nimetli günümde velinimetim, rağbet ve iştiyakımın doruk noktası olan Rabbim! Sensin kusurumu örtecek, korkumu emniyete çevirecek ve sürçmemi affedecek olan. O halde benim hatamı bağışla. Ey merhametlilerin en merhametlisi.”

PEYGAMBER EFENDİMİZİN İFTAR DUASI

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed iftarını açarken şu duayı okurdu;

-“Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.”

TÜRKÇE MANASI: (Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.)

Peygamberimizin orucunu açtıktan sonra da şöyle derdi; “Susuzluk gitti, damarlar ısındı, inşallah Tealaya sevap kesinleşti.”

İslam alimlerinden Abdullah ibni Ömer Radiyallâhu ise iftar vakti şöyle dua ederdi: “Allah’ım, bütün kâinatı kaplayan rahmetinin hakkı için beni affet, günahlarımı bağışla.”

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN