Back To Top
AÖL 3. dönem soruları ve cevapları ne zaman yayınlanacak? AÖL 7 8 Temmuz sınav soruları

AÖL 3. dönem soruları ve cevapları ne zaman yayınlanacak? AÖL 7 8 Temmuz sınav soruları

 - Son Güncelleme: 08.07.2018 Pazar 22:49
AÖL 3. dönem soruları ve cevapları ne zaman yayınlanacak? AÖL 7 8 Temmuz sınav soruları
- A +

AÖL 3. dönem sınav soruları ve cevapları ne zaman yayınlanacak? MEB tarafından 7-8 Temmuz 2018 tarihlerinde yapılacak olan Açık Öğretim Lisesi (AÖL) soruları ve cevapları şimdiden merak edilmeye başlandı. Sınava katılacak olan öğrenciler sınav soruları hakkındaki bilgileri karar.com'dan takip edebilirler.

AÖL 3. dönem sınav soruları ve cevapları ne zaman yayınlanır? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 7-8 Temmuz 2018 tarihlerinde yapılacak olan Açık Öğretim Lisesi (AÖL) 3. dönem sınavları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Sınava katılacak olan onbinlerce öğrenci AÖL sınavları ardından soruların ve cevapların ne zaman yayınlanacağını öğrenmek istiyor. AÖL soruları ve cevap anahtarı hakkındaki bilgileri haberimizde sizlerle paylaşıyoruz. İşte AÖL sınavları hakkında merak edilen tüm detaylar.

AÖL 3. DÖNEM SINAV SORULARI VE CEVAPLARI NE ZAMAN YAYINLANIR?

MEB, kapsamında AÖL 3. dönem sınavları 7-8 Temmuz tarihlerinde yapılacak. AÖL sınavlarının ardından sorular ve cevap anahtarı sınava giren öğrenciler tarafından araştırılacak. AÖL sınav soruları sınva tarihinden bir yada iki gün sonrasında MEB'in resmi adresinden yayınlanması bekleniyor.

AÖL SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN TIKLA (Sorular yayınlandığında bu adreste olacak)

AÖL’DEN KAÇ PUANLA MEZUN OLUNUR?

Mezuniyet için toplam Dönemin: en az 8 ve üzeri, Toplam Kredinin: 192 ve üzeri, Alan Kredisinin (alanlı okuyanlar için): 80 ve üzeri olması gerekir.

Bunların öğrencilik durumlarına göre dağılımı şöyle;
Alanlılar için: 112 kredi ”ortak”, 80 kredi ise ”alan” kredisi olması,
Alansızlar için: 120 kredi ”ortak”, 72 kredi ise ”seçmeli” derslerden tamamlanması gerekiyor. Bu alt limitlere sahip olan öğrenciler, Açık Öğretim lisesinden mezun olabilir.

AÖL SINAVINDA NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR?

Açık Öğretim Lisesi sınavları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün belirlediği okullarda, merkezi sistemle çoktan seçmeli test metodu kullanılarak yapılmaktadır.

Sınavlarda;

Her dersten 20 soru sorulmaktadır,

Her soru 4 seçeneklidir,

Her doğru cevabın değeri 5 puandır

Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez (götürmez).

Sınavların değerlendirilmesi Açık Öğretim Lisesi yönetmeliğine göre yapılır.

SINAV İTİRAZ NASIL YAPILIR?

Bakanlığın sınav kılavuzunda yayımladığı bilgilere göre; Sınav sonuçlarına yapılacak olan itirazlar, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne yapılacaktır. İtiraz sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ'NDEN NASIL MEZUN OLURUM?

Toplam Dönemin: en az 8 ve üzeri, Toplam Kredinin: 192 ve üzeri, Alan Kredisinin (alanlı okuyanlar için): 80 ve üzeri olması gerekir. Bunların öğrencilik durumlarına göre dağılımı şöyle;

Alanlılar için: 112 kredi ''ortak'', 80 kredi ise ''alan'' kredisi olması, Alansızlar için: 120 kredi ''ortak'', 72 kredi ise ''seçmeli'' derslerden tamamlanması gerekiyor. Tabi bunlar mezun olmak için gerekli kredilerin alt limiti, daha fazla bir kredi ile de mezun olabilirsiniz.

MEZUN OLAN ÖĞRENCİLER

Diplomaları sonuçları açıklanmasından sonra en kısa süre içerisinde hazırlanarak koordinatör Halk Eğitim Merkezlerine gönderilecektir.

Mezun olduğuna dair belgeye ihtiyaç duyanlar işlemlerini yaptırdıkları irtibat bürolarına (Halk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi) başvurabilirler. (Çok zorunlu olmadıkça, çıkma belgesi istemeyiniz bunun yerine "İlgili Makama"mezuniyet yazısı alabilirsiniz.)

"Mezuniyet incelemesinde" olan öğrenciler çıkma belgesi alamazlar. Mezuniyet İncelemesinde olan öğrencileriin durumları gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra mezun konuma geleceklerdir.

AÖL NEDİR?

Açık Öğretim Lisesi 1992 yılında kurulan uzaktan öğretim teknolojilerini kullanarak lise öğrenimi veren ve bu hizmeti merkezi sistemle yürüten, Film Radyo ve Televizyonla Eğitim Başkanlığı bünyesinde kurulmuştur. Film Radyo ve televizyonla Eğitim başkanlığı ile Bilgisayar Eğitimi ve Hizmetleri Genel Müdürlüğü 03.04.1998 tarih ve 4359 sayılı kanunla hizmetlerini Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü adı altında toplamıştır. Açık Öğretim Lisesi 3 Nisan 1998 tarihinden itibaren Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde eğitim etkinliklerini devam ettirdi. Açık Öğretim Lisesi halen faaliyetlerini, 14 Eylül 2011 tarih ve 652 sayılı kanun hükmünde kararname ile kurulan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde sürdürmektedir.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN