Back To Top
AÖL sınav giriş yerleri tıkla öğren | 2019 Açıköğretim lisesi sınav giriş belgesi

AÖL sınav giriş yerleri tıkla öğren | 2019 Açıköğretim lisesi sınav giriş belgesi

AÖL sınav giriş yerleri tıkla öğren | 2019 Açıköğretim lisesi sınav giriş belgesi
- A +

Sınava girecek olan adayların internette en çok aradığı konuların başında AÖL sınav giriş yerleri ve Açıköğretim Lisesi sınav giriş belgesi geliyor. aolweb.aol.meb.gov.tr adresini ziyaret ederek AÖL sınav giriş yerlerine ve sınav belgesine ulaşabilir kurum tarafından yapılan son dakika açıklamaları haberimizde bulabilirsiniz.

Sınava girecek olan adayların en çok aradığı konuların başında gelen sınav giriş belgesi ve sınav yerleri haberimizde. 21-22 Mart 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan AÖL 3. dönem sınav giriş yerleri aöl.meb.gov.tr adresi üzerinden adaylara duyuruldu. Adaylar AÖL sınav giriş belgesini internet üzerinden sorgulayabilecek. İşte ayrıntılar... 

19-04/03/2019-acikogretim-lisesi-sinav-giris-belgesi-1.jpg

AÖL SINAV GİRİŞ YERLERİ

Öğrenciler sınavına günler kala sınav yerlerini merakla arıyor. AÖL sınav giriş belgesi, Açıköğretim Lisesi internet sitesi üzerinden erişime açıldı. Bu belgeler öğrencilerin erişimine açıldı. 21-22 Mart 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan sınav giriş belgelerine sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Sınav sonuçarının ise Temmuz sonuna doğru açıklanması bekleniyor.

AÖL SINAV GİRİŞ BELGESİ VE SINAV YERLERİ İÇİN TIKLAYIN... 

Yukarda yer alan linke tıklayarak AÖL sınav giriş yerlerinizi ve sınav giriş belgesini bulabilir konu hakkında kurumdan yapılan son dakik açıklamalarını takip edebilirsiniz.

AÖL ÖĞRENCİ GİRİŞ

Açık Öğretim Lisesi Öğrenci Giriş sayfasından, Açık Lise sınavlarında geçtiğiniz ve kaldığınız derslerinizi görebilir, sınav sonuç ve notlarını görebilir, sınava gireceğiniz dersleri seçebilir, sınava gireceğiniz sınav bölgesi ve sınav okulunuzu değiştirebilir, gireceğiniz zorunlu dersleri ve muaf olduğunuz dersleri görebilir, seçmeli ve zorunlu ortak derslerden topladığınız toplam kredinizi görebilirsiniz. Yine güncel telefon bilgilerinizi bu sayfadan değiştirebilirsiniz. Ayrıca örgün eğitimden Açık Öğretim Lisesine aktarılan kredinizi takip edebilirsiniz.

Yukarda yer alan linkten Açık Öğretim Lisesi (AÖL) öğrenci giriş ekranına ulaşabilir sınavlar ve son duyuruları hakkında kaçırdığınız yada merak ettiğiniz tüm gelişmeleri bulabilirsiniz.

19-04/03/2019-acikogretim-lisesi-sinav-giris-belgesi.jpg

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ'NDEN MEZUN OLMAK İÇİN;

Toplam Dönemin: en az 8 ve üzeri,

Toplam Kredinin: 192 ve üzeri,

Alan Kredisinin (alanlı okuyanlar için): 80 ve üzeri olması gerekir. Bunların öğrencilik durumlarına göre dağılımı şöyle;

Alanlılar için: 112 kredi ''ortak'', 80 kredi ise ''alan'' kredisi olması,

Alansızlar için: 120 kredi ''ortak'', 72 kredi ise ''seçmeli'' derslerden tamamlanması gerekiyor.Tabi bunlar mezun olmak için gerekli kredilerin alt limiti, daha fazla bir kredi ile de mezun olabilirsiniz.

19-04/03/aol-sinav-firis-yeri.jpg

SINAVLAR NASIL YAPILIYOR?

Öncelikle AÖL sınavları merkezi sınav sistemi usulüyle tüm illerde yapılıyor ve sürekli yeni sınav merkezleri de ekleniyor var olan sınav yerlerine. Sınavlar çoktan seçmeli yani test usulüyle yapılıyor ve 4 şıktan oluşuyor (ÖSYM sınavları gibi 5 şık değil.) Ve çok saçma bir uygulama olan 3-4 yanlışın 1 doğruyu götürme durumu AÖL sınavlarında bulunmuyor.

Sınavlar iş takviminde yazan tarihlerde hafta sonu Cumartesi ve Pazar iki gün, dört oturumda yapılıyor. Yani ilk oturum saat sabah 10.00'da, ikinci oturum öğleden sonra 14:00'te yapılıyor. Ve öğrencilere oturum başı 2.5 saat soru çözme zamanı veriyorlar.

30 kredilik ders seçim hakkımız var demiştim her dönem. Ve bu da aşağı yukarı 11-15 arası ders yapar ve sınavlarda oturum başı en fazla 6 dersten sınava girilebilir. Tabi genelde en fazla 4 ders oluyor oturum başı sınava girilen ders sayısı. (Örneğin, Cumartesi saba 10:00'da 4 dersten, öğlen 14:00'de 3 dersten sınava girmek gibi).

Her ders için 20 soru soruluyor ve 100 üzerinden değerlendirildiği için soru başı 5 puan ediyor. Ve bir dersi geçmek için 20 sorudan 9'unu doğru çözüp, 45 almak yeterli. Örneğin Matematik 1 dersinin kredisi 4'tür ve öğrenci bu dersin sınavında 45'te alsa, tüm soruları doğru yapıp 100'de alsa alacağı kredi 4'tür. Tabi ne kadar yüksek puan o kadar iyi bir diploma puanı edeceği için, üniversite düşünenler, 45 alarak geçmekten ziyade yüksek notla geçmeyi hedeflemelidir.

19-04/03/aol-sinav-giris-yerleri-tikla-ogren.jpg

DERSLERDEN KALININCA OKULDAN ATILMA VAR MIDIR?

Açık Öğretim Lisesi'nde okuma hakkı sınırsızdır. Siz tasdikname almayı istemediğiniz sürece okuldan atılamazsınız. Yalnız 12 dönem üstüne çıkan bir öğrencinin lise öğrencisi olarak faydalanabileceği haklar elinden alınır. (Örneğin indirimli ulaşım kartı almak gibi, İstanbul'da Açık Liselilerin zaten böyle bir hakkı yok, diğer bazı iller için geçerli). Her dönem kayıt yenileme tarihlerinde ''kayıt yenileme'' yapmak gerekir. Bir dönem kayıt yenilemeyen bir öğrencinin durumu '' donuk'' iki dönem üst üste kayıt yenilemeyenler ise ''silik'' öğrenci durumunua düşer ve sınavlara giremez. Ancak istedikleri zaman kayıt yenileme döneminde tekrar ''aktif'' öğrenci olmak hakları saklıdır.

2020 AÖL SINAV TARİHLERİ

AÖO- AÖL- AÖİHL- MAÖL/ 2. Dönem: 21-22 MART 2020

AÖO- AÖL- MAÖL/ 3. Dönem: 04-05 TEMMUZ 2019

AÖO- AÖL- AÖİHL- MAÖL/ 1. Dönem: 05-06 ARALIK 2019

MEB'DEN AÖL UYARISI

6 Temmuz 2019 03:00 - 7 Temmuz 2019 00:00 tarihleri arasında İstanbul'da Açık Öğretim Kurumları sınavına girecek öğrencilerin bir mağduriyet yaşamaması için sınav merkezlerine zamanında ulaşabilecekleri tedbirleri almaları gerektiği yönünde uyarılar yapıldı.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN