Atıklar Nilüfer Çayı'nın rengini değiştirdi

Atıklar Nilüfer Çayı'nın rengini değiştirdi

Bursa'daki Nilüfer Çayı'nın rengi atıklar nedeniyle siyaha döndü. Marmara Denizi'ne dökülen ve çevreye kötü koku da yayan çayı inceleyen Bursa Su Kolektifi üyeleri, "Müsilaj problemi hiçbir zaman tekil olarak değerlendirilmemeli" dedi.

Bursa'nın ilçelerinden geçerek Marmara Denizi'ne dökülen Nilüfer Çayı'nın atıkları nedeniyle rengi değişti. Ayrıca köylüler çayın yaydığı kötü kokunun köylerine kadar geldiğini belirtiyor.

Yenişehir Çevre Platformu Sözcüsü Şafak Erdem, Bursa Su Kolektifi üyeleri, çayın kenarındaki Karacabey ilçesine bağlı Hayırlar ve Cambaz köylerini ziyaret ederek inceleme yaptılar.

'YÜZLERCE BALIK ÖLDÜ'

Daha önce Nilüfer Çayı'nın suyunun içilebilecek düzeyde olduğunu ifade eden Bursalı bir yurttaş, "Hayvanlarımız saatlerce burada yatıp su içiyordu, şimdi dereye bakılacak hal kalmadı. Bölgede yüzlerce arı öldü. Şimdi yine temiz hali. Daha önce daha pisti. Arıtma çalışması oldu herhalde şimdi temiz hali bu. Bu kötü koku köyümüze geliyor" dedi.

2-001.jpg

'UYDU GÖRÜNTÜLERİNDEN BİLE FARK EDİLİYOR'

Köyde inceleme yapan Bursa Su Kolektifi üyeleri, yetkililere çağrı yaptılar. Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorununa dikkat çeken Bursa Su Kolektifi üyeleri, "Süreç içerisinde yetkililer tarafından durumun doğa olayı olduğu söylenmiş ve hatta deniz kirliliğinden kaynaklanmadığı bile ifade edilmiştir. Uydu görüntülerinden bile fark edilen bu kirliliğe karşı son on günde harekete geçilmesi bizleri şaşırtmamıştır fakat bir kez daha bir araya getirmiş, suyun sesi olmaya sevk etmiştir. Yurttaşların ve yaşamın öfkesi ile karşı karşıyasınız" diyerek tepki gösterdiler.

Nilüfer Çayı kenarında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yıllardır sistematik olarak kirletilen ve yağmalanan bu denizi, sizler fosseptik çukuru olarak tanımladınız ve kullandınız. Gerekli arıtmalar yapılmadan deşarj edilen evsel ve endüstriyel atık sular, derin deniz deşarjları, denize dökülen nehirlerimizdeki kirlilik, gemilerden kaynaklanan balast ve sintine suları, dip taramaları, kıyı kumullarının yok edilmesi, plansız sanayileşme ve kontrolsüz kentleşmenin nüfus baskısı yani özetle kapitalizmin ekolojik çöküş etmenleri içerisinde bulunduğumuz bu sorunun sebepleridir. Şu an Nilüfer Çayı’nın Marmara Denizi’ne döküldüğü noktadayız.

'HERKESİ SUYUN SESİ OLMYA DAVET EDİYORUZ'

Öfkeliyiz ve tam şu anda sokaklardayız, meydanlardayız. Bursa Su Kolektifi olarak yaşamı savunmaktan; denizlerimizin, göllerimizin ve nehirlerimizin sesi olmaktan vazgeçmeyeceğiz. Müsilaj problemi hiçbir zaman tekil olarak değerlendirilmemeli, kapitalist sistemin yağmaladığı, kirlettiği, meta olarak alıp / sattığı doğal kaynaklarımıza yönelen amansız neoliberal politikaların bir ürünü olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Bu talana karşı mücadele etmek hepimizin görevidir. Tüm yurttaşları suyun sesi olmaya davet ediyoruz."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN