Back To Top
Bakan Gül'den ABD'ye Halkbank tepkisi: Asla hukuki bir dayanağı yok

Bakan Gül'den ABD'ye Halkbank tepkisi: Asla hukuki bir dayanağı yok

 - Son Güncelleme: 17.10.2019 Perşembe 12:56
Bakan Gül\'den ABD\'ye Halkbank tepkisi: Asla hukuki bir dayanağı yok
- A +

Halkbank hakkında ABD'de başlatılan yargı süreci hakkında konuşan Adalet Bakanı Gül "Hem konjonktür itibarıyla hem zamanlama itibarıyla asla hukuki bir dayanağı olmadığını açıkça söyleyebiliriz" dedi. Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı mektuba ilişkin de Bakan Gül "Tüm bu üsluplara karşı Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türkiye Cumhuriyeti 9 Ekim saat 16.00 itibarıyla gereken cevabı vermiştir" ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Balçova ilçesinde düzenlenen 1. Balkan Ülkeleri Başsavcıları Çalışma Forumu açılış töreninin ardından gazetecilere gündeme ilişkin açıklamada bulundu.

ABD'de Halkbank hakkında başlatılan yargı sürecini değerlendiren Bakan Gül, şöyle konuştu:

"Açılan dava hukuki olmaktan ziyade siyasi olduğu açıktır. Zamanlaması itibarıyla tam Türkiye'ye dair ambargoların yaptırımların konuşulduğu süreçtir. Türkiye'nin haklı şekilde yapmış olduğu Barış Pınarı Harekatı'nın hemen akabinde  yapılmış olması bunun hukuki olmaktan ziyade siyasi temellere dayalı olduğunu açıkça göstermektedir. Siyasi bir şantaj meselesi olarak değerlendirilebilir. Daha önce hukuka aykırı delillerle oluşturulan Atilla davasını hep beraber izledik. Bunun benzerinin tekrar yürürlüğe konmasına yönelik bir süreçtir. Hem konjonktür itibarıyla hem zamanlama itibarıyla asla hukuki bir dayanağı olmadığını açıkça söyleyebiliriz. 'Sizlere yaptırımları yapacağız' derken hukukun bu şekilde siyasal bir yaklaşıma ya da düşünceye dayanak oluşturması, hukukun kullanılması kabul edilebilir bir şey değil. Hukuk adına, demokrasi adına, insan hakları adına kabul edilebilecek bir tutum değil. Kabulü mümkün olmayan bir tutum."

"CUMHURBAŞKANIMIZ 9 EKİM'DE CEVABI VERMİŞTİR"

ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı mektuba ilişkin gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Bakan Gül, "Yetkili resmi makamlarca yapılan açıklama yok. Bu tür tavırlar Türkiye'ye karşı üstenci bir dil, harekata karşı yapılan kınamalar, eleştiriler olmuştur. Tüm bu üsluplara karşı Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türkiye Cumhuriyeti 9 Ekim saat 16.00 itibarıyla gereken cevabı vermiştir."

İZMİR/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN