Bakan Koca: Performans Sistemi’nin fişi çekildi

Bakan Koca: Performans Sistemi’nin fişi çekildi

Sağlık Bakanı Koca, sosyal medya hesabından yönetmelik açıklamasında bulundu. Koca, "Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliğinin dün gece Resmi Gazete’de yayınıyla birlikte, bir süredir bitkisel hayatta olan Performans Sistemi’nin fişi çekildi" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlığın Ek Ödeme Yönetmeliğini "beyaz reform" olarak nitelendirerek "Bir süredir bitkisel hayatta olan performans sisteminin fişi çekildi. Sağlık çalışanları için bir reform gerçekleştirildi" dedi.

Bakan Koca'nın açıklamaları şöyle;

"Bazı konuları 15 Ağustos'a bırakıyoruz"

"Resmi Gazete'de yayımlanan Ek Ödeme Yönetmeliği ile sağlık çalışanları için bir reform gerçekleştirildi. Biz buna 'beyaz reform' diyoruz. Yönetmeliğin teknik anlatımı sebebiyle anlaşılmayan noktalar var. Sırasıyla anlatacağız. Bazı konuları 15 Ağustos'a bırakıyoruz."

"Ödül ve teşvik esaslı yeni bir modele geçildi"

Koca, "Performansa göre Ek Ödeme Yönetmeliği"nin yürürlükten kaldırıldığını belirterek ödül ve teşvik esaslı yeni bir modele geçildiğini vurguladı.

Yönetmeliğin içeriğine ilişkin ise Koca, "Mahsuplaşma uygulamada tamamen kaldırılmıştır. Ne sabit ödemede ne de taban ödemede mahsuplaşma olmayacak. Hastanelerde bireysel iş yüküne bağlı teşvik ödemesi yapılacak. Sunulan en küçük hizmetin karşılığı olacak. Bir tek girişim bile, sağlık çalışanının teşvik ödemesine yansıyacak" ifadelerini kullandı.

Koca, döner sermayede taban ödemesi ile yeni bir sabit ek ödeme oluşturulduğunu ve 15 Ağustos'tan itibaren ödenecek olan taban ödemesinin, eylül ayı itibarıyla maaşla birlikte bordroda yer alacağını belirterek "Taban ek ödemesi, yıllık izinde 12 gün için ve hastalık sebebiyle raporlu olma durumunda da geçerli olacak, kesilmeyecek" ifadelerine yer verdi.

Taban ödemesinin memur maaşı artışına göre düzenli artacağının, mahsup edilmeyeceğinin altını çizen Koca, "Böylece sağlık çalışanlarının aylığı memur maaşı, sabit ödeme ve taban ödemesinden oluşacak" sözlerini kullandı.

Koca, "Eğitim kliniği başarısına göre asistanlara pozitif ayrımcılık yapılacak. Mesai sonrası görev yapan asistan hekimler ve hekim dışı personel ek ödemeden yararlanacak" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, poliklinik hizmetlerinin teşvikte ağırlığının artırılacağını yazan Koca, çalışanların bireysel ve klinik iş yükleri, görev tanımları ve görev yaptıkları birim ile hizmetin elde edilme maliyetinin dikkate alınacağını ifade etti.

"Döner sermaye ödemelerindeki dengesizlikler giderilecek"

Döner sermaye ödemelerinde ülke genelindeki dengesizliklerin giderileceğinin altını çizen Koca, şunları ifade etti:

"Hastanelerin teşvik ödemesinde tahakkuk, kaynak kullanım verimliliği, finansal sürdürülebilirlik ile kurum hedeflerine ulaşma gibi hususlar etkili olacak."

"Normal doğum teşvik amacıyla kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinde ek bir teşvik uygulanacak."

"Özellikli hizmetler teşvik edilmeye devam edilecek. Mesai sonrası çalışma, günlük iş yükü dikkate alınmak kaydıyla teşvik edilecek."

"Üniversitelerde olanlar dahil bütün sağlık çalışanlarının sabit ek ödemeleri merkezi yönetim bütçesine aktarılarak maaşa eklendi."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN