Bakanlıktan 'orman yangınlarıyla mücadele' açıklaması: Kiralık araçlarla müdahaleye devam

Bakanlıktan 'orman yangınlarıyla mücadele' açıklaması: Kiralık araçlarla müdahaleye devam

Geçtiğimiz yıl, yurdun dört bir yanında çıkan yangınlarda hem birçok canlının ölmesi hem de binlerce hektarlık ormanlık alanın yok olmasına rağmen bakanlığın önleminin yine "kiralık hava araçları olacağı" açıklandı.

Türkiye’de birçok kez meydana gelen ve yetkililerin yeterli müdahalede bulunamaması sebebiyle birçok canlının ve ormanlık alanın zarar gördüğü yangınlar, yazın gelişiyle beraber tekrar gündeme geldi.

Geçen yıl Antalya, Adana, Mersin başta olmak üzere birçok ilde çıkan yangınlarda yüz binlerce hektarlık ormanlık alan kül olmuş, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yangın söndürme filosuna sahip olmaması tepkilere neden olmuştu. Yaz aylarının başlamasına karşın bu yıl da hâlâ yangın söndürme uçağı alınmadı. CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, konuya ilişkin Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

'HER YIL ALINAN ÖNLEMLER ALINDI'

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, Kasap, verdiği soru önergesinde yangınla mücadele için ne gibi önlemler alındığını, Türkiye’nin envanterinde yangın söndürme uçağı olup olmadığını, personel sayısında eksiklik bulunup bulunmadığını sordu. Bakan Kirişci ise yanıtında, “Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) her yıl olduğu gibi bu yangın sezonu öncesinde de gerekli önlemleri aldığını” savundu.

YANGINI MAHKUMLAR SÖNDÜRECEK

Yanıta göre bu önlemler arasında “cezaevinde bulunan mahkûmların yangın söndürme faliyetlerine katılması amacıyla eğitim verilmesi” de var.

'KİRALIK ARAÇLARIMIZ VAR'

Bunların dışında her yıl yeni personel alımı ile personel gücünün de artırıldığını belirten Kirişci, “OGM, orman yangınları ile havadan mücadele için ihtiyaç duyulan hava gücünü her yıl planladığı şekilde ve sayıda temin etmektedir. Bu yıldan itibaren kiralık hava araçlarına ilave olarak çeşitli sayıda ve kategoride yangın söndürme hava aracının envanterimize girmesi planlanmıştır” bilgisini verdi.

'BİR YIL GEÇTİ, HALA PLAN YAPIYORSUNUZ'

Yanıtı değerlendiren CHP’li Kasap, “Aradan bir yıl geçmesine rağmen Tarım Bakanlığı hâlâ yangın söndürme uçağı alımı için planlama yapmaktaymış. Yanıt vermekten kaçınan Bakanlık bir yıldır ne iş yaptı? Yaşananlardan hiç mi ders çıkarmadı? Bakanlık hâlâ neyin planlamasını yapıyor? Bu beceriksizlik bile memleketin nasıl yönetildiğini göstermeye yeter de artar” ifadelerini kullandı.

'HAVA ARACI SAYIMIZI YÜKSELTTİK' DEMİŞTİ

Bakan Kirişci, geçtiğimiz haftalarda katıldığı Orman Yangını Hazırlıkları Değerlendirme Toplantısı'nda, bu yıl orman yangınlarıyla mücadelede teknoloji yoğunluklu bir strateji izleneceğini belirterek, ''Yangınlara karşı hava ve kara gücümüzü daha da güçlendiriyoruz. 39 olan helikopter sayımızı 55'e, uçak sayımızı 3'ten 20'ye, İHA sayımızı 4'ten 8'e yükselttik" demişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN