Back To Top
Barış Pınarı'nda yeni hedef Ayn-el Arap | Fırat'ın batısına yapay köprü ile geçilecek

Barış Pınarı'nda yeni hedef Ayn-el Arap | Fırat'ın batısına yapay köprü ile geçilecek

 - Son Güncelleme: 14.10.2019 Pazartesi 12:55
Barış Pınarı\'nda yeni hedef Ayn-el Arap | Fırat\'ın batısına yapay köprü ile geçilecek
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından Fırat Nehri'nin batısına çok sayıda tank ve askeri araç sevkiyatı gerçekleştirildi. Tank, zırhlı araç ve personel Fırat'ın üzerine kurulacak olan yapay köprü ile nehri geçecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda kalan yaklaşık 480 kilometrelik Suriye sınırı boyunca 30-40 kilometre derinlikte bir güvenli bölge oluşturulması için başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nın 6. gününde Rasulayn ve Tel Abyad'da kontrolün sağlanmasının ardından yeni hedef olarak Ayn-el Arap bölgesini duyurdu.

Erdoğan'ın açıklamalarının Fırat'ın batısındaki Gaziantep'in Karkamış ve Suriye'nin Cerablus kentinde bulunan Türk ve Milli Suriye Ordusu birlikleri yoğun şekilde hazırlıklara başladı.

FIRAT'IN BATISINA YAPAY KÖRRÜ

Türkiye'den yapay köprü malzemeleriyle TSK'nın envanterinde bulunan ve bataklık ya da suyun içerisinden tank, zırhlı araçların geçişine olanak tanıyan askeri hasır aracı, köprülü tank gibi milli araçlar bölgeye sevk edildi. Gecede süren sevkiyatlarda Ay-nel Arap'ın batıdan kuşatmasında yer alacak olan tank, zırhlı birliklerle diğer araçların bölgeye intikali sürdü.

ERDOĞAN'IN TALİMATI BEKLENİYOR

Karkamış Gümrük Kapısı'ndan TIR ların üstünde geçirilen araç ve malzemeler, Fırat Nehri'nin batısındaki güvenli bir bölgede hazır bir şekilde bekletiliyor. Hazırlıklarını tamamlayan istihkam ve hücum birlikleri, Cumhurbaşkanı
Erdoğan'dan gelecek talimat üzerine harekete geçecek.

Fırat'ın üstünde oluşturulacak yapay köprüyle zırhlı araçların nehirden geçmesi sağlanacak. Fırat'ın batısından çıkacak takviye Türk ve Milli Suriye Ordusu birlikleri, önce YPG-PKK kontrolündeki Zormağar bölgesini ardından ise Aynel Arap'a kadar uzanan köyleri tek tek ele geçirerek şehri batıdan kuşatmasında görev alacak.

ANKARA/İHA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN