Back To Top
'Başka ittifaklar bulunur' resti

'Başka ittifaklar bulunur' resti

 - Son Güncelleme: 13.08.2018 Pazartesi 09:05
\'Başka ittifaklar bulunur\' resti
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rahip Brunson gerekçesiyle Türkiye’ye yönelik ticari yaptırım adımları başlatan ABD’ye rest çekti: Oyununuzu gördük, meydan okuyoruz. Ülkemize ticaret savaşı açana da cevabımızı yeni ittifaklara yönelerek veririz. 81 milyonluk bir ülkeyle stratejik ortaklığını terör örgütleriyle ortaklığına feda edenlere hadi güle güle deriz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin Trabzon İl Başkanları Toplansı’nda döviz kurları ve ABD ile yaşanan kriz konusunda sert mesajlar verdi. Yükselen döviz kurlarının Türkiye’ye açılan ekonomik savaşın göstergesi olduğunun altını çizen Erdoğan “Ekonomik hiçbir sebebi yok. Bunun adı Türkiye’ye operasyon çekmektir. Trabzon’dan ilan ediyorum; oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz” dedi. Rahip Brunson gerekçesiyle Türkiye’ye siyasi ve ekonomik yaptırım adımları atan ABD’ye de “Tüm dünyaya ve ülkemize ticaret savaşı açana da cevabımızı yeni ittifaklara, yeni pazarlara yönelerek veririz” diye rest çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının başlıkları şöyle oldu:

18-08/13/screenshot_2.jpg

DARBEYLE YAPAMADIKLARINI DENİYORLAR: Provokasyonla, darbeyle yapamadıklarını şimdi parayla gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Buna ekonomik savaş derler. Döviz kurunun 15 Temmuz öncesi 2.8 liradan 6 lirayı geçmesinin ne ekonomik ve mantıklı izahı vardır. Ekonomik hiçbir sebebi yok. Bunun adı Türkiye’ye operasyon çekmektir. Amacı ülkenin savunma mekanizmalarını etkisiz hale getirerek Türkiye’yi tüm alanlarda temsil almaktır. Trabzon’dan ilan ediyorum; oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz. Teslim olmayacağız. Siz dolarla üzerimize gelirseniz, biz de başka yollarla işlerimizi yürütmenin çarelerini arayacağız. 

MEVLAM YENİ KAPILAR AÇAR: Ben senin stratejik ortağınım. Seninle Afganistan’da, Somali’de, Bosna’da beraber olduk. Böyle stratejik bir ortağını YPG/PYD gibi terör örgütlerini sahiplenerek bir kenara nasıl koyarsın? Bir papaz için 81 milyonluk Türkiye’yi feda ediyorsun. Gereği neyse bir hukuk devleti olarak onu yaparız. Kalkıp da talimatla Türkiye’ye boyun eğdiremezsiniz. Gördük ki, hukuk dilinden anlamıyorlar. Başka dilden anlıyorlar. Biz o dilleri de konuşmasını biliriz. Biz hukuk diliyle konuşmaya devam edeceğiz. Tüm dünyaya ticaret savaşı açanlara cevabımızı yeni ittifaklara, pazarlara yönelerek veririz. Demir çelikte vergileri artırıyor. Dünya Ticaret Örgütü kuralları içinde böyle bir şey yok.

AMELİYATA İZİN VERMEYECEĞİZ: Hiç kimsenin memleketimizin üzerinde ne siyasi, ne ekonomik ameliyata girişmesine izin vermeyeceğiz. Meselenin döviz kuru olduğunu, yargılanan papaz olduğunu, demir ve alüminyum vergisi olduğunu sanacak kadar basit düşünenler varsa, bir an önce silkinip kendilerine gelsinler. Yerli ve milli düşünme mantığı bu zatta (Kemal Kılıçdaroğlu) yok. O ne yerlidir, ne millidir. Sayın Bahçeli’ye teşekkür ediyorum. 

DOLARI-ALTINI OLANLAR TL’YE ÇEVİRSİN: Siyasi ve sinsi bir oyunla karşı karşıyayız. Para dediğiniz bu gün yoktur, yarın bulursunuz. Onlar sakalımızı tıraş ediyorlar, bilmiyorlar ki yarın çok daha gür çıkacak. Yastık altı doları altını olanlar bunları TL’ye çevirsinler. Bunlara istiklal ve istikbal mücadelemizi bu şekilde verelim. 

SURİYE’DE YENİ YERLER DE TEMİZLENECEK: Terör örgütleriyle sınırlarımız içinde ve dışında kesintisiz mücadele yürütüyor her hafta ortalama 50 teröristi etkisiz hale getiriyoruz. Suriye’de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı ile güvenli hale getirdiğimiz bölgelere yenilerini eklemenin hazırlıklarında son aşamaya geldik. İnşallah yakında yeni yerleri de özgürleştirmiş ve güvenli hale getirmiş olacağız. Şu ana kadar güvenli hale getirdiğimiz yerlere ülkemizden dönenlerin sayısı çeyrek milyonu buldu.

GEREKLİ TEDBİRLERİ ALIYORUZ:

Orta Vadeli Program ve 2019-2023 stratejik planıyla ilgili çalışmamız devam ediyor. Maruz kaldığımız saldırıyı göğüsleyecek tedbirleri alıyoruz. İhracatçılarımız alternatif pazarlar için gece gündüz çalışıyor. Turizmde bereketli bir yıl geçiriyoruz. Yıl sonunda 40 milyon turiste ulaşacağız. 

ALTERNATİF ARAÇLARLA CEVAP VERECEĞİZ: Bizim önümüzde 2023 hedeflerimiz var Dün bize savunma sanayi ürünleri vermeyerek dize getireceklerini sandılar. İktidara geldiğimizde yüzde 25 yerli üretiyorduk şimdi yüzde 60. Bir İHA alacağız, kongreden izin çıkmadı. Kötü komşu ev sahibi yaparmış. Şimdi İHA da, SİHA da üretiyoruz. İnşallah şimdi tanklarımızı da üreteceğiz. Bizi dolarla sınayanlara yarın alternatif finans araçlarıyla cevap vereceğiz. IMF ile anlaşın diyenler aslında ülkenin siyasi bağımsızlığından vazgeçin demek istediklerini gayet iyi biliriz. 2013’te IMF’ye olan borcu sıfırladık. Merkez Bankası’nın döviz rezervi 102.5 milyar dolar.

FAİZ TUZAĞINA DÜŞMEYECEĞİZ: Aman faiz, faiz de faiz. Bu can bu tende kaldıkça bu tuzağa da gelmeyiz. Çünkü faiz zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan bir sömürü aracıdır bunu iyi bilelim. Kimse bizi bu tuzağa düşürmeye çalışmasın, bu oyuna da gelmeyeceğiz. Hiç kimse boşuna hevese kapılmasın. Özgürlüğün bedeli ancak can olabilir.

PARLAMENTODA İŞ İYİ DEĞİL:

Ama parlamentoda maalesef iş iyi değil. Orada durum çok çok kötü. Ben tabi parlamentoda daha farklı şeyler bekliyordum Trabzon’dan. İstiyordum ki netice çok farklı olsun. Ama maalesef orada 55,1 aldık. E Trabzon’a bu uymuyor, daha ileri olması lazım. Niye? Trabzon’un mayasında bu var. Ben buna inanıyorum.  

 

Yükleniyor...

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN