Başöğretmen ne demek? Başöğretmen sınavı başvurusu nasıl yapılır? Maaşa ilave 2 bin TL

Başöğretmen ne demek? Başöğretmen sınavı başvurusu nasıl yapılır? Maaşa ilave 2 bin TL

Öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirilmesi adına 'başöğretmen' ve 'uzman öğretmen' unvanları getiriliyor. Meslekte 10 yılı dolduran öğretmenler, sınavda başarılı olmaları halinde 'başöğretmen' olacak. Yüksek lisans ve doktora mezunu öğretmenler ise sınava girmeden 'başöğretmen' unvanı alabilecek. İşte, başöğretmen olma şartları...

Başöğretmen maaşı belli oldu. Şartları yerine getirerek 'başöğretmen' unvanı alan öğretmenler, halihazırda aldıkları maaşa ilave olarak 2 bin TL eklenerek zamlı maaş alacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yapacakları düzenlemeyle öğretmenleri mali olarak rahatlatmayı hedeflediklerini söyledi.

BAŞÖĞRETMEN NEDİR, MAAŞI NE KADAR?

Milli Eğitim Eğitim Bakanlığı bünyesinde 10 yıldan fazla öğretmenlik yapan memurlar, başöğretmenlik sınavında başarılı olmaları durumunda 'başöğretmen' unvanı alacak. Meslekte 10 yılı doldurmaya öğretmenler sınava başvuramayacak. Öte yandan yüksek lisans ve doktora diploması olan öğretmenler, sınava girmeksizin doğrudan 'başöğretmen' olacak.

Başöğretmen unvanı alan öğretmenlerin mevcut maaşına 2 bin TL zam yapılacak. 2021 yılında en düşük öğretmen maaşı 5 bin 97 TL iken 10 yıllık bir öğretmen 7 bin TL civarında maaş alıyor.

BAŞÖĞRETMEN NASIL OLUNUR?

Meslekte 10 yılı dolduran lisans mezunu öğretmenler, 'başöğretmen' unvanı alabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği sınava katılım sağlayacak. Başarılı olan öğretmenler, 'başöğretmen' olacak. Ayrıca yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenler sınavsız olarak 'başöğretmen' unvanı alacak.

1 Kasım 2021 Çarşamba günü düzenlenen Milli Eğitim Şurası'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun kısa süre içerisinde TBMM'de görüşüleceğini aktardı. Öğretmenlik mesleğinde yeni tanımlanan 'adaylık', 'uzman öğretmenlik', 'başöğretmenlik' unvanlarıyla öğretmenlerin haklarını, görevlerini, sorumluklarını netleştirdiklerini söyledi.

Erdoğan, başöğretmenlik ile ilgili şunları söyledi: "Öğretmenlikle adaylık kaldırma sınavını bir kenara bırakıyoruz. Bunun yerine öğretmenlerin mesleki gelişmeleri temelinde bir program uygulayarak adaylarımıza destek olacağız.

Öğretmenlikte 10 yılı doldurmuş öğretmenlerimize 'uzman öğretmenlik' getiriyoruz. Eğitimi başarıyla tamamlayan, sınavdan başarıyla geçen öğretmenlerimiz hem derece alacak hem maaşlarında 1000 lira artış olacak.

Yüksek lisan yapmış öğretmenlerimiz sınavdan muaf tutulacak. 10 yıllık uzman öğretmenler eğitimlerini tamamlayıp sınavda başarılı oldukları takdirde 'başöğretmen' unvanıyla görev yapacaklar. Bu öğretmenlerimize ilave derece verecek maaşlarında 2 bin lira artışa gideceğiz Doktora yapmış öğretmenlerimiz bu sınavdan muaf tutulacak."

BAŞÖĞRETMENLİK SINAVI NE ZAMAN, NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Meslekte daha kıdemli olmalı ifade eden 'başöğretmenlik' için sınav düzenlenecek. Lisans mezunu öğretmenler sınava başvuruda bulunabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenleyeceği sınavda başarılı olan öğretmenler, 'başöğretmen' unvanı alacak.

Fakat başöğretmenlik sınavı tarihi ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Yüksek lisans ve doktora diploması olan öğretmenler ise sınava girmeden 'başöğretmen' olabilecek.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN